Dnes je 28. marca a meniny má Sona

Greenpeace ukazuje svetu odvrátenú tvár ikony sladených nápojov a búra mýtus jej nevinnosti.

8. decembra 2017

„Always Coca – Cola!“ jeden z najznámejších reklamných sloganov nás oslovuje už desiatky rokov. Nápoj, ktorý má byť s nami vždy, pomáhať nám zvládať ťažké situácie, nadväzovať nové priateľstvá či lásky, sa postupne stal aj neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. Mýtus nevinnosti, ktorý sa snaží spoločnosť Coca – Cola svojimi reklamami šíriť, však stráca postupne na sile.

Spoločnosť Coca – Cola sa od svojho vzniku musela hájiť už v niekoľkých súdnych sporoch. Už v 20. rokoch minulého storočia čelila obvineniam, namiereným proti zdraviu škodlivým látkam, ktoré obsahovala. Žiaden z týchto sporov neprehrala. Azda najkontroverznejším bol prípad, týkajúci sa obsahu pesticídov, DDT a iných, prevažne v poľnohospodárstve využívaných chemikálií, ktoré obsahovala voda použitá pri výrobe nápoja. Z trhu bola vtedy stiahnutá celá indická produkcia. Od januára tohto roku musí spoločnosť znova čeliť náporu kritiky. Tento krát si ju na mušku zobrala organizácia Greenpeace.

Jedna z členiek organizácie Greenpeace pri čistení pláže na Filipínach, Zdroj: www.photo.greenpeace.org

Greenpeace versus gigant

Organizácia rozbehla kampaň s ústredným heslom „Dont let Coke choke our oceans!“ – „Nedovoľte kole zadusiť oceán“, ktorým upozorňuje na plastové znečistenie oceánov a morí. A prečo práve spoločnosť Coca – Cola? Je totiž najväčšou limonádovou spoločnosťou na svete a rovnako najväčším producentom jednorazových plastových fliaš. Spoločnosť síce nikde nezverejňuje, koľko PET obalov uvádza ročne na trh, no podľa analýz Greenpeace sa tento počet medzi rokmi 2015 a 2016 zvýšil. To v podstate potvrdila aj samotná Coca – Cola, ktorá uviedla, že v roku 2016 tvorili plastové fľaše 59 % celkového počtu, teda o jedno percento viac, než v predošlom roku. Podľa organizácie Greenpeace ide o 110 biliónov fliaš ROČNE. Problémom je, že len malá časť z nich sa dostane na recyklačnú linku. V roku 2016 to nebola ani polovica a len 7 % bolo použitých na výrobu nových fliaš. Všetky ostatné končia v prírode a v oceánoch.

Slovíčko „choke“ vyskladané z vrchnákov od koly nájdených na filipínskom ostrove Freedom, ktoré vyzýva spoločnosť, aby nenechala oceány „zadusiť sa“, Zdroj: www.photo.greenpeace.org

Plastové fľaše sú jedným z najčastejšie nachádzaných odpadkov na plážach a v moriach. Stávajú sa smrteľnými pre množstvo zvierat, ktoré tu žijú a prenikli už dokonca aj za polárny kruh, kde „spríjemňujú“ život ľadovým medveďom. A hoci si jedného z nich spoločnosť Coca – Cola zvolila aj za symbol svojej vianočnej reklamnej kampane a jej rétorika je plná rečí o trvalej udržateľnosti, naďalej odmieta reálne sa podieľať na znižovaní znečistenia, o čom svedčia aj vyššie uvedené čísla.

PET fľaša od Coca – Coly vyplavená oceánom, Zdroj: www.photo.greenpeace.or

Antikampaň na Vianoce s Coca – Colou

Počas celých 12 mesiacov boli členovia organizácie Greenpeace a množstvo dobrovoľníkov v teréne a upozorňovali na problém zamorenia plastovými fľašami rôznymi akciami či happeningmi. Vyrobili množstvo propagačného materiálu, pričom veľakrát napodobnili vizuál spoločnosti Coca- Cola a prispôsobili ho vlastnému odkazu.

Aj takýmto spôsobom sa organizácia Greenpeace snaží šíriť posolstvo kampane proti Coca – cole medzi širokou verejnosťou. Zdroj: www.photo.greenpeace.org
Greenpeace antikampaň pre Coca-colu (Choke=zadusiť sa) Zdroj: www.photo.greenpeace.org

V mesiacoch november a december spustili anglickí „grinpisáci“ v Londýne veľkú antikampaň, v ktorej sa zamerali na vianočné reklamy od Coca – Coly s ich symbolmi a ukázali ich odvrátenú tvár. Na najznámejšom londýnskom dopravnom uzle Piccadilly Circus postavili, napríklad inštaláciu ľadového medveďa, stojaceho na plastovými fľašami znečistenej ľadovej kryhe. Inštaláciu umiestnili priamo pred jeden z najväčších vianočných bilboardov spoločnosti. Transparent s už spomínaným heslom vyvesili aj na jednej z budov spoločnosti Coca – Cola.

Členovia Greenpeace s transparentom s ústredným heslom kampane na jednej z budov Coca – Coly, Zdroj: www.photo.greenpeace.org

Okrem toho, prerobili aj známu reklamu s vianočným kamiónom, prichádzajúcim do každého mesta za zvuku rolničiek, prinášajúceho tú pravú vianočnú chuť Coca – Coly do každej domácnosti. Určite stojí za to si ju pozrieť. Dostupná je na tomto linku.
https://www.youtube.com/watch?v=1S0z7oTNCkY
Takýmto silným a neľútostným PR sa organizácia Greenpeace snaží zatlačiť na kolového giganta. Spoločnosť sa už síce vyjadrila, že sa problémom zaoberá a že chce späť všetky svoje fľaše, to však nestačí. Greenpeace požaduje, aby slova vystriedali činy, aby spoločnosť prestala vyrábať jednorazové PET fľaše a nahradila ich takými, ktoré sa dajú znova použiť či naplniť, a tiež aby investovala do alternatívneho zásobovacieho systému. Zároveň však vyzýva aj širokú verejnosť ,aby sa do kampane aktívne zapojila. Na stránke organizácie nájdete, napríklad petíciu ale aj ďalšie spôsoby, ako môžete s organizáciu kooperovať. Je treba myslieť predovšetkým na to, že moria a oceány už viac plastu neznesú.

Zdroj:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Coca-Cola
https://www.greenpeace.org.uk/greenpeace-coca-cola-plastic-campaign/
https://www.theguardian.com/environment/2017/oct/02/coca-cola-increased-its-production-of-plastic-bottles-by-a-billion-last-year-say-greenpeace
https://www.youtube.com/watch?v=gAlT6hfZpbE

Titulná foto:
www.photo.greenpeace.org

Galéria fotografií: 
© Chris J Ratcliffe / Greenpeace



zobraziť dalšie