Dnes je 18. augusta a meniny má Elena/Helena

Greta Thunberg pocestuje na klimatickú konferenciu jachtou

31. júla 2019

Informovali o tom svetové média pred dvoma dňami. Mladá aktivistka chce preplávať  oceán na jachte s takmer nulovou uhlíkovou stopou.

Pred časom sme na našom portáli písali, že hoci bola jednu z nominovaných, na odovzdávaní cien Childrens Climate Prize sa nezučástnila. Greta Thunberg totiž v súlade so svojím presvedčením odmieta cestovať lietadlom a jedným dychom dodáva, že už teraz ide o prepych, ktorý budúcim generáciám prinesie len problémy. Klimatická aktivistka však potvrdila svoju účasť na septembrovom klimatickom samite OSN (UN Climate Action Summit) v New Yorku.

Zdroj: www.wikimedia.org

Neštandardné plavidlo

Z Londýna do New Yorku, cez Atlantický oceán, za dva týždne. Takto sa bude plaviť 5 členná posádka nízko emisnej jachty Malizia II. Ide o high-tech plavidlo, generujúce elektrickú energiu pomocou solárnych panelov a podvodných turbín. Jachta je dlhá 18 metrov a za priaznivých podmienok dokáže vyvinúť vysokú rýchlosť. Bola navrhnutá a zostrojená ako jedno z plavidiel súťažiacich na Vendée Globe race 2016-2017, pretekoch jácht okolo sveta bez asistencie a prestávky.

Na Malizii II. bude spolu s Gretou a jej otcom aj tím – Team Malizia, zložený z kapitána Borisa Herrmanna, člena monackej kráľovskej rodiny a zakladateľa tímu Pierra Casiraghiho. Celé toto dobrodružstvo zaznamená švédsky dokumentarista Nathan Grossman.

Iniciatíva prepraviť Thunbergovcov vzišla zo strany Team Malizia. Pierr Casiraghi vyslovil Grete uznanie za jej odvahu a vytrvalosť v boji s ignoranciou a nespravodlivosťou. Súčasne prehlásil, že je poctení jej súhlasom, prepraviť sa na jachte, na úkor všetkého komfortu, ktorý ponúkajú ostatné prostriedky transatlantickej prepravy.

Zdroj: www.flickr.com

Greta na cestách

New York bude pre Gretu prvou zastávkou na jej plánovanom 9 mesačnom pobyte na americkom kontinente. Počas neho by mala navštíviť tiež Kanadu a Mexiko. Nízko emisnou dopravou bude napokon cestovať aj do Južnej Ameriky, kde sa okrem iného, zúčastní aj klimatickej konferencie UN COP25 v Santiagu v Chille.

Niekoľko neznámych

Team Malizia zatiaľ neuviedol, koľko bude cesta naprieč Atlantikom stáť. Bude však len jednosmerná. Ako bude vyzerať Gretina spiatočná cesta na starý kontinent, to takisto zatiaľ nie je známe. Výprava do New Yorku by mala začať v polovici augusta.

Zdroj:
www.edition.cnn.com
www.bbc.com

Titulné foto:
Needpixzobraziť dalšie