Dnes je 23. novembra a meniny má Klement

Svetový magnetický model je úspešne aktualizovaný

20. decembra 2019

Rýchly posun severného magnetického pólu vyžadoval neodkladnú aktualizáciu magnetického modelu Zeme. S novými parametrami pracuje model od minulého týždňa.

V januári tohto roka sme aj na našej stránke informovali o dramatickom posune severného magnetického pólu. Ten je na ceste z oblasti Kanadského arktického súostrovia smerom na východ a približuje sa k Sibíru. Pohyb magnetického pólu nie je ničím výnimočným. Na rozdiel od geografických pólov sú tie magnetické v neustálom pohybe, čo súvisí s pohybom tekutého železa v zemskom jadre a rotáciou našej planéty. Často sa hovorí aj o zámene magnetických pólov, ku ktorému podľa vedcov dochádza približne po niekoľko sto tisíc rokoch. Čo však vedcov veľmi prekvapilo, bola rýchlosť, akou sa magnetický pól začal pohybovať.

Zdroj: www.pixnio.com

Skoršia aktualizácia

Merania zo začiatku roka 2018 v porovnaní s údajmi vo Svetovom magnetickom modely ukázali odchýlky, prekračujúce všetky prahové hodnoty, prijateľné pre navigačné chyby. V januári tohto roka bolo viac než jasné, že ďalšia aktualizácia bude musieť prebehnúť skôr, ako bolo pôvodne v pláne. Teda namiesto roku 2020 už tento rok. O oficiálnom spustení poslednej verzie modelu informoval Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) na svojej stránke 10. decembra 2019.

Model, ktorý popisuje magnetické pole Zeme, pomáha sledovať pohyb pólov a je základným nástrojom modernej navigácie, podľa ktorého sa riadia všetky navigačné systémy na planéte, teraz obsahuje nové prerozdelenie zón okolo magnetických pólov. „Blackout Zones“ alebo zóny výpadku, „Cution Zones“, v ktorých kompasy ukazujú odchýlky a „Unreliable Zones“, kde sú kompasy nepresné.

S týmto modelom by sa malo dať pracovať do roku 2025.

Modelová predpoveď

V súvislosti s existujúcim pohybom bude, aj podľa nového modelu, severný magnetický pól naďalej smerovať na východ k Rusku.

V priebehu posledných dvoch dekád bola jeho priemerná rýchlosť 55 kilometrov za rok. Posledné merania ukazujú spomalenie na v priemere 40 kilometrov za rok, no ešte vždy ide výrazne vyššiu rýchlosť, než aká bola nameraná v poslednom storočí.

Od jeho formálneho objavenia v roku 1831, precestoval severný magnetický pól 2 250 kilometrov. Jeho aktuálny pozícia je vymedzená na 72.68° západnej dĺžky a 80.65° severnej šírky. Zaujímavosťou je, že na rozdiel od severného magnetického pólu sa ten južný (107.32° východnej dĺžky a 80.65° južnej šírky) takmer nepohol. Hoci existujú isté hypotézy, príčina týchto dvoch rozdielnych javov je zatiaľ vedcom neznáma.

Zdroj:
www.ncei.noaa.gov
www.nature.com

Titulná foto:
Pixabay

 

 

 



zobraziť dalšie