Dnes je 25. apríla a meniny má Marek

Bylina, ktorá uzdravuje priamo z našej záhrady: Šalvia

17. februára 2018

Šalviu v období stredoveku spájali s nesmrteľnosťou človeka, v Číne ju zase využívali ako prostriedok proti starnutiu. Bylina so zázračnými účinkami. V čom spočíva jej tajomstvo?

Bylina: Šalvia lekárska

Matka božia s Jezuliatkom musela utiecť pred Herodesom; prosila všetky kvietky o pomoc, ale žiadna jej neposkytla prístrešie. Vtedy sa obrátila k šalvií a pod jej listami našla útočisko. Tým sa vďaka nej dostala z nebezpečenstva a šalvia jej dala moc vyliečiť ľuďom všetky choroby a ochrániť ich pred smrťou, tak ako ju. Od tých dôb táto bylina kvitne, pomáha a lieči ľudí.

Šalviový čaj

Najviac známy je šalviový čaj. V luhovanom stave má šalvia protizápalové účinky. Pri kloktaní zmierňuje zápal ďasien a pri zápale ústnej dutiny a hrdla, pri ťažkostiach s pamäťou, koncentráciou, duševným vyčerpaním a zvládaním stresu sa čaj jednoducho pije po dúškoch, dvakrát denne. Pri nervovom napätí, nervozite a depresii má šalvia sedatívne účinky na nervový systém a dodáva pocit eufórie. Na prípravu jednej šálky čaju je potrebná čajová lyžička šalvie, ktorá sa zaleje štvrť litrom vriacej vody.

Zdroj: Pixabay.com

Šalviová tinktúra

Na výrobu tinktúry budete potrebovať 50 gramov čerstvej šalvie, ak sa nedá ešte zohnať, tak sušenú. Listy pokladáme do fľaše a zalejeme pollitrom kvalitného destilátu. Nádobu uzatvoríme a necháme odstáť 14 dní. Tinktúru používame 3x denne, 4 kvapky na lyžičku alebo zamiešame v malom množstve vody, alebo do čaju. Ak máte problém s alkoholom, tinktúru nalejte do teplej vody, vtedy sa alkohol rýchlejšie vyparí. V tomto extrakte, šalvia podporuje hormonálnu rovnováhu, hlavne pri menštruácií, zvyšuje imunitu, najviac sa používa sa pri chrípke, nachladnutí, na uvoľnenie hlienov a pri zápaloch. Priaznivo pôsobí na trávenie, používa sa pri hnačke, bolestiach brucha a plynatosti, ukľudňuje telo pri menopauze a zabraňuje nadmernému poteniu. Dávajte si pozor pri užívaní šalvie počas tehotenstva, pretože znižuje tvorbu mlieka.

Šalvia v kozmetike a domácnosti

Pri problémoch s mastnou pleťou a mastnými vlasmi, na prevenciu ochrany zdravej kože pred vonkajšími vplyvmi sa používajú výťažky z bylín, založené práve na šalvií. Na mastné vlasy sa používa aj extrakt z lipy, alebo lipová voda. Pre zvýšenie účinkou sa môže do nej nakvapkať tinktúra zo šalvie.

Na Slovensku nie je šalvia taká populárna ako dochucovadlo pri varení. Nielenže zlepšujú chuť a vôňu jedla, ale priaznivo ovplyvňujú aj niektoré metabolické pochody v organizme ako napr. trávenie. Sušené i čerstvé listy sú vhodné na  jahňacinu, baraninu, teľacinu, hydinu i ryby. Čerstvé listy sa zvyčajne pridávajú do plniek a na pečené zemiaky. Pre intenzívny pach sa musí dávkovať opatrne. Je možné ju miešať aj s cibuľou a cesnakom.

Bylina šalvia zlepšuje chuť a vôňu jedál.
Bylina šalvia zlepšuje chuť a vôňu jedál.
Zdroj: www.pexels.com

Zdroj: www.zdraviezbozejlekarne.sk



zobraziť dalšie