Dnes je 18. februára a meniny má Jaromír

Earthship bohužiaľ nie je bezchybná ekologická stavba

21. júna 2019

Architektonický koncept Eartship strhol pred viac ako dekádou globálnu pozornosť. S odstupom času sa ukazuje, že aj táto ekologikcá stavba má svoje muchy.

Vlajková loď eco-friendly stavieb

Jedným z prvých konceptov eco-friendly architektúry, ktorá sa k nám spoza veľkej mláky dostala, bola práve „zemská loď“. Energeticky samostatné, sebestačné obydlie, postavené zo sklenených fliaš, starých pneumatík a plechoviek. V 70. rokoch 20. storočia Earthship navrhol a rozvinul americký architekt Michael Reynolds. Stavba, v podstate z odpadu, nie je pripojená na inžinierske siete a mala by mať minimálny vplyv na životné prostredie.

Zdroj: wikepedia.org

Zvolené materiály majú spĺňať termoizolačné funkcie d takej miery, aby nebol otrebný žiaden externý zdroj. Každá zemská loď by mala disponovať dostatočnými vlastnými zdrojmi vody. Dizajn stavby je celkom nekonvenčný, ale zato veľmi príťažlivý, priam magický, inšpirovaný prírodou a napodobujúci jej tvary. Koncept apeluje na dobrovoľnú skromnosť v mene všeobecného dobra, čo a životého štýlu týka a efektívne využívanie zdrojov. To je tiež jeden z dôvodov, prečo nám masová výstavba týchto obydlí zrejme nehrozí. Problémom však nebude len potreba environmentálne uvedomelých potenciálny majiteľov. Ukazuje sa, že Eartshipy majú svoje nedostatky a nefungujú za každých okolností tak, ako by mali.

Ako by to malo byť/ výhody Earthshipu

Na úrovni teórie by táto ekologická stavba mala mať nasledujúce vlastnosti a funkcie:

 • Energetická efektívnosť: stavba využíva solárne a/alebo geotermálne zdroje energie, materiály a dizajn zabezpečujú prirodzené ochladzovanie a zateplenie stavby, zachytávajú dažďovú a odpadovú vodu ako zdroj úžitkovej a pitnej vody.
 • Sebestačnosť: pestovať zeleninu a ovocie možno priamo vo vnútri stavby.
 • Jednoduchá stavba: Eartship si dokáže postaviť svojpomocne každý, kto sa nebojí ušpiniť si ruky, potrebuje len poznať know-how.
 • Recyklácia: stavba využíva odpad (guma, sklo, plech), ktorý neskončí na skládke, či v recyklačnej linke, ale znova sa zmysluplne využije.
 • Prirodzené svetlo: dizajn stavby umožňuje dostatočné presvetlenie prirodzeným svetlom.
 • Na stavbu sa využívajú prírodné a prirodzené materiály.
 • Možno ich postaviť „za babku“.
Zdroj: www.flickr.com

Ako je to v skutočnosti/nevýhody Earshipu

Prvým najdôležitejším faktom vo vzťahu k tomuto konceptu je, že nejde o univerzálny koncept vhodný do akéhokoľvek prostredia. Jeho zamýšľaná funkčnosť má svoje obmedzenia, dokonca aj v jeho rodnom kraji – Novom Mexiku. Vo všeobecnosti však platí, že tieto stavby „fungujú“ lepšie v oblastiach s teplou a pomerne stabilnou klímou počas celého roka.

 • Keďže zemské lode nie sú prispôsobené konkrétnym špecifickým podmienkam, ale stavajú sa podľa jedného vzoru, často dochádza k tomu, že majú horúce a studené priestory. Galérie obrátené na juh so šikmými oknami sa v lete neznesiteľne prehrievajú a je v nich veľmi vlhko. V zime v nich síce nie je až tak horúco, ale ani komfortne. Severné strany sú zas v zime príliš studené. A platí to aj v prípade málo slnečných dní. Celkovo môže príbytku trvať až 3 roky, kým sa teploty v ňom ustália.
 • Vo vlhkom prostredí sa zbiera voda aj na vnútorných stenách stavby. Vytvára sa tak prostredie vhodné pre huby a plesne, ktoré často napadnú aj rastliny pestované vo vnútri. K zavodneniu dochádza pomerne často, ak earthship nestojí v suchom prostredí, v ktorom sa stavali prototypy. Naopak v suchom prostredí, napríklad v už spomínanom Novom Mexiku, je nemožné, aby stavba nazbierala dostatok zrážkovej vody, potrebnej pre fungovanie domácnosti.
 • V interiéri žiadnej z týchto stavieb nemožno vypestovať dostatočné množstvo potravy. Ani pre dve osoby.
 • Napriek bežne rozšírenej predstave, pokiaľ si Eartship nepostavíte celkom samy a z materiálov, ktoré si celkom samy nazbierate, nevyjde vás táto stavba menej, než dnes už dostupné alternatívne koncepty ekologických stavieb. Ba čo viac, ak vám ju postaví renomovaná firma podľa originálneho dizajnu, môže vás vyjsť pekne draho (priemerne na 80 až 100 tisíc).
 • Recyklácia a čisto prírodné materiály – nuž áno, stavebným materiálom je síce odpad ( aj keď ide o práve taký druh odpadu, ktorý už dokážeme výborne spracovať v recyklačných strediskách), ale takmer polovicu stavebného materiálu v súčasnosti tvorí betón.
 • Otázne je aj uvoľňovanie škodlivín z gumených pneumatík. Isteže sú steny zabezpečené náterom, ktorý je potrebné udržiavať neporušený, no nie je vylúčené, že toxíny sa aj tak vyparujú. Táto téma je sporná podobne ako téma GMO a zatiaľ nemá celkom jasné rozuzlenie.
 • Pumpy na čerpanie zbernej vody sú údajne dosť hlučné.
 • Opravy sú vďaka esteticky síce úchvatnému, ale z praktického hľadiska dosť náročnému tvaru obydlia niekedy výzvou.

Toto je len ukážka, z objavujúcich sa problémov, ktorým vraj obyvatelia týchto jedinečných stavieb najčastejšie čelia. Je nesprné, že vyzerajú celkom atypicky a lahodia oku. Aj základné myšlienky staviteľského konceptu sú v poriadku. No zrejme bude potrebné popracovať na nedostatkoch a koncept prispôsobiť špecifickým podmienkam prostredia, v ktorom stavba vyrastá. V každom prípade, dnes je ekologická a k prostrediu priateľská architektúra v rozkvete a Earthship už nie je zďaleka jedinou možnosťou eco-friendly bývania.

Zdroj:
www.archinia.com
www.motherearthnews.com
www.etrend.sk
www.hackingtheearthship.blogspot.com

Titulné foto:
Wikipediazobraziť dalšie