Dnes je 20. júla a meniny má Ilja/Eliáš

Cesta za znovuobjavením šťastia. Cieľ – Fínsko

31. marca 2019

Už toto leto môžete na vlastnej koži zažiť, čo znamená žiť po fínsky. Cestu, ubytovanie a omnoho viac dostanete zadarmo. Fínsko čaká možno práve na vás.

Fíni sú najšťastnejší národ

Už druhý rok po sebe je Fínsko považované za najšťastnejšiu krajinu na svete. Informuje o tom marcová, v poradí už 7 správa „World Happines Report“, ktorá uvádza rebríček 156 krajín, zostavený podľa miery šťastného života ich občanov. Analýzy sociálnych, ekonomických, politických a psychologických ukazovateľov realizuje tým odborníkov pod záštitou OSN.

V najnovšej správe sa sústredili predovšetkým na to, ako technológie, sociálne normy, konflikty a vládne opatrenie menili pocit šťastia v jednotlivých krajinách za posledných 12 rokov. Snáď nikoho neprekvapí, že sa v prvej desiatke objavili aj ďalšie severské krajiny sprevádzané Holandskom, Švajčiarskom, Novým Zélandom, Kanadou a Rakúskom.

Zdroj: www.pxhere.com

Ale späť k Fínsku. Výsledky správy Fínom nepochybne polichotili, ale zrejme ich  motivovali aj k spusteniu vskutku zaujímavého projektu.

Prenajmi si Fína a nájdi pokoj

Fínsky portál Visit Finland sa aktívne podieľa na utváraní obrazu krajiny ako celosvetovo vyhľadávanej destinácie. Podporuje rozvoj cestovného ruchu a všetky aktivity s ním spojené. A čo môže byť lákavejšou atrakciou, než znovunadobudnutie šťastia vďaka autentickej skúsenosti?

Visit Finland preto tento rok spustila projekt s názvom Prenajmi si Fína (Rent a Finn) a nájdi svoj pokoj. Ide v podstate o projekt založený na občianskej iniciatíve. Dobrovoľníci, rodení Fíni sa v ňom stávajú akýmisi sprievodcami šťastia. Na tri letné dni sprístupnia svojím učňom vlastné príbytky, zoznámia ich s nádhernou fínskou prírodou a podelia sa o svoje poznanie, ktoré vďaka spojeniu s ňou získali. Cestovateľ, hľadajúci pokoj, si určite príde na svoje a nebude sa ani sekundu nudiť. Pripravené sú pre neho všetky obľúbené fínske aktivity v prírode, vrátane pravej fínskej sauny.

Zdroj: www.pxhere.com

Príroda je chrámom

Projekt je zameraný na pobyt a aktivity v prírode, pretože Fíni sú presvedčení, že práve vzťah k nej je to, čo sa významne podpisuje na ich prežívanom šťastí. Keďže je svet stále rušnejším miestom a veľa ľudí tento vzťah stráca, chcú cestovateľom poskytnúť možnosť jeho opätovného vytvorenia. Veria, že fínska príroda s lokálnym sprievodcom sú ideálnou kombináciou k dosiahnutiu tohto cieľa.

Zdroj: www.pexels.com

Ako na to

Ak vás takáto ponuka láka a chceli by ste spoznať fínsky étos na vlastnej koži, neváhajte. Len v marci bola spustená online registrácia pre uchádzačov. Pozostáva z troch krokov: natočiť video, kde vysvetlíte, aký je váš vzťah k prírode a prečo by ste radi navštívili Fínsko, vyplniť formulár a čakať na výsledky výberového konania. Visit Finland vás v prípade, že budete vybratý následne kontaktuje. Je tu však ešte jedna podmienka. Vaše fínske dobrodružstvo bude po celý čas zaznamenávané a v septembri bude tento dokumentárny materiál sprístupnený na internete.

Zdroj: www.pxhere.com

Nuž, jedno je potrebné uznať, Fíni si svoje prírodné bohatstvo skutočne vážia, aj preto sa oň môžu zmysluplne podeliť.

Zdroj:
www.visitfinland.com
rentafinn.com
www.worldhappinessreport

Titulné foto:
Picserver

 zobraziť dalšie