Dnes je 24. februára a meniny má Matej

Biodegradovateľné kávové kapsule

25. novembra 2019

Renomovaná talianská značka kávy známej azda na celom svete vypúšťa na trh kávové kapsule, ktoré sa rozložia v priebehu šiestich mesiacov.

Firma Lavazza patrí medzi popredných svetových výrobcov a distribútorov kávy aj všetkého, čo k nej patrí. Taliansky gigant sa tento krát vytasil s novinkou, vstupujúcou do predaja, ktorú možno mnohí kapsuloví kávičkári uvítajú. Nové jedno dávkové kapsule „ECO CAPS“ sa, podobne ako organický materiál, rozpadnú na komposte.

www.wikimedia.org

Ako zložka kompostu

Zatiaľ nie je známe, ako rozkladný proces prebieha, no spoločnosť tvrdí, že biopolyméru, z ktorého sú vyrobené, trvá rozklad v prítomnosti ďalšieho organického odpadu menej ako pol roka. Ekologické kapsule, ako by sme ich v preklade nazvali, sú už dostupné na trhu a za pomerne prijateľnú cenu. Za 16 kusov zaplatí kávičkár približne 5 eur.

Spoločnosť spolu s novými kapsulami vydala aj ambiciózne prehlásenie, že ešte do konca tohto roka nahradí všetky kapsule ich biodegradovateľnou alternatívou.

Ako sme už uviedli, eko kapsule patria do organického odpadu, no odoberá a spracúva (kompostuje) ich aj recyklačná spoločnosť TerraCycle. V spolupráci s Lavazzou vytvára sieť odberných miest, určených pre verejnosť, kde sa kapsúl možno ekologicky zbaviť.

Domáce preso

S objavením kapsulových kávovarov, ktoré sú spravidla cenovo dostupnejšie, než kvalitné klasické kávovary, narastá popularita rýchlo a jednoducho pripraveného domáceho presa. A nie len presa. Sortiment kapsulových teplých nápojov sa rozširuje súbežne s inováciami kávovarov. Vzrastá aj počet použitých jedno rázových kapsúl v komunálnom odpade. Problémom totiž je, že len málokto sa ich zbaví, odovzdaním na niektorom z medzičasom vzniknutých odberných miest.

Na skládkach ich ročne končia milióny a ich polčas rozpadu je približne od 250 do 500 rokov. Sú zložené z viacerých materiálov, najčastejšie ide o plast, hliník a fóliu. Keďže ide o takýto pestrý kompozit, sú tvrdým orieškom pre recyklačné linky.

V súčasnosti však veľké firmy ako Nespresso ponúkajú možnosť odberu kapsúl a šíria osvetu medzi spotrebiteľmi, z ktorých mnohí ani len netušia, ako sa tohto odpadu správne zbaviť (ak nerátame možnosť, vôbec kapsulovú kávu nepiť).

Zdroj:
www.independent.co.uk

Titulné foto:
Wikimediazobraziť dalšie