Dnes je 22. novembra a meniny má Cecília

Etické módne značky svetovej SLOW fashion

20. mája 2019

Krásna, cenovo dostupná, a súčasne etická a trvalo udržateľná móda. Predstavujeme vám svetoznáme módne značky slow fashion.

Veríme, že pojem slow fashion už nie je potrebné nejako zvlášť predstavovať. Väčšina z nás už veľmi dobre vie, že sa pod ním skrýva opozitum k prevládajúcemu spôsobu produkcie šatstva a módnemu  priemyslu. Ide však o v súčasnosti pomerne silný trend etickej, trvalo udržateľnej módy, ktorá zodpovedne pristupuje tak k prírodným ako aj ľudským zdrojom, zahrnutým do procesu jej produkcie.

Na našej stránke sme sa už niekoľkokrát tejto téme venovali. Písali sme o spotrebiteľskom správaní v zhode s princípmi slow fashion aj o značkách, ktoré túto módu reprezentujú na Slovensku. Dnes sme si pre vás pripravili zoznam tých, ktoré sú známe vo svete. Z existujúcich rebríčkov sme vybrali 10 takých, ktoré by mali byť dostupné aj pre „bežných smrteľníkov“ (pričom treba mať na pamäti, že menej je viac a kvalita má prednosť pred kvantitou).

PEOPLE TREE

Ide o britskú značku, ktorá je podľa viacerých zdrojov pionierkou etického odievania, na trhu už existuje úctyhodných 28 rokov. Je aktívnou členkou siete Fair Trade a environmentálnych zoskupení, či iniciatív presadzujúcich sociálnu spravodlivosť. Zakladá si na férovosti celého zásobovacieho reťazca, podporuje producentov z rozvojových krajín a dbá o transparentnosť výrobného procesu každého jednotlivého kúska oblečenia.

KOTN

Pochádza z Kanady a sústredí sa na výrobu základných kúskov oblečenia – basics za férovú cenu. Spolupracuje prevažne s farmármi z Egyta, od ktorých nakupuje bavlnu. Ich business model je analógiou s modelom trvalo udržateľného poľnohospodárstva, a síce „ z farmy priamo na tanier“.

KOMODO

Ďalšia z britských značiek s dlhou históriou. Komodo tvorí svoje kolekcie v znamení environmentálnej a sociálnej zodpovednosti už 30 rokov. Ako hovorí jej zakladateľ, Joe Komodo, je privilégiom našej civilizácie, že má možnosť obliekať sa pohodlne a štýlovo, no tiež jej zodpovednosťou, aby toto odievanie bolo férové vo výrobnom procese a ohľaduplné k prírode.

KNOW THE ORIGIN

Ako už samotný názov značky prezrádza, na prvom mieste v rebríčku jej hodnôt je transparentnosť pôvodu oblečenia. História každého tovaru je známa doslova od semienka prírodných materiálov, z ktorých sa vyrába až po obchod, v ktorom sa predáva. Aj preto patrí zakladateľka trvalo udržateľnej britskej značky, Charlotte Instone do rebríčka Európskych 30 pod 30 časopisu Forbes.

MUD JEANS

Nielenže skvelo vyzerajú, ale šijú sa výhradne z bavlny z trvalo udržateľného poľnohospodárstva. Holandské džínsy získali mnohé ocenenia, vrátane Sustainability Leadership Award a Peta Vegan Award. Firma sa môže pochváliť nielen etickým prístupom k dodávateľom, ale aj skvelými pracovnými podmienkami svojich zamestnancov. V rámci modelu cirkulárnej ekonomiky je možné si džínsy prenajať za mesačný poplatok 7,50 eur po dobu 12 mesiacov a následne ich prenechať ďalšiemu nájomcovi.

BEAUMONT ORGANIC

Móda z Portugalska, ktorá určite vydrží niekoľko sezón a množstvo praní. Pracuje s organicky pestovanými materiálmi, udržiava transparentné obchodné vzťahy s farmármi a továrňami v rámci Európskej únie.

BIBICO

Založil bývalý dizajnér značky ZARA Nieves Ruiz Ramos. Ide teda o značku so štýlovým, nadčasovým oblečením a obuvou v klasickom, jednoduchom a čistom dizajne. Na prvé miesto kladie spoločnosť ľudí a jej základným pilierom sú pracovné podmienky jej zamestnancov, férový plat a možnosť vzdelávania. Priateľskosť k životnému prostrediu je samozrejmosťu.

ALTERNATIVE APPAREL

Vyrába módu pre mužov aj ženy z organických a recyklovaných materiálov v rámci trvalo udržateľného procesu, ktorý šetrí a ochraňuje prírodné zdroje. Kalifornská značka je priateľská nielen k životnému prostrediu, ale aj k peňaženke zákazníka.

VEJA

Spoľahlivá francúzska obuv, ktorá rešpektuje princípy trvalej udržateľnosti a férového obchodu. Celý výrobný proces vrátane organickej bavlny a prírodnej gumy má certifikáciu Fair Trade. To okrem iného znamená, že brazílsky farmári dostávajú primeraný plat za svoju prácu, vykonávanú v primeraných ľudských a pracovných podmienkach.

THOUGHT CLOTHING

Organická, eco-friendly a udržateľná je aj móda z bavlny, bambusu a konope značky Thought clothing. V jej repertoári sa nájdu kúsky pre ženy aj mužov, ponožky aj doplnky.  Pestrofarebné, do práce, na voľné chvíle, ale aj do postele. Móda, ktorá je uvedomelá a núti zákazníka premýšľať.

Okrem rebríčkov zostavovaných módnymi poradcami a portálmi dnes máme k dispozícii aj aplikácie, ktorá nám pomáhajú orientovať sa vo svete slow fashion. Jednou z nich je aplikácia Good On You – Ethical Fashion, ktorú si možno zadarmo stiahnuť v App Store a dostupná je aj vo verzii pre androidy.

Ak sa teda rozhodnete vstúpiť do sveta trvalo udržateľnej módy za hranicami našej krajiny, prajeme vám zábavné objavovanie. I keď jedným dychom dodávame, že tak ako by mala mať kvalita prednosť pre kvantitou, mala by ju mať aj lokálna móda pred tou zahraničnou. No ešte dôležitejšie je, ak sa spotrebiteľské rozhodnutia stretávajú s princípmi trvalej udržateľnosti a etiky.

Zdroj:
www.independent.co.uk
www.huffpost.com
www.thegoodtrade.com
www.blog.printsome.com
www.goodonyou.eco

Titulné foto:
Unsplashzobraziť dalšie