Súčasný svet je plný paradoxov. Jedným naozaj okatým je aj paradox súvisiaci s potravinami. Myslím, že ho všetci veľmi dobre poznáme.
Na jednej strane máme 795 miliónov ľudí (1 z 9 ľudí na tejto planéte), ktorí nemajú prístup k takému prísunu potravín, aby mohli žiť zdravo. Na strane druhej tu máme alarmujúce číslo 1,3 bilióna ton. To je množstvo potravín, ktoré ročne končia v odpadkových košoch alebo sú inak znehodnotené. Ide zhruba o tretinu celosvetovej ročnej produkcie potravín určenej na konzumáciu.
The Real Junk Food Project Charitable Foundation – je nová organizácia, ktorá sa snaží s týmto problémom bojovať. Nielenže šíri osvetu, ale prišla aj so skutočne praktickým nápadom. Po celej Veľkej Británii vznikajú kaviarne, ktoré pod značkou Real Junk Food Project – Pay As You Feel café ponúkajú svojím zákazníkom špeciality uvarené z potravín s končiacou expiráciou. Tento projekt zároveň zaviedol ešte jednu kuriozitu vo svete trhovej ekonomiky – zákazník za jedlo, ktoré mu v týchto kaviarňach pripravia, zaplatí dobrovoľne. Teda toľko, koľko sám uzná z vhodné. Čo je príležitosť aj pre sociálne znevýhodnených obyvateľov a ich rodiny, ako si môžu vychutnať obed aj mimo vlastnej kuchyne.
Potom ako sa tento „zaplať ako to cítiš“ kaviarenský projekt úspešne uchytil, rozšíril a neustále šíri po už spomínaj Veľkej Británii, prišla organizácia s ďalším konceptom. V auguste minulého roku bol v meste Pudsey v blízkosti známeho mesta Leeds otvorený prvý obchod s rovnakými základnými princípmi – potraviny, ktoré sa tu dajú kúpiť sú potraviny s minimálnou dobou trvanlivosti, ktoré je preto potrebné čo najskôr skonzumovať a platí sa za ne podľa vlastného uváženia.
Zatiaľ ide prakticky o sklad, v ktorom predávajú suroviny, ako cestoviny, omáčky, ovocie, zeleninu, džúsy alebo aj dezerty.
Ide o prvý takýto obchod vo Veľkej Británii, ale nie prvý v Európe. Problém, ktorý tento projekt rieši si už všimli aj ľudia v Dánsku a vytvorili obchod s názvom WeFood, ktorý ponúka totožnú službu.