Dnes je 22. oktobra a meniny má Sergej

Bez obalu či s ním?

21. mája 2019

V poslednom období príbudajú na Slovensku bezobalové obchody. Tešia sa obľube najmä u ľudí, ktorých trápia súčasné klimatické zmeny. Na svoje si v nich prídu aj bežní spotrebitelia, ktorí hľadajú kvalitu.

Cieľom konceptu bezobalových obchodov je minimalizácia vznikajúceho odpadu. Zákazníci si preto potraviny v takýchto obchodoch nakupujú do vlastných nádob alebo do papierových vreciek.

Súčasná vláda sa vyjadrila, že myšlienka redukcie odpadu sa jej páči, a preto v súčasnosti hľadá aj legislatívne zmeny, ktoré by vznik ďalších bezobalových obchodov uľahčil. Zároveň chce predísť možným hygienickým nedostatkom, ktoré sa s nákupom potravín do vlastných nádob môžu spájať. Preto v marci 2019 Úrad verejného zdravotníctva prostredníctvom viacerých kontrol zmapoval problematiku nakupovania v bezobalových obchodoch. Zatiaľ je vydané odporúčanie, aby si zákazníci svoje potraviny balili radšej do jednorazových papierových obalov ako do vlastných nádob. Nákup do nich je len na vlastnú zodpovednosť. Ide vraj len o dočasné opatrenie, kým sa legislatívne nestanoví, ako a akým spôsobom bude fungovať koncept bezobalových obchodov.

Bezobalis, Trenčín
Zdroj: Jaroslav Novák

Pár nedostatkov sa nájde

Ako už z úvodnej charakteristiky bezobalových obchodov vyplýva, ich návšteva si žiada zodpovednejší prístup. Svoj nákup si zákazníci musia dopredu plánovať, vziať si z domu vlastné nádoby a vopred si naň vyhradiť čas. Tiež je nutné si uvedomiť, že portfólium potravín, ktoré je možné nakúpiť v takom obchode, je obmedzené. Závisí už od konkrétnej predajne, čo presne svojim zákazníkom ponúka. No vo všeobecnosti platí, že tam nájdete predovšetkým trvanlivé veci, ako sú strukoviny, vločky, múky či rôzne oleje alebo ocot. Tiež aj sterilizované pochutiny. Džemy, nápoje alebo sladké či slané nátierky. Niektoré predajne disponujú aj mliečnymi výrobkami. Nezabúda sa ani na maškrtníkov, ktorí majú na výber zo zdravých sladkostí. Ak však máte záujem doplniť obsah svojej chladničky aj o ďalšie veci, je nutné dodatočne navštíviť aj iné predajne s jedlom. Potraviny v bezobalových obchodoch tiež bývajú o čosi drahšie ako v supermarketoch. No o to viac vás poteší ich pôvod.

U Dobrožrúta, Bratislava

Výhody prevažujú

Jedlo je totiž lokálne, férové a zdravé. Majitelia obchodov si nezakladajú len na redukcii odpadu, no rovnako dbajú dôraz aj na pôvod potravín. Hľadajú si domácich producentov jedla, ktorým záleží na kvalite vypestovaných plodín. S tým rovnako súvisí aj to, že v bezobalových obchodoch sa nemusíte zamýšľať nad výberom konkrétnych položiek. Z každej je len jeden druh, nakupovanie tak nevyžaduje starostlivé čítanie etikety či porovnávanie cien jednotlivých produktov. Fazuľa je proste poctivou fazuľou.

Na kôpke, Košice

Nezabúdajúc na to, že svojim uvedomelým nakupovaním pomáhate prírode a redukujete množstvo odpadu. Pretože práve odpad z potravín je ten najpočetnejší v našich košoch. Zároveň si aj určujete vlastné množstvo, ktoré si z konkrétnej potraviny chcete kúpiť. Tovar sa kupuje na váhu. Zákazník sa stáva pánom svojej spotreby. Predchádza tak teda aj plytvaniu potravinami v domácnosti.

Špajza, Nitra

Návšteva bezobalového obchodu patrí k tým, ktoré vám určite vylepšia deň. Ľudia, ktorí v nich pracujú, čo sú vo väčšine prípadov samotní majitelia, sa správajú veľmi príjemne. Vedia skvele poradiť vo všetkom, s radosťou vás obslúžia a počas chvíľky vám darujú mnoho úsmevov. Stres vo veľkom supermarkete vám po tomto zážitku príde ako nočná mora.

Bezobalovo, Bratislava

Zaujíma vás, či aj vaše mesto disponuje milým obchodíkom? Existuje užitočná mapa všetkých predajní bez obalu na Slovensku a v Česku. Ponúka ju stránka Reduca.cz. Nájdete tam nielen klasické obchodíky, no napríklad aj prehľad mliečnych automatov, farmárskych trhov či rôznych bazárov.

Možností, ako žiť uvedomelý život, je veľa. Je len na nás, či sme ochotní sa aspoň trochu vzdať svojho komfortu. Vyzbrojiť sa troškou trpezlivosti či obety a nakupovať tak isto, ako zvykli naše staré mamy. Presne tie, ktoré tak veľmi v súčasnosti rešpektujeme a vzhliadame k ním, uvedomujúc si ich neľahký život kedysi.

Zdroje:

www.teraz.sk

www.košicednes.skzobraziť dalšie