Dnes je 25. apríla a meniny má Marek

Elektrifikované skulptúry revitalizujú koraly

17. novembra 2019

Umiestnené pod morskou hladinou, z kovu a kameňa, nabité elektrickým prúdom sú skulptúry na Koh Tao útočiskom pre  koraly.

Inštalácia pod názvom The Fight for the Last of Life („boj za ostávajúci život“) vznikla koncom augusta tohto roka v zátoke Ao Leuk na ostrove Koh Tao v Thajsku. Za celým nápadom stojí jeden z členov organizácie na ochranu koralov a morských ekosystémov Conservation Diver, Arnold Spencer. V spolupráci s ďalšími dobrovoľníkmi z programu Coral Aid a New Heaven Reef Conservation Program (NHCRP) zrealizoval dielo, ktoré sa v jeho hlave, ale aj prakticky rodilo posledné 3 roky. Nápad umiestniť pod vodu sochy, na ktoré sa môžu koraly prichytiť, nie je celkom nový. Novinkou však v tomto prípade je zavedenie slabého elektrického prúdu.

Zdroj: www.flickr.com

Inšpirácia

Ako sám Spencer prezrádza, inšpiráciou k vytvoreniu tohto konceptu, ktorý možno chápať ako akýsi „environmentálny land-art“, bolo jeho intenzívne priateľstvo s Chadom Scottom. Tento biológ a vášnivý ochranár útesov sa stal súčasne Spencerovým mentorom aj kolegom. Spoločne pracovali na koncepte až do momentu, kým Scottovi diagnostikovali leukémiu. Posledné tri roky bola teda práca na inštalácii skulptúr pre Spencera aj aktom vzdania úcty svojmu priateľovi, ktorý tak ako za záchranu koralov, bojoval aj o svoj vlastný život. Pre Spencera tiež spôsobom, ako sa s danou skutočnosťou vyrovnať. Názov inštalácie v sebe preto nesie viacvýznamový odkaz.

www.conservationdiver.com

Vzdanie úcty aj kritika

Centrálna postava inštalácie s martýrskym výrazom v tvári, dvíhajúca dohora kalich s koralovým fragmentom vo vnútri je symbolom všetkých ochranárov, environmentalistov, ekológov a ostatných, ktorí prinášajú obete v mene vyššieho cieľa, zasvätia svoje životy a často tvrdú prácu záchrane miznúcich ekosystémov. Spencer ich považuje za novodobých martýrov, narážajúcich na množstvo prekážok, vrátane ľudí, snažiacich sa zmariť ich úsilie.

Dve bočné postavy s maskami a naťahujúcimi rukami symbolizujú na jednej strane vedcov, skúmajúcich posledné kolónie koralov, ktorí sa snažia ešte rýchlo odhaliť ich posledné tajomstvá, zatiaľ čo sa celý útesový ekosystém rúca. Na strane druhej sú zamaskované tváre kritikou všetkých, ktorí sa snažia zo zeleného hnutia, environmentálnych a ochranárskych aktivít profitovať. Tých, ktorí by chceli zelené hnutie kapitalizovať a ako nástroj k dosiahnutiu tohto cieľa používajú takzvaný „green washing“. Zneužívajú dôveru ľudí, privlastňujú si úspechy iných, prekrúcajú výsledky ich práce za účelom vlastného profitu.

Zdroj: tamtiež

Funkčná inštalácia

Okrem vizuálnej stránky sa inštalácia stala skutočne funkčnou vďaka práci holandského elektrotechnika Roberta Svenstera. Na každú sochu nainštaloval nízky prúd, vďaka ktorému prebieha na celej inštalácii, umiestnenej v slanej vode, elektrolýza. Táto podporuje rast koralov a zvyšuje ich šance na prežitie. Existujúce štúdie naznačujú, že v takýchto podmienkach sú koraly schopné rásť 3 až 5 krát rýchlejšie.

Nádej nestačí

Hoci má byť inštalácia aj symbolom nádeje, Spencer je presvedčený, že nádej nám už dnes nestačí. Je dobrým nástrojom rozptýlenia šíriaceho sa nihilizmu, no čo skutočne tento svet, príroda a ľudstvo potrebujú, sú činy. Činy vyvierajúce z nezištnej túžby bojovať za budúcnosť na tejto planéte.

Zdroj: tamtiež

Zdroj:
www.conservationdiver.com
Titulné foto:
Wikipedia



zobraziť dalšie