Dnes je 18. apríla a meniny má Valér

Cirkulárny plast novej generácie

23. júna 2019

Väčšinu plastov sme nevyrobili so zámerom, aby boli recyklovateľné. To by sa mohlo zmeniť. Donekonečna recyklovateľný plast je na svete.

Produkt vedeckého tímu, venujúceho sa výskumu nanotechnológií v Národnom laboratóriu v Bekley, označil britský denník Independent za „svätý grál“ plastov. Ide o poly (diektoenamine), v skratke PDK. Nový plast bol na rozdiel od ostatných polymérov, vytvorený tak, aby ho bolo možné „recyklovať“ priamo na molekulárnej úrovni. Tento objav možno považovať za míľnik vo výrobe plastov novej generácie.

 Tri rozličné polyméry.
Zdroj: www.stock.adobe.com

Klasické polyméry verzus cirkulárny plast

Všetky plasty, ktoré doteraz používame pozostávajú z molekúl – polymérov, zložených z opakujúcich sa menších jednotiek, obsahujúcich uhlík, monomérov. Pri výrobe týchto syntetických materiálov sa často používajú ďalšie chemické látky, vďaka ktorým získava plast rôzne vlastnosti. Pevnosť a pružnosť plastov je dosahovaná takým pevným naviazaním monomérov, že aj po spracovani v recyklačnej linke, sa ich väzby zachovávajú.

V procese recyklácie sa dohromady zmiešajú plasty s rôznym chemickým zložením. Tento mix, rozdrobený na peletky sa znovu roztopí a vzniká tak nový materiál, ktorého vlastnosti nemožno celkom presne určiť. Nedá sa totiž dopredu povedať, čo z pôvodného plastu si nový materiál zachová.

Zdroj:
www.cen.acs.org

V prípade PDK preto získava slovo recyklácia celkom nový význam. Materiál možno totiž rozložiť na jeho základné jednotky a následne ich znova zložiť podľa požadovaných vlastností (tvar, textúru, farbu atď.). Čo je však najlepšie, tento proces sa dá opakovať v podstate donekonečna, a to bez toho, aby výsledný materiál tratil na kvalite či funkčnosti. Ide teda o naozajstný cirkulárny plast.

Rozpusti ich kyselina

Väzby medzi monemérami sa rozpúšťajú v silne kyselinovom roztoku. Monoméry možno vďaka kyseline obnoviť a uvoľniť, oddeliť od seba navzájom aj od chemických aditív, ktoré určovali konkrétne vlastnosti pôvodného plastu.

Zdroj:
www.news.com.au

Budúcnosť plastov

Práve cirkulárne plasty a ich upcyklácia je podľa sú podľa vedúceho tímu Petra Christensena najväčšou výzvou vývoja plastového priemyslu. Ak už vieme, terajšia separácia a recyklácia nie je zďaleka dostačujúcim riešením súčasnej plastovej krízy. V prvom rade je potrebné redukovať našu spotrebu plastov, no zároveň je nevyhnutné hľadať alternatívne riešenia. Skoncovať s výroboou akýchkoľvek plastov je asi nereálne, vzhľadom na neuveriteľne širokú škálu ich použitia.

PDK predstavovať začiatok novej éry, v ktorej sa čosi ako nerecyklovateľný plast stane minulosťou. To by významne zamedzilo hromadeniu plastového odpadu a navyše zefektívnilo súčasnú recyklačnú infraštruktúru. Podľa členov tímu sa totiž nachádzame v kritickom bode, kedy musíme hľadať cirkuláre riešenia tak na úrovni vývoja nových materiálov ako aj na úrovni možnosti ich recyklácie.

Zdroj:
www.stock.com

Zdroj:
www.forbes.com
www.independent.co.uk

Titulné foto:
Wikipedia



zobraziť dalšie