Dnes je 29. marca a meniny má Miroslav

Elektrický pohon si hľadá svoje miesto aj v lodiarskom priemysle

2. mája 2018

Lode poháňané elektrikou by mohli v blízkej budúcnosti podstatne zmierniť negatívny vplyv prepravného priemyslu na životné prostredie.

Vývoj a užívanie elektromobilov úspešne napreduje všade na svete. Novou výzvou zelenej technológie sa stáva lodná preprava. Orientácia na elektrický pohon je podľa európskeho parlamentu nevyhnutným krokom. Ako vyplýva zo správy medzinárodnej rady pre čistú prepravu – International Council on Clean transportation (ICCT), v roku 2050 bude mať lodná preprava na svedomí 17% z celkového množstva emisií. Šlo by tak o 15% nárast oproti súčasnosti. Najväčšie dieselové motory nákladných lodí vyprodukujú rovnaké množstvo emisií ako 64 000 osobných automobilov. Aby došlo k podstatnej zmene, na elektrický pohon alebo iný obnoviteľný zdroj bude musieť prejsť 50 000 tankerov, nákladných aj osobných lodí brázdiacich svetové moria.

Najusilovnejší sú Nóri

Najväčší dopyt po elektrických lodiach je v krajine fjordov, kde väčšina elektrickej energie pochádza z vodných elektrární. Nórsko si predsavzalo, že do roku 2030 budú 2/3 trajektov, prepravujúcich pasažierov a automobily, brázdiť severské pobrežie na elektrický pohon.

Zdroj: www.pixabay.com

Túto transformačnú výzvu ako prvá prijala nórska lodiarska spoločnosť Havyard Group ASA. Momentálne pracuje na realizácii 13 objednávok trajektov s nulovou uhlíkovou stopou. Záujem o elektrické lode však od roku 2016 prudko narastá a zdá sa, že elektrický pohon je budúcnosťou lodného biznisu.

Prvý elektrický trajekt s názvom MF Ampere premáva medzi dedinkami Oppedal a Lavik v oblasti Sognefjord od roku 2015. Je skonštruovaný z hliníka a poháňa ho  tonová lithium-iónová batéria. Trajekt prevezie 350 pasažierov a 120 áut. Po 20 minútovej jazde je nutné ho 10 minút dobíjať. Elektrické plavidlo jazdí oproti dieselovému hladšie a omnoho tichšie.

Zdroj:ww.pixabay.com

Do roku 2021 bude podľa slov riaditeľa Norway’s Public Roads Administration, Edvarda Sandvika v prevádzke 60 elektrických alebo hybridných plavidiel.

Elektrický pohon je našou budúcnosťou

Batérie v lodnom priemysle zatiaľ ťahajú za kratší koniec a ešte vždy sú nielen omnoho nákladnejšie ale zároveň aj menej výkonné ako spaľovacie motory. Ich vývoj však podobne ako v automobilovom priemysle napreduje. Z dlhodobého hľadiska trvalej udržateľnosti zatiaľ predstavujú najrozumnejšie riešenie. Najmä v husto osídlených pobrežných oblastiach, kde sa môžu jednoducho dobíjať, zvýšiť tamojšiu kvalitu ovzdušia a znížiť hlukové znečistenie.

Podľa záznamov spoločnosti DNV GL , na spustenie do prevádzky v roku 2018 sa v súčasnosti pripravuje viac ako 185 plavidiel na celom svete. Väčšina z nich v Nórsku a Francúzsku.

Zdroj:
www.bloomberg.com
Titulné foto:
Pixabay by AnnaAnouk 

 



zobraziť dalšie