Dnes je 25. apríla a meniny má Marek

Čo dokážu tri prírodné ingrediencie vo vašej domácnosti?

20. decembra 2017

Pobehujete každú sobotu po byte tak, ako sa na správneho pozemšťana patrí? S handrami a čistiacimi prostriedkami? Ak áno, je to celkom v poriadku, ale skúsili ste už silu prírodných čistidiel?

Tri jednoduché ingrediencie a chuť vyskúšať niečo nové. To je recept na domácky vyrobené zbrane v boji za čistejšiu domácnosť, do ktorého sa pravidelne púšťame. Zrejme to nepočujete prvýkrát, že ocot, sóda bikarbóna a citrusy dokážu nahradiť všetky chemické prostriedky (so všetkými tými varovnými symbolmi na zadnej strane), ktorými umývame, dezinfikujeme, odmasťujeme, či zbavujeme vodného kameňa úžitkové predmety našich domovov. Mali by sme však premýšľať aj nad čistotou našich podzemných vôd, pôdy a okolitého prostredia, do ktorých tieto prostriedky vypúšťame, najčastejšie spolu s odpadovou vodou. Všetci predsa dobre vieme, že ani čističky nie sú schopné zachytiť všetko. K ekologickému faktoru sa pridáva aj ten ekonomický – tri spomínané prírodné ingredencie vás, veľmi pravdepodobne, vyjdú lacnejšie. Na čo všetko sú teda dobré?

Sóda bikarbóna, pomocníčka v domácnosti.
Zdroj: www.webnoviny.sk

Kuchyňa: Namočte do octu ( najlepšie vinného, či jablčný) na kolieska narezané citrusové plody – citrón, limetku a grapefruit, nechajte odstáť niekoľko týždňov. Ovocie potom odstráňte. Ocot bude mať peknú sviežu vôňu, no čo je ešte dôležitejšie, dokáže odstrániť mastnotu, vydezinfikuje vám pracovnú dosku a vyčistí všetky sklenené povrchy.

Kúpeľňa: Vyššie uvedený prípravok, možno použiť na takmer všetky povrchy v kúpeľni. Vyčistí sklá, kachličky, podlahy, ale aj všetko keramické príslušenstvo a rozvonia celú kúpeľňu.

Sklá a zrkadlá: Na čistenie a leštenie skiel a zrkadiel vám padne vhod aj v rozprašovači zmiešaný ocot s vodou, v pomere 1:10. Namiesto utierky môžete použiť novinový papier.

Vinný či jablčný ocot nemusia byť len súčasťou šalátov.
Zdroj: www.bakimsaglik.com

Nábytok: Na drevený nábytok, ale aj na drevené časti vašej kuchyne budete potrebovať ešte jednu ingredienciu navyše – olivový olej. Zmiešajte dve šálky oleja a šálku citrónovej šťavy a pretrite nábytok. Bude nielen čistý  a voňavý, ale aj pekne lesklý.

Vodný kameň: Na vodný kameň veľmi účinne pôsobí sóda bikarbóna. Naneste ju handrou na problematické miesta, nechajte pôsobiť a opláchnite teplou vodou. Na preleštenie môžete požiť znova citrónovú šťavu, zmiešanú s prírodným mydlom.

Upchatý odtok: Do upchatého odtoku najskôr teplou vodou spláchnite polovicu hrnčeka sódy, potom doň vlejte pol hrnčeka octu a nechajte pôsobiť aspoň 15 minút. Túto procedúru môžete opakovať preventívne niekoľkokrát do mesiaca.

Citrusové plody dodajú čistiacim prostriedkom okrem účinnosti aj výraznú vôňu.
Zdroj: www.unsplash.com

Hrdza: Ocot je výborným pomocníkom pri odstraňovaní hrdze. Predmet, ktorý je hrdzavý, ponorte na noc priamo do octu. Po tomto kúpeli by sa mala dať hrdza celkom jednoducho zoškriabať. V prípade, že na predmete ešte nejaká ostala, dodatočne ju odstránite sódou. Handričku možno alternovať napoly prekrojeným zemiakom, ktorý ponoríte do sódy.

Silná mastnota: Priamo na veľmi umastené miesta naneste citrónovú šťavu alebo ocot a nechajte pôsobiť. Prípadne, na umocnenie účinku, znova dosypte sódu alebo soľ. Táto kombinácia je veľmi účinná.

Leštenie kovu: Šťava z polovice citrónu bude úplne stačiť na vyleštenie menších kovových predmetov.

Umývanie zeleniny a ovocia: Väčšina dostupného ovocia a zeleniny je dnes ošetrovaná pesticídmi. Čistá voda na  odstránenie ich zvyškov však nestačí. Je preto dobré, ak kupované ovocie a zeleninu ponoríte do vody zmiešanej s octom alebo citrónovou šťavou. Oba majú antibakteriálne účinky a odstraňujú aj zvyšky spomínaných pesticídov.

Tri prírodné ingredencie, ktoré dokážu nahradiť bežné chemické čistiace prostriedky.
Zdroj: www.mamaaja.sk

Zoznam, ktorý tu predkladáme nie je zďaleka vyčerpávajúci, ale jedno je isté, ocot, sóda a citrusové plody sú multifunkčne využiteľné ingrediencie, a to nielen vo vašej domácnosti. Na internete je množstvo ďalších typov, ako ich využiť pri skrášľovacích či detoxikačných kúrach. Najdôležitejšie je, že ide o prírodné prostriedky, ktoré nijako nezaťažujú životné prostredie, neškodia vášmu zdraviu a sú ďaleko dostupnejšie, než komerčné prostriedky v obchodoch.

Zdroj:
www.onegreenplanet.org

Titulné foto:
Pixabay by Melissa – Anna



zobraziť dalšie