Dnes je 31. marca a meniny má Benjamín

Game on! V hre je naša budúcnosť. Zastavme zmenu klímy!

26. júna 2020

Mladí ľudia pocítia klimatickú zmenu najvýraznejšie. V hre je ich budúcnosť. Čo s tým?

Otázky súvisiace s klimatickou krízou si kladie čoraz viac ľudí po celom svete, vrátane Európy. Preto organizácie z 8 európskych krajín (Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Nemecko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Slovensko) rozbiehajú spoločný projekt, ktorého cieľom je zvýšiť povedomie mladých ľudí o klimatickej zmene a motivovať ich k aktívnej zmene životného štýlu.

 

Projekt bude moderným spôsobom komunikovať mladým ľuďom dôsledky klimatickej zmeny a nutnosť celospoločenskej zmeny na zmierňovanie týchto dôsledkov.  

 

Projekt z názvom “Game On! – V hre je naša budúcnosť. Zastavme zmenu klímy!” sa spustil symbolicky 5. júna, na Svetový deň životného prostredia. 

 

Potrebujeme viac informácií, podaných zrozumiteľne, na to, aby sme sa ako jednotlivci aj ako spoločnosť dokázali správne rozhodnúť v otázkach riešenia klimatickej krízy. Našim cieľom je spojiť jednotlivcov aj organizácie, ktoré hrajú rolu v hre o klímu, a podporiť ich vo vytváraní nových pravidiel udržateľnosti v strednej Európe.

– hovorí Adriana Brossmannová, manažérka projektu na Slovensku.

 

 

Pridali sa aj známe osobnosti

Do projektu budú zapojené viaceré známe osobnosti – tzv. influenceri. Aktuálne sú nimi – Michal Sabo, moderátor rádia Expres a Martina Levásková, spoluzakladateľka platformy Ekoistky, ktorí do projektu spolu so známymi osobnosťami z ostatných partnerských krajín natočili video na tému ekologických rozhodnutí v každodennom živote. 

  

Slovenským partnerom projektu je Bratislavské regionálne ochranárske združenie, ktoré sa už vyše 20 rokov venuje obnove biotopov lužných lesov a mokradí, ktoré pomáhajú zmierňovať negatívne dôsledky zmeny klímy. 

 

Ako ochranári, ktorí trávia veľa času v teréne čoraz intenzívnejšie vidíme negatívne dopady zmeny klímy na krajinu, kde pôsobíme a na ľudí, ktorí v nej žijú.

„Obnova niektorých biotopov, napríklad lužných lesov začína byť kvôli extrémnym suchám čoraz náročnejšia. Príroda je pritom v boji so zmenou klímy našim najsilnejším spojencom. Ak chceme v tomto boji uspieť, ochrana a obnova ekosystémov musí ísť ruka v ruke so znižovaním emisií. Toto je jedno z hlavných posolstiev projektu Game On!“ – hovorí Adriana Brossmannová, projektová manažérka BROZ

 

Prečo „Game on!“

Projekt bol zámerne pomenovaný “Game on!”, pretože na zvýšenie informovanosti o klimatickej zmene v širších súvislostiach chceme využiť rôzne hravé aktivity. Plánujeme vytvoriť Geocachingovú a stolovú hru, či prepojiť umenie s enviro témami v podobe divadelnej hry. Dúfame, že vďaka týmto iniciatívam prinesieme tému často abstraktnej klimatickej zmeny bližšie k ľuďom a posilníme tak momentum globálnej transformácie k trvalej udržateľnosti života na Zemi. Hlavnými témami na ktoré sa v projekte budeme zameriavať sú riešenia zmeny klímy, prispôsobenie sa klimatickej zmene, potreba ochrany biodiverzity a ekosystémov a klimatická spravodlivosť. 

 

 

Projekt je podporený z Európskeho programu DEAR – Development Education and Awareness Raising Programme


Zdroj: Patrik Gažo, BROZ

Titulné foto: Pete Linforthzobraziť dalšie