Dnes je 20. júla a meniny má Ilja/Eliáš

Ayurvéda a rovnováha troch biologických energií

7. apríla 2018

Ayurvéda alebo náuka o živote patrí medzi najstaršie lekárske systémy vôbec. Počúvanie svojho tela a „byť v živote prítomný“ sú najzákladnejšími prvkami pre duševnú a fyzickú rovnováhu človeka.

Striedanie chladnejších a teplejších dní, stretnutie s človekom, ktorý je chorý alebo pohybovanie sa v spoločnosti s množstvom neznámych ľudí. Na druhý deň nás začne bolieť hrdlo, cítime sa oslabení a nesústredení. Na ďalší deň nás naše telo úplne zlomí a ochorieme. Ak sme chorí, prvé čo samozrejme riešime je to, ako túto chorobu zastaviť a následne sa čo najrýchlejšie vyliečiť. Ale čo ak je v tom omnoho viac? Čo ak sme ochoreli z iného dôvodu? Odpoveď na to nájdeme v najstaršom lekárskom systéme – v Ayurvéde.

Ayurvéda, najstaršie lekárske učenie.
Ayurvéda, najstaršie lekárske učenie. Zdroj: www.unsplash.com

Ayurvéda a jej učenie

Ayurvéda obsahuje dve rôzne vysvetlenia pojmu zdravie a zdravotnej starostlivosti. Dnes si povieme o „šamane“, aktívnej domácej terapii, ktorá je zameraná na harmonizáciu psychosomatických funkcií, prečistenie organizmu a posilnenie imunity. V tele máme tri biologické energie, tzv. „dóši“. Aj vďaka týmto energiám dokážeme odstraňovať príčiny ochorenia organizmu už v jeho počiatočnom štádiu.

Ak cítime, že náš momentálny stav (Vikrti) nie je zhodný s našou prirodzenosťou, pôvodným stavom pri našom splodení, teda naše telo nefunguje tak, ako za bežných okolností, keď vládze a je plné energie, s určitou presnosťou je v nerovnováhe náš pomer „dóš“. Váta, pitta a kapha sú tri energie, ktoré sú neprestajne ovplyvnené nesprávnou stravou, stresom, stavom mysle, a tým dochádza k ich nerovnováhe. Vtedy sa objavujú prvé štádiá ochorenia.

Dôležitá je rovnováha energií váty, pitty a kaphy.
Dôležitá je rovnováha energií váty, pitty a kaphy. Zdroj: www.unsplash.com

Čo si predstavujeme pod slovom energia?

Slovo energia nám v tomto prípade vysvetľujú funkčné princípy, ktoré sa nachádzajú v ľudskom tele. Energiu potrebujeme k tomu, aby sa tekutiny a živiny dostali k bunkám, čím zabezpečíme fungovanie organizmu. Podľa Ayurvédy je príčinou ochorení zlé fungovanie organizmu na bunkovej úrovni vďaka nedostatku váty, pitti a kaphy a prítomnosti toxínov v tele. V Ajurvéde dóša, váta, pitta a kapha je kombináciou piatich elementov: éter, vzduch, voda, oheň a zem.zobraziť dalšie