Dnes je 25. apríla a meniny má Marek

Európska únia pracuje na stratégii eliminácie plastového odpadu

20. februára 2018

Len v Európe samotnej vzniká ročne 25 miliónov ton plastového odpadu. Menej ako tretina z neho je recyklovaná a plast naďalej pribúda. Zdá sa však, že ľady sa konečne pohnú. 

Potom, čo Čína uvalila tohto roku embargo na väčšinu importovaného cudzokrajného odpadu, majú svetové autority o dôvod viac, prečo sa začať zaoberať odpadovým hospodárstvom o čosi serióznejšie.

Jedným z prvých účinných krokov riešenia plastovej krízy je, nepochybne, porátať sa s jednorazovými plastovými obalmi a nádobami. A práve týmto smerom sa, našťastie, uberá aj nová stratégia Európskej Únie, v rámci ktorej by do roku 2030, mali byť na trhu dostupné len recyklovateľné plastové obaly.

Prvým krokom riešenia plastovej krízy by mala byť eliminácia jednorázových plastových obalov.
Zdroj: www.pexels.com

Ako pripustil aj prvý viceprezident Európskej komisie, Frans Timmermans, musíme zmeniť náš prístup k produkcii a k používaniu plastu, inak sa situácia nezlepší a moria budú naďalej znečistené jeho enormným množstvom. Timmermans vyzval nielen k zastaveniu znečisťovania morí a vôd, ale aj jedla a samotných našich tiel mikroplastami. Napokon priznal, že jediným skutočným a dlhodobým riešením tohto problému je jednoducho redukcia plastového odpadu, pomocou recyklácie a opätovného použitia.

Cieľom Plastovej stratégie EÚ je, zbaviť sa do 12 rokov všetkého nerecyklovateľného plastu, znížiť množstvo jednorazových plastov a zakázať všetky mikroplasty. Všetky tieto kroky majú byť súčasťou novej cirkulárnej ekonomiky týkajúcej sa tohto materiálu. V rámci cirkulárnej plastovej ekonomiky nastaví EÚ nové pravidlá pre používanie plastových obalov, ktoré jednak zvýšia ich recyklovateľnosť, ale aj dopyt po nich, tým, že pre firmy bude recyklácia prínosná.

Súčasťou Plastovej stratégie je aj zatraktívnenie recyklácie a používania recyklovateľných plastov pre firmy.
Zdroj: ww.pexels.com

Súčasťou stratégie bude aj legislatíva, ktorú už prijali niektoré európske krajiny. Legislatíva, ktorá zakazuje plastové tašky a postupne sa zameriava aj na zákaz platových slamiek či pohárov na kávu. Nastaví taktiež nové pravidlá pre nakladanie s odpadom, ktorý vzniká na mori. Vedenie v prístavoch bude musieť dozrieť na to, že všetok odpad, ktorý vznikne počas plavby na lodiach, sa dostane späť na pevninu, kde bude bezpečne zneškodnený.

Do vývoja recyklovateľných materiálov a na podporu výskumu spôsobov zefektívnenia recyklačného procesu a odstránenia škodlivín z recyklovaných plastov, vyhradí EÚ zhruba 100 miliónov eur. Naplánovaná je aj globálna spolupráca na vytvorení medzinárodných štandardov.

Vedenie prístavov bude musieť dohliadnuť na náležité nakladanie s odpadom z mora.
Zdorj: www.wikimedia.org

Niektoré z uvedených krokov budú uskutočnené v dohľadnej dobe, napríklad pravidlá týkajúce sa odpadu na lodiach, o iných, napríklad o postupnej eliminácii jednorazového plastu, sa bude v Európskom parlamente rokovať v druhej polovici roka.

Zdroj:
www.europa.eu
www.newatlas.com

Titulné foto:
Pexels by mali maeder

 

 



zobraziť dalšie