Dnes je 23. apríla a meniny má Vojtech

Fab-BRICK – odpad premieňa na tehly

29. januára 2021

Ďalší užitočný spôsob recyklácie prichádza z Francúzska. Textilný odpad sa mení na stavebný materiál.

Firma Fab-BRICK, presnejšie jej zakladateľka a výkonná riaditeľka Clarisse Merlet  prišla na trh so svojím know-how v roku 2018. Pod značkou Fab-BRICK nájdeme pestré a vizuálne veľmi pôsobivé tehly, ktoré majú mnohoraké stavebné a dizajnérske využitie. Textilný odpad sa tak transformuje užitočným a esteticky nepochybne zaujímavým spôsobom.

Dva priemysly, jedno riešenie

To, že odvrátenou stranou módneho priemyslu sú hory textilného odpadu je dnes už všeobecne známym faktom. Len v Európe ho vzniknú 4 milióny ton ročne.  Fast fashion produkcia sa posledné desaťročia radí medzi hlavných znečisťovateľov životného prostredia.

Podobne to platí aj o priemysle stavebnom. Je nesmierne energeticky náročný a výrazne zaťažuje životné prostredie . Jednak rozsahom znečistenia, množstvom generovaného odpadu a jednak rozsahom čerpania prírodných zdrojov, ktorých je stále menej. Je preto namieste, keď si inžinieri a výskumníci kladú otázku, aká je alternatíva k existujúcim konštrukčným a stavebným materiálom. Odpoveď na túto otázku hľadala Clarisse už ako študentka.

Najskôr svoju pozornosť upriamila na možnosti výroby surových materiálov z použitých plastových fliaš, pohárov či kartónu. Od týchto alternatív však upustila, pretože zistila, že práve textilný odpad prestavuje rovnako veľký problém. Vo Francúzsku je na charitatívne účely vhodná najviac tretina vyzbieraného starého šatstva. Zvyšok je určený na recykláciu, o ktorej je známe, že je technicky aj energeticky náročná.  Clarisse preto začala experimentovať s textíliami. Voľbou číslo jedna bola bavlna, pre jej dobre známe termo- aj akusticko- izolačné vlastnosti.

Inovatívne riešenie, s ktorým prišla, znižuje environmentálny dopad oboch, textilného aj stavbného priemyslu.

Textilné tehly a výrobné tajomstvo

V januári 2017 napokon vznikol prvý prototyp tehly s textilného odpadu a v júli aj prototyp stroja na tieto tehly. Prvú objednávku však medzitým založená firma odovzdala až o dva roky neskôr. Dnes má firma okrem zakladateľky ďalších 6 zamestnancov. Traja z nich obsluhujú tri stroje a podieľajú sa priamo na výrobe. S týmto vybavením vzniklo vo Fab-BRIK, v srdci Paríža, už 40 000 tehál, čo predstavuje 12 ton spracovaného odpadu. Ďalším krokom by mala byť industrializácia celého procesu a prechod k masovejšej výrobe. Firma má podporu viacerých známych aj väčších firiem, ako napríklad švédskej IKEI či nových slow fashion konceptov, ako je RE-FASHION (online secondhand).   

A aké je zloženie tehál? Jednu tehličku tvorí z 80% (400 g / 3 tričká) textilný recyklát. Zvyšných 20% predstavuje ekologické lepidlo, ktoré Fab-BRICK vyvinulo len priamo pre tento projekt. Jeho zloženie je výrobným tajomstvom no tvoria ho len prírodné zložky, ktoré nemajú žiaden negatívny vplyv na životné prostredie.

Tehly sú vhodné ako izolačný materiál, na stavbu nábytku a ako súčasť produktov interiérového dizajnu. Práve podľa toho, na čo sú určené, je namiešaný aj recyklovaný textilný odpad.

Zdroj:
www.fab-brick.com

Titulné foto:
Ecotextile



zobraziť dalšie