Dnes je 24. apríla a meniny má Juraj

Festival PO NAŠOM!

18. mája 2019

Festival PO NAŠOM! 2019 je prvým ročníkom detského festivalu, v rámci ktorého môžu deti vyjadriť svoj postoj k téme udržateľnosti, diskutovanej predovšetkým vo svete dospelých.

V sobotu 25. mája 2019 sa v bratislavskej Starej tržnici uskutoční festival PO NAŠOM! – udržateľnosť očami detí. Program festivalu bude prebiehať na poschodí a na námestí pred tržnicou počas celej soboty, ako aj v Lab.cafe po ľavej strane od hlavného vchodu.V piatich zaujímavých zónach môžu deti prezentovať svoje projekty, predávať vlastné produkty, ponúkať na výmenu či predaj nepotrebné veci, diskutovať a hlavne inšpirovať nás dospelých. Prihlásiť svoje deti do aktivít môžete ešte do do 22. mája 2019.

Detský Trh Piac Markt

Je detskou verziou tradičného obľúbeného potravinového trhu. Tentokrát sa veľký trh rozšíri o detský formát, na ktorom môžu svoje výrobky predávať deti z rodinných fariem, potravinových manufaktúr. Zúčastniť sa môžu všetky deti, ktor0 baví varenie a rady by ponúkli vlastnoručne vyrobené limonády, koláče alebo aj tašky a iné výrobky širokej verejnosti. Prihlasovanie otvorené do 22. mája 2019. V prípade záujmu píšte na jasom@anettavaculikova.com.

Škola varenia

Food Revolution Slovakia

Detský Blší trh

Deti prinesú svoje staré, už nepotrebné hračky, knižky, športové potreby a detské oblečenie a budú si ich môcť vymeniť, alebo predať (a peniaze investovať do záujmových aktivít či projektov. Prihlasovanie otvorené do 22. mája 2019. V prípade záujmu píšte sem.

Detské diskusné fórum 

Netradičný formát diskusie, v rámci ktorej sa v úlohe diskutujúcich v dvoch tematickýchblokoch predstavia výlučne deti. Každý blok bude moderovať „dospelák“, odborník v danej téme. Spoločným menovateľom diskutovaných tém bude samozrejme trvalá udržateľnosť.

Informačná a vzdelávacia zóna

Ponúkne zaujímavé workshopy a tvorivé dielne (napr. znižovanie odpadu v domácnosti,recyklovanie oblečenia, senzorické vnímanie potravín, ochutnávka vôd, a pod.). Zvedavé deti zaujmú informácie neziskových organizácii a firiem, ale aj škôl, ktoré sa venujú témam trvalej udržateľnosti. Čaká na vás aj premietanie enviro filmov pre deti, živá knižnica, virtuálna realita, či Repair café. Účasť na workshopoch, ktoré sú v programe stanovené na konkrétnu hodinu odporúčame zarezervovať emailom na ahoj@ponasom.info.

Senzorické hry

Senzorické hry od Slow Food Pressburg

Rodinný piknik 

Pred Starou tržnicou si budú môcť návštevníci vychutnať rodinný čas pri dobrom jedle. Deti si budú môcť dobroty na piknikovanie pripraviť spolu s mladým šefkuchárom a lektormi v škole varenia v stanovišti Slow Food a Food Revolution.

Viac nám o podujatí prezradí Anetta Vaculíková, z Food Revolution Slovakia.

Zdravej výžive a edukácii v tejto sfére sa venuješ dlhodobo. Čo Ťa inšpirovalo k tomu konceptu detského Trh piac marktu a ako sa vyvíjala počiatocná myšlienka.

Od roku 2013 sa aktívne venujem vzdelávaniu v oblasti kvality potravín a stravovaniu na rôznych úrovniach – od detí, cez školy až po firmy. Poslednú dobu som si okolo seba stále viac všímala, ako ničíme prírodu a v akej konzumnej spoločnosti žijeme. Jedlo a ekológia idú spolu ruka v ruke. Stačí sa doma pozrieť do smetného koša alebo si všímať odpadky na uliciach. Veľkú väčšinu odpadu tvoria práve obaly potravín. A pritom paradajky prirodzene nerastú v zime ani v papierovom košíku potiahnutom plastovým obalom a jablká neoberáme zo stromu rovno v sieťke. A tak nám prišlo v tíme úplne prirodzené koncept Food Revolution a Slow Food prepojiť s témami udržateľného spôsobu života a poukázať na problémy dnešnej doby a na ich riešenia. Trh – piac – markt už bol v Starej tržnici testovaný a to veľmi úspešne. S Petrou a Kristínou (spoluorganizátorkami) sme vychádzali z našich skúseností a tak vznikol formát detského festivalu PO NAŠOM! pretože veríme, že práve deti sú absolútne kľúčové pre ďalšie, zelenšie, smerovanie našej planéty.

Aký je cieľ a potenciál tohto podujatia? Je to jednorázový event, alebo má ambície sa opakovať?

Ide o prvý ročník festivalu, ktorého cieľom je motivovať a inšpirovať. Zámerom festivalu je vytvoriť deťom priestor na vzájomné stretnutia, diskusie, vzdelávacie aktivity, prezentáciu a predaj ich vlastných produktov, výmenu či predaj nepotrebných kníh, hračiek alebo oblečenia. O svoje nápady, názory a možno i riešenia sa budú môcť podeliť so svojimi rovesníkmi, ale i dospelými návštevníkmi podujatia v rámci Detského potravinového trhu, Detského Blšieho trhu, Informačnej a vzdelávacej EDU ZÓNY, Detského diskusného fóra a Rodinnej PIKNIKOVEJ zóny pred Starou tržnicou. Vstup na podujatie je voľný.

Udržateľnosť je pre samotný projekt ako aj pre nás organizátorov a partnerov kľúčová, preto nám záleží na tom, aby sa vo festivale pre deti aktívne pokračovalo aj v ďalších ročníkoch. Je pre nás takisto dôležité, aby sa deti počas prvého ročníka festivalu inšpirovali a využili ponuku partnerov festivalu (na vzdelávacie aktivity) aj počas bežného roka a inšpirovali tak aj svojich kamarátov a spolužiakov či rodinných príslušníkov.

Osveta v oblasti zdravej výživy detí bola vždy Tvoja srdcovka a dôkazom toho je aj tento projekt. V čom vidíš najväčšiu výzvu, prípadne prekážku na ceste vzdelávania v oblasti zdravej a vyváženej stravy pre deti na školách aj v domácom prostredí?

Možno to bude znieť trochu depresívne, ale podľa mňa deti brzdíme my rodičia. Ak im my, dospelí, nepôjdeme pozitívnym príkladom, tak kto? Je veľmi dôležité viesť deti k princípom zdravej výživy a zmýšľania v súlade s prírodou už od malička. Čím skôr si osvoja takéto “zdravé” návyky, tým jednoduchšie a prirodzenejšie to budú realizovať aj neskôr v bežnom živote. Školy túto úlohu rodičov predsa nemôžu suplovať, aj keď určite je podpora škôl nesmierne prínosná a inšpiratívna, možno práve aj pre tých rodičov. Najdôležitejšie je chcieť, mať snahu a myslieť pozitívne, konať zodpovedne.

Udržateľnosť je čoraž častejšie skloňovaným pojmom a je skutočne na mieste zoznamovať s jeho podstatou deti už od útleho veku. 

 Veľmi by pomohlo, keby vláda alebo ministerstvá viac počúvali ľudí a organizácie z praxe. Rozumiem, že nie všetko sa dá zmeniť zo dňa na deň, ale ak ešte v dnešnej dobe niekto stále popiera alebo pochybuje, že klimatická kríza je výmysel alebo, že obnoviteľné zdroje energie nedokážu byť reálnou a funkčnou náhradou, ktoré by podporili trvalú udržateľnosť na Zemi, tak je to práve problém toho zotrvačného myslenia ľudí, ktorých sa to akože netýka. A to je veľmi veľmi smutné. Toto by sa mali povinne učiť deti na školách a v škôlkach a rodičia by im mali ísť príkladom. Mali by vedieť, že uhorka nerastie aj s igelitom, a že lokálne potraviny nezanechávajú za sebou takú ekologickú stopu ako dovozové, a už ani nehovorím o tom, že lesy (a zvieratá v nich) si máme chrániť a nie ich bezhlavo vyrubovať a striekať bohvie akými pochybnými látkami. A že nemáme nakupovať lacné a neetické veci, ktoré aj tak nič nevydržia. Alebo aj to, že tvorbu odpadu vieme obmedziť a to ostatné, čo vznikne, aspoň správne triediť.

Musíme si uvedomiť, že treba spraviť niečo navyše, vyjsť zo svojej komfortnej zóny a byť prínosom pre tento svet a nie len nadávať, ako sa tu máme zle, a že je to veľmi náročné správať sa ohľaduplne, nie len k prírode ale aj jeden voči druhému. Treba začať od seba, hľadať cestu ako sa to dá a nie prekážky. Ani ja som nežila celý život dokonale, ale snažím sa. A keď tú zmenu budeme chcieť my všetci, niekto si tie snahy ľudí bude musieť všimnúť a robiť pre tú celoplošnú zmenu viac.

Aké nedostatky vnímaš v našom vzdelávacom systéme?

V rámci projektu Skutočne zdravá škola sme sa snažili s ministerstvami nadviazať spoluprácu a získať záštitu, aby sa projekt v rámci Slovenska implementoval jednoduchšie. Žiaľ, spolupráca nevyšla. Tak sme sa dohodli, že sa budeme spoliehať len na seba a projekt spustíme v pilotnej fáze v septembri 2019. Čo mne však chýba zo strany štátu, sú trefnejšie a jednoduchšie pripravené metodické materiály, video návody pre učiteľov ako implementovať témy udržateľnosti a zdravej výživy do osnov aspoň v rámci neformálneho vzdelávania. Chýbajú aj cielené zaškolenia vedúcich školských jedální ohľadom “zeleného” verejného obstarávania a práce s normami. Nie je to nastavené zle, len to nie je dotiahnuté do konca. Ďalším konkrétnym príkladom sú školské záhrady. Vypestované plodiny sa totiž nepoužívajú v školskej jedálni. Samozrejme je to aj otázka bezpečnosti, ale minimálne na edukačné účely v rámci pestovateľských prác, by to mohla byť zaujímavá cesta ako viesť deti k uvedomelosti. 
Z môjho pohľadu na našich školách stále absentuje vedenie detí k samostatnosti a praktickým zručnostiam a schopnostiam, či rozvoju kritického myslenia tak, aby učivo neostávalo len v teoretickej rovine. Samozrejme, veľmi závisí od konkrétneho pedagóga.  

Si mamou 2-ročnej slečny. Iste jej okrem zdravej a chutnej stravy dávaš aj impulzy, aby sa postupne zoznamovala s udržateľnosťou v jej detskom svete. Povedz nám zopár inšpiratívnych príkladov, ako ju k tomu vedieš. 

Veľa času trávime v prírode, u nás na ekologickej farme Agrokruh. Za zážitkami a novými poznatkami aj veľa cestujeme. Malú Anettku príroda fascinuje, najradšej by bola stále vonku. S rastlinkami sa rozpráva, chodí s nami na oberačky, polieva kvety, ale aj maliny či ríbezle. Má svoju malú krhličku a náradie do záhrady. Varíme spolu. Aj chodíme nakupovať a nekúpime jej všetko, na čo ukáže prstom. Bežné sladkosti v podstate nepozná. Snažíme sa väčšinu stravy vyskladať zo sezónnych potravín. Vie veľmi dobre rozoznať kvalitu od nekvality, už má celkom dobre vycibrené chute. Keď kráčame po ulici a dcérka vidí špinu, zodvihne ju a hľadá kôš. Učíme ju od mala, že takéto správanie ľudí nie je na mieste. Snažíme sa ju nezahltiť hračkami, aj keď niekedy je to naozaj ťažké vysvetliť dôvody rodine. Určite nežijeme dokonale, ale snažíme sa o postupné zmeny a malú Anettku berieme ako plnohodnotného človeka, ktorý všetko to, čo sa naokolo deje, vníma a nasáva.


Organizátori festivalu:

Food Revolution Slovakia

Prešporský Bazár

Slow Food Pressburg


Nad tohtoročným podujatím prebral záštitu primátor hl.mesta, Ing. Arch. Matúš Vallo.

Odborným garantom podujatia je INCIEN – inštitút cirkulárnej ekonomiky o.z.


Na poschodí Stare tržnice sa možete od 9:00 – 15:00 tešiť na:

✅Celodennú detskú školu varenia s Food Revolution Slovakia

✅Celodenné senzorické hry so Slow Food Pressburg

✅Detské vydanie TRH – PIAC – MARKT (Potravinový trh)

✅Detské vydanie blšieho trhu s Prešporský bazár

✅celodenné Repair Cafe Bratislava v spolupráci s Lab.cafe v Lab.cafe

 

✅Pódium Divadielko na poschodí Starej tržnice bude hostiť diskusie s deťmi a odborníkmi na témy:

9:30 – 10:00  Udržateľný život v meste

12:30 – 13:00 Zdravie, strava a iné radosti

 

EDUKAČNÁ zóna na poschodí Starej tržnice predstaví aktivity:

✅ WWF Slovakia

✅ Za živé rieky

✅ Združenie Slatinka

✅ Nadácia Ekopolis

✅ Nadácia Integra

✅ SZŠ S.E.N.E.C

✅ Nadácia pre deti Slovenska

✅ Tvory mesta

✅ Zachráň včely

✅Škola dizajnu Bratislava

✅Lucka – Tvoj vodný andjel

✅Ako na triedenie odpadu a obmedzenie jeho tvorby – Inštitút Cirkulárnej Ekonomiky a NATUR-PACK

 

WORKSHOPY:

✅10:00 – 11:00 Živá knižnica v podaní EDUMA – Od emócií k poznaniu

✅10:00 – 11:00 Virtuálna realita v podaní EDUMA – Od emócií k poznaniu

✅10:00 – 12:00 Detská škola varenia s Michal Kordoš v SLOW FOOD REVOLUTION zóne na poschodí

✅11:00 – 12:00 Obvyklé sobotné divadielko pre deti

✅12:00 – 15:00 Cesta kváskového chlebíka s YEME plnochutné potraviny v SLOW FOOD REVOLUTION zóne na poschodí

✅13:00 – 14:00 Premietanie Filmov pre deti s enviro tématikou vďaka Ekotopfilm – Envirofilm 2019 | Bratislava v Lab.cafe

✅14:00 – 15:00 Premietanie Filmu Živá rieka vďaka Ekotopfilm – Envirofilm 2019 | Bratislava v Lab.cafe


Účasť na workshopoch odporúčame vopred rezervovať emailom na ahoj@ponasom.info

Galéria k článku:



zobraziť dalšie