Plastové fľaše, ktoré sú už nepotrebné alebo znehodnotené budeme môcť používať na výstavbu nášho vlastného domu. Betón v kombinácií s plastovým odpadom je až o 15% pevnejší ako ten klasický.
Podľa nových štúdií budú chodníky, uličky, budovy, mosty postavené z pevnejších a pružnejších betónových konštrukcií. Študentom z Massachusettskej technickej univerzity (MIT) sa podarilo eliminovať dopad betonárskeho priemyslu na životné prostredie. Betón je považovaný za jeden z napoužívanejších materiálov v stavebníctve. Aj z tohto dôvodu sa vedci neustále snažia obmedziť jeho uhlíkovú stopu, ktorá predstavuje až 4,5% z celkového množstva emisií. Využitie plastového odpadu môže betón skvalitniť, čím budú stavby bezpečnejšie, odolnejšie a budú ohľaduplnejšie k životnému prostrediu.
Michal Short, odborný asistent na oddelení jadrových technológií a inžinierstva MIT hovorí:
Existuje obrovské množstvo plastov, ktoré sa každoročne ukladajú na skládkach. Naša technológia odstraňuje plasty zo skládok, upevní ich v betóne a taktiež používa menej cementu na jeho výrobu, čo znižuje emisie oxidu uhličitého.
Betón je po vode druhým najrozšírenejším materiálom na planéte. Ak sa do betónu pridajú plasty, ktoré sú vystavané nízkym dávkam gama lúčov, dokážu zvyšovať jeho odolnosť. Žiarenie spôsobuje zmenu kryštalickej štruktúry materiálu, tak, že sa plast stáva tvrdším a až o 15% odolnejším. Gama žiarenie pritom nevytvára žiadnu zvyškovú rádioaktivitu.
Pri výrobe betónu sa spotrebuje až 4,5 % oxidu uhličitého. Ak nahradíme 1,5 % betónu ožiareným plastom, znižujeme ročne emisie až o 0,0675 %.
Štúdie v rámci ktorých vzniká tvrdší betón
Doterajšie štúdie však uvádzali, že sa pridávaním plastov znižuje odolnosť betónu. Až najnovšia štúdia odhalila, že to tak nie je. Jeden z autorov štúdie Kunal Kupwade-Patil dodal, že čím vyššia úroveň gama žiarenia je, tým sa zvyšuje aj sila betónu. Vďaka týmto zistenia sa môže znížiť aj celkový počet plastových skládok. nikde sa však neuvádza, koľko energie a zároveň aj emisií vznikne pri recyklácií samotného plastu a jeho ožarovaniu.
Zdroj: www.news.mit.edu
Zdroj foto: www.unsplash.com