Dnes je 23. apríla a meniny má Vojtech

Budúcnosť obedových boxov v lietadlách

31. októbra 2019

Ako by mohol vyzerať eco friendly obed na palube lietadla? Vizuálne príťažlivú odpoveď ponúka renomované dizajnové štúdio so svojím návrhom obedových boxov.

Anglické štúdio industriálneho dizajnu Priestman Goode spolupracuje s veľkými a úspešnými firmami a pomáha im s prechodom k trvalo udržateľným riešeniam, nielen v oblasti dizajnu. Najnovším projektom štúdia je transformácia leteckého priemyslu v oblasti stravovania, presnejšie podávania občerstvenia na palube lietadiel. Okrem značnej uhlíkovej stopy sa letecká doprava podieľa aj na obrovskom množstve plastového odpadu. Na jedného pasažiera diaľkového letu pripadá podľa prieskumu  približne 500 gramov použitého jednorázového plastu. V globále ide o zhruba 5,7 milióna ton (len) palubného odpadu za rok. Plastový odpad tvoria predovšetkým obaly – na slúchadlá, očné masky, deky, toaletné potreby a jedlo. Transformácia podľa Priestman Goode začína práve pri jedle, zmenou boxov.

Zdroj: www.dezeen.com

Návrhy obedových boxov sú súčasťou exhibície v londýnskom Múzeu dizajnu s názvom „Get Onboard: Reduce. Reuse. Rethink“ (Nastúp: Redukuj. Použi znova. Premysli.)

Nové trvalo udržateľné obedové boxy sú nielen priateľské k životnému prostrediu, ale aj vizuálne príťažlivé a celkom nekonvenčné. Plast nahradili jedlé a kompostovateľné materiály.

Podnos samotný je zo zmesi kávových usadenín a šupiek stmelených prírodným spojivom, známym ako lignín (nachádza sa aj v celulóze). Najväčšie nádoby, ktoré zapadajú do podnosu sú jedlé, vyrobené z pšeničných otrúb.

Zdroj: tamtiež

Unikátny je aj medzi nádobami umiestnený príbor. „Spork“ (spoon and fork)  – vidlička a lyžička v jednom, má krásny prírodný dizajn a je vyrobená z kokosového dreva. Na pohár dizajnéri použili zmes ryžových šupiek a kyseliny polymliečnej, ktorá zo šupiek vytvára kompozit. O tom, že sa tvorivé inovatívne mysle na tomto projekte vyhrali, svedči aj vrchnáčik z rias.

Namiesto malých plastových nádobiek na omáčky či mlieko, sa súčasťou podnosu stali tri kapsule. Ich dizajn sa líši, každá je iná, ale všetky pozostávajú z jedlých morských rias. Dizajn kapsúl čiastočne napovedá, čo sa pod nimi nachádza. Pod banánovým listom z riasy nájde pasažier ovocnú alebo zeleninovú prílohu a pod kapsulou, ktorá sa podobá na oplátku zas dezert.

Zdroj: tamtiež

Tak ako súčasné plastové, aj podnosy z kávovej usadeniny a šupiek spojených lignínom možno umyť, vyčistiť a použiť znova. Na rozdiel od jednorazových plastových nádob, ktoré po použití putujú rovno do koša, sú nádoby trvalo udržateľných boxov kompostovateľné. Všetky malé nádobky možno umiestniť do nádoby na hlavné jedlo a kompostovať ich pohromade.

Projekt Get Onboard: Reduce. Reuse. Rethink. podporuje aj britská vláda, a to v súvislosti s legislatívnym opatrením z marca 2019, ktoré zakazuje používanie jednorazových plastov (plastového riadu, príborov, pohárov či obedových boxov) s účinnosťou od roku 2021. Dizajnéri z Priestman Goode sú presvedčení, že koncept obedových boxov možno rozšíriť aj mimo leteckú dopravu. Súčasne veria, že konfrontácia návštevníkov exhibície s dôsledkami, ktoré bežný koncept stravovania na cestách prináša, inšpirujú jednotlivcov k zmene správania.

Napríklad, ak by si každý pasažier naplnil v letiskovom salóniku vlastnú fľašu pitnou vodou z fontán, namiesto kúpy plastovej fľaše s nápojom, zredukoval by sa odpad z plastových fliaš na letisku Heathrow o 35 miliónov kusov ročne.

Zdroj: tamtiež

Dizajnové štúdio na túto výzvu zareagovalo návrhom fľaše z korku a komerčne kompostovateľného bioplastu, ktorú možno opakovane naplniť.

Výstava v Múzeu dizajnu v Londýne potrvá do februára 2020, projekt však bude bežať ďalej a prinesie ďalšie inovácie v oblasti redukcie plastov v cestovnom ruchu.

Zdroj:
www.dezeen.com

Titulné foto:
Flickr



zobraziť dalšie