Dnes je 28. marca a meniny má Sona

Do nového roku, ekologickejšie aspoň trochu

31. decembra 2019

S novým rokom sa spája tradícia novoročných predsavzatí. Ich zmysel zväčša spočíva v snahe po zlepšení kvality našich životov a žiť ekologickejšie, nepochybne znamená žiť lepšie.

Nový rok je časom nových začiatkov. Plánujeme, premietame o tom, ako by sme ďalší rok chceli stráviť v o čosi väčšom súlade sami so sebou aj s ostatnými. Uplynulý rok sa do značnej miery, azda väčšmi než po iné roky, niesol v znamení klimatických zmien a stavu životného prostredia. Preto by sme v roku 2020 mali myslieť aj na súlad s prírodou. V našich článkoch sa snažíme pravidelne prinášať okrem informácii, súvisiacich so životným prostredím aj zaujímavosti z oblasti environmentálnych a k životnému prostrediu priateľských trendov. Veríme, že sa nám touto cestou darí čitateľa inšpirovať. Ukázať, že veci možno robiť aj inak, lepšie, ohľaduplnejšie, vedomejšie a zodpovednejšie. Preto by sme sa prvý deň nového roka radi podelili s návrhmi, ako nový rok prežiť o čosi ekologickejšie.

Zdroj: thirteennorthfiftyninewest.wordpress.com

Päť krát R

Vieme, že sa opakujeme, no základné princípy životného štýlu zero waste, považujeme za nesmierne prínosné a hodné nasledovania.

Najvyšším princípom zero waste, ktorý je zároveň najpotrebnejšie si osvojiť, je princíp – REFUSE – ODMIETNI! Tento princíp súvisí s bazálnou transformáciou nás ako spotrebiteľov. Princíp odmietnutia zakladá taký postoj ku konzumu, ktorý reflektuje naše skutočné a nevyhnutné potreby a hovorí „nie“ všetkému, čo je zbytočné. V reálnom živote je dobré začať s malými vecami, takmer banalitami (igelitové vrecko, slamka, PETka…) a postupne slovíčko „nie“ používať vo vzťahu k čoraz väčšiemu množstvu komodít. To nás kontinuálne privádza k druhému princípu – REDUCE – čiže REDUKUJ.

Redukovať predmety našej každodennej potreby, to je krok k skutočnému úbytku odpadu. Ak už niečo naozaj potrebujeme, možno to nemusí byť nevyhnutne nové a možno si to vieme, napríklad aj požičať. Je celkom v poriadku, ak veci, ako hovorí 3. princíp zero waste – REUSE, ZNOVA POUŽIJEME. Oprava, second – hand, bazár, to sú prístupy trvalej udržateľnosti. Zároveň je však potrebné, nakupovať nové veci s rozumom, a to nie z hľadiska ceny, ale z hľadiska kvality. I keď vieme, že naozaj kvalitných vecí, je čoraz menej. Aj preto je dôležité opakovane dobre popremýšľať, čo naozaj potrebujeme.

Posledné dva princípy zero waste sú RECYCLE ROT, teda recyklácia a kompostovanie. Recyklovať neznamená len vytriediť odpad do recyklačných nádob, ale aj opraviť, prerobiť na niečo iné a znova používať, čím sa vlastne vraciame k trom predošlým princípom. Kompostovanie snáď netreba nejako špeciálne predstavovať a dnes už nejde o veľkú vedu ani v panelákových domácnostiach, keďže je pre ne na trhu niekoľko druhov pohodlných domácich kompostérov.

Zdroj: www.pss.sk

Buďme ešte konkrétnejší

Aby sme neostali len pri všeobecných pravidlách, doplníme našu výzvu zero waste aj o konkrétne návrhy. Nie sú nijako prelomové a nebudete o nich čítať prvý krát, ale týchto sedem aktivít, prekračuje hranice osobného úžitku a prispieva k zlepšeniu životov nás všetkých.

Kratšie a šetrné sprchovanie

Už vieme, že voda tvorí približne 70 až 75 percent zemského povrchu (vo vnútri planéty je jej približne toľko ako na povrchu), aj to, že 97 percent z tohto množstva tvorí voda slaná, a teda nevhodná na pitie. Zo zostávajúcich 3 percent, ktoré by potenciálne mohli slúžiť aj ako zdroj pitnej vody, je pre ľudstvo zatiaľ dostupné len 1 percento! Voda je teda nesmierne cenný zdroj, čo si veľakrát ľudia vo vyspelých krajinách stále dostatočne neuvedomujú. Aj kratšia sprcha je vhodným spôsobom, ako si tento zdroj chrániť.

Menej elektrickej energie

Spotreba elektrickej energie je ďalšou opakovane zdôrazňovanou témou vo vzťahu k trvalej udržateľnosti. Vypínať svetlo, vyberať zo zásuvky elektrické spotrebiče a zariadenia, ktoré práve nepoužívame, skrátka neplytvať zbytočne elektrinou, to by už snáď mala byť samozrejmosť v každej domácnosti. A predsa, koľkokrát to tak nie je …

Zdroj: www.pexels.com

Auto môže ostať v garáži

Či zaparkované na parkovisku aj niekoľko dní. Nič sa mu nestane a ani nám dvojnohým chodiacim živočíchom. Pešia chôdza, bicykel, hromadná či zdieľaná doprava, to sú vždy aktuálne ekologické trendy pre zdravší život.

Trvalo udržateľné obaly

Aj túto tému sme na našej stránke opakovane rozoberali. Voskové obaly, opakovane použiteľné, či dokonca naplniteľné dózy, obaly z recyklovaných a recyklovateľných či kompostovateľných materiálov atď. Dnes už naozaj nie je núdza ani problém, vybaviť svoju domácnosť týmito alternatívami a redukovať tak výrazne odpad v nej.

Vlastná fľaša aj pohár na kávu

Zaručene pomôžu redukcii odpadu a pitie obľúbeného nápoja spravia o čosi osobnejším. Nezabúdajme tiež, že najzdravším nápojom zo všetkých je čistá voda z kohútika.

Zdroj: www.pxhere.com

Sypaný čaj má prednosť

Rovnako ako čerstvo mletá káva. Čajové vrecká často obsahujú plast, preto sa nerozložia, ako si možno myslíme. Čaj sa dá piť aj sypaný a pokojne si ho môžete nechať opakovane dávkovať do toho istého vrecka alebo do sklenenej nádoby. Je to predovšetkým o komunikácii s predajcom. Čo sa kávy týka, zabudnime prosím na módny výstrelok kávových kapsúl alebo sa uistime, že ich možno aspoň recyklovať.

Šetrime stromy

Aspoň tým, že budeme šetriť papierom, aj tým toaletným. Ak máme možnosť prejdime k elektronickej forme komunikácie, žiadajme o ňu úrady, banky aj sprostredkovateľské spoločnosti.

Zdroj: www.pexels.com

Vieme veľmi dobre, aj z vlastnej skúsenosti, že cesta k nulovému odpadu a trvalej udržateľnosti nie je krátka, ani celkom jednoduchá. Vyžaduje si mieru disciplíny, vynaliezavosti, ale predovšetkým chcenia, držíme vám (aj nám samým) prsty, aby sme sa v tomto roku na nej znova o niečo posunuli.

Titulné foto:
www.pxfuel.com



zobraziť dalšie