Dnes je 19. marca a meniny má Jozef

Ako sa recykluje voda

7. mája 2018

Okrem tradične separovaných materiálov, možno recyklovať aj vzácny a nenahraditeľný prírodný zdroj – vodu.

Čoraz viac ľudí na celom svete si začína uvedomovať, aké dôležité je chrániť si životné prostredie a zodpovedne pristupovať k neobnoviteľným zdrojom našej existencie. Voda nepochybne patrí k tým najdôležitejším. Aj napriek tomu, že o tom všetci vieme, predstavuje znečistenie vodných tokov v súčasnosti obrovský ekologický problém. Ak navyše zohľadníme narastajúcu populáciu na planéte, a teda zvyšujúcu sa spotrebu vody, vynára sa otáznik nad udržateľnosťou života na Zemi.

Zdroj: www.pixabay.com

Je preto nesmierne dôležité vodné zdroje nielen chrániť, šetriť ich, ale ich aj čistiť a udržiavať tak rovnováhu v ekosystémoch, ktorých sme súčasťou. Jednou z možností je v tomto prípade aj recyklácia vody.

Reverzná osmóza vody

Recyklácia vody nie je nič iné, ako úprava znečistenej vody do takého stavu, aby ju bolo možné znova nejako použiť. Recyklačný proces vody pozostáva z procesu reverznej osmózy. Princíp fungovania reverznej osmózy je založený na vlastnosti živých buniek. Voda preteká cez polopriepustnú membránu z prostredia s vyššou koncentráciou rozpustených látok do prostredia s nižšou koncentráciou, pričom vzniká osmotický tlak. Osmotická membrána má póry veľkosti 0,0001 mikrometra, ktoré prepustia len čisté a krištalické molekuly vody a prípadne veľmi malé množstvo niektorých ostatných prvkov, avšak voda je zbavená až 97-99% množstva všetkých kontaminantov.

Zdroj: ww.pxhere.com

Takáto recyklácia vody sa používa vtedy, ak je potrebné vodu zbaviť rôznych chemických zlúčenín a látok ako je chlór či fluorid, ale aj kalov, baktérii či vírusov. Získava sa takto prevažne pitná voda. Reverznou osmózou sa čistí tiež morská voda od soli.

Ostatné spôsoby recyklácie

Voda nemusí byť len od chemikálii očistená, ale môže byť práve nimi aj čistená. V prípade, že sa v nej nachádzajú zdraviu škodlivé baktérie a mikróby. Niekedy však pri bakteriálnom znečistení celkom stačí, ak voda prejde varom. Existuje potom niekoľko ďalších techník úpravy vody vrátane destilácie, sublimácie a filtrácie.

Okrem úpravy vody by sme však mali dohliadať na to, aby sa pitná voda nepoužívala zbytočne ako úžitková a obmedziť vypúšťanie úžitkovej a pitnej vody do morí. Preto by malo existovať dostatočné množstvo čističiek, podzemných filtrov a recyklačných zariadení. Celkovo by tak vzrástol aj objem vodných rezervoárov.

Výhody recyklácie vody

  1. Recyklovaná voda môže byť opakovane použitá na zavlažovanie malých záhrad, ale celkovo v poľnohospodárstve a pri chove dobytka, kde je spotreba vody obrovská.
  2. Upravená odpadová voda nachádza svoje využitie aj v priemyselnej výrobe ako súčasť postrekovacích systémov alebo v chladiacich zariadeniach.
  3. Recyklovaná voda má svoje miesto aj v staviteľstve. Najmä pri výrobe betónu a postrekovaní, ktoré má zamedziť nadmernému prášeniu pri výstavbe.
  4. Možno ju však použiť aj na výrobu umelého snehu, ako náplň do interiérových fontán aj fontán v parkoch.
Zdroj: www.pxhere.com

Ako vidíme, recyklácia vody nie je zďaleka spojená len s vytváraním zásob pitnej vody. Má mnohoraké využitie v takmer každej oblasti ľudskej aktivity. Je preto dôležité, aby sme ju využívali čo najefektívnejšie, s ohľadom na životné prostredie a budúce generácie.

Zdroj:
www.conserve-energy-future.com

Titulné foto:
Pixabay

 



zobraziť dalšie