Dnes je 25. apríla a meniny má Marek

Children’s climate prize – ocenenie mladých environmentalistov

5. februára 2019

Zmysluplné podujatie, ktoré dáva priestor úžasným mladým mysliam. Víťazné ocenenie si z neho minulý rok odniesol iba 13 ročný chlapec z Peru.

V novembri minulého roku sa v Stockholme zišla odborná aj laická verejnosť, porota zložená zo špecialistov a 4 z 5 finalistov z rôznych kútov sveta. Na dvojdňovom podujatí, ktoré iniciuje švédska spoločnosť obnoviteľnej energetiky Telge Energi od roku 2016, odzneli inovatívne myšlienky inšpiratívnych mladých ľudí, ktorým záleží na zlepšení kvality života a jeho zachovaní v budúcnosti.

Finalisti Children’s Climate Prize 2018
Zdroj: CC Prize

Budúcnosť v rukách mladých vizionárov

Cieľom Childlren’s Climate prize je ponúknuť mladej generácii priestor na zviditeľnenie jej pohľadu na problematiku klimatických zmien, globálneho otepľovania a ekologických výziev súčasnosti. Okrem prezentácie projektov majú finalisti možnosť spoznať sa a diskutovať s odborníkmi v danej oblasti, nadväzovať spoluprácu a priateľstvá s obdobne zmýšľajúcimi účastníkmi.

Hlavné ocenenie je určené pre výnimočného mladého človeka, ktorý sa aktívne podieľa na  zachovaní a ochrane životného prostredia pre budúce generácie. Najúspešnejší projekt či inovácia získava aj finančnú podporu. Minuloročný víťaz, José Adolfo z Peru, si tak okrem medaily a diplomu prevzal šek v hodnote 6 300 eur. Spoločnosť Telge Energi navyše pridala 1 euro ku každej čiastke, ktorou projekt podporila verejnosť. Celková čiastka tak napokon činila 6 730 eur.

Najlepšia päťka

Nezávislá 6 členná porota, zložená z odborníkov a environmentálnych aktivistov čelila aj tento raz ťažkej úlohe. Z množstva zaslaných projektov musela vybrať, a svoj výber patrične zdôvodniť, 5 finálnych projektov či iniciatív.

Iniciatíva Harvest

Harvest je zariadenie v tvare listu. Vystavené slnku, vetru alebo dažďu, dokáže tieto živly premeniť na čistú elektrickú energiu. Zariadenie navrhla iba 15 ročná Maanasa Medu z USA, samozrejme z recyklovaných plastových fliaš a fólií. Manaasa vo svojom mladom veku spolupracuje s University of Cincinnnati, prezentovala svoj projekt na TEDx vo Viedni, dostala sa na zoznam energetických inovácii časopisu Forbes a vyhrala množstvo ocenení po celom svete.

Projekt Compola

Nikita a Sofia Khrystyna, 13 roční súrodenci z Kyjeva sa do finále dostali vďaka svojmu recyklačnému projektu. Znepokojení množstvom potravinového odpadu, ktorý vznikal na ich škole, naštartovali projekt Compola. Na škole spolu s ďalšími žiakmi vyrobili kompostér na biologický odpad. V spolupráci s ukrajinským ministerstvom školstva rozšírili za dva roky svoj projekt na 200 ďalších škôl. Ich ambíciou je zriadiť kompostéri na všetkých 17 500 školách na Ukrajine, kde je recyklácia v podstate novinkou.

Iniciatíva – 25 Voices against Deforestation

Ide o skupinovú iniciatívu 25 mladých ľudí vo veku od 12 do 17 rokov, ktorá tlačí na legislatívnu zmenu kolumbijskej vlády v súvislosti s odlesňovaním Amazonského pralesa. Práve odlesňovanie má najväčšiu súvislosť s hromadením skleníkových plynov, ktoré ohrozuje právo budúcich generácii na život a zdravé životné prostredie. Na tlak iniciatívy podporil túto formuláciu aj Najvyšší súd v Kolumbii. Iniciatívu podporuje aj verejnosť. Jej dlhodobým cieľom je úplné zastavenie odlesňovania pralesa.

Víťazná iniciatíva – Kooperatívna eko-banka pre deti

José Adolfo, 13 ročný Peruánec z Arequipa prišiel s konceptom eko-banky už ako 7 ročný! O čo ide? Hlavnou myšlienkou tohto konceptu je premeniť environmentálne povedomie detí a recykláciu na menu, za ktorú si môžu nakúpiť alebo si ju vymeniť za peniaze. Prípadne si môžu založiť konto, na ktoré si postupne odkladajú kredit, získaný za vyzbieraný odpad. Deti tak majú skvelú prvotnú motiváciu, aby sa starali o životné prostredie. V súčasnosti existuje už 10 vzdelávacích centier, ktoré založil José spolu s partnermi. Do iniciatívy je zapojených viac ako 3000 detí. Koncept eko-banky sa stal známym vo svete a v roku 2017 mu Národná banka v Brazílii spolu so Svetovou bankou udelila certifikát „Social Technology“.

Finalistka, ktorá sa vzdala nominácie

Výnimočná Greta Thunberg! Áno, aj jej meno figurovalo na zozname piatich najlepších. Nominovali ju za jej neoblomné odhodlanie a vytrvalý štrajk, s ktorým začala  týždne pred minuloročnými voľbami vo Švédsku. Gréta svojím činom zaujala celý svet a ešte viac ho prekvapila svojim rozhodnutím. Vzdala sa totiž svojej nominácie. Na sociálnych sieťach sa najskôr poďakovala a uviedla, že si rozhodnutie poroty nesmierne váži. Svoje konanie však odôvodňuje z pozície skutočne presvedčenej environmentálnej aktivistky. Upozorňuje totiž na skutočnosť, že samotná organizácia podujatia obsahuje v sebe veľký ekologický paradox. Väčšina účastníkov vrátane finalistov sa totiž na odovzdávanie cien dopraví lietadlom. Gréta zdôrazňuje fakt, že vzhľadom na uhlíkovú stopu bude letecká doprava v budúcnosti len núdzovým opatrením. Už teraz totiž lietame takpovediac na dlh. Preto je podľa Gréty nevyhnutné už dnes doslova zostať na zemi, prestať jesť mäso a skoncovať s konzumným spôsobom života. Finalistom síce vzdáva hold a ich projekty oceňuje, no sama si kladie otázku, či a ako by mali byť podobné podujatia organizované.

Zdroj:
ccprize.org/#
news.cision.com

Titulné foto:
CC Prize



zobraziť dalšie