Gumové medvedíky spoločnosti Haribo sú známe a obľúbené po celom svete. Mnohí rodičia si myslia, že sú vhodnou sladkosťou pre ich deti. Je to naozaj tak?A aká je ich skutočná cena?
Kto by ich nemal rád, minimálne v detstve. Mnohí si snáď ešte pamätajú reklamný spot, v ktorom sa z obrazovky, veľkými bielymi zubami, usmieva kučeravý chlapík a hádže si do úst chutné gumené cukríky. V pozadí znie známa zvučka s textom, ktorý sa vryje do pamäte hádam naveky : „Haribo macht Kinder froh und Erwachsene ebenso!“
Tento slogan je preložený do 22 svetových jazykov. Hovorí o tom, že cukríky Haribo urobia radosť, prípadne chutia deťom rovnako ako dospelým.
Firma Haribo, založená Hansom Riegelom starším v roku 1920 v nemeckom Bone (odtiaľ akronym Ha-Ri-Bo) , vyrobila prvého svetoznámeho a pre firmu ikonického gumeného medvedíka ( Goldbären ) v roku 1922. Celosvetovými sa produkty Haribo stávajú v 60. rokoch 20. storočia. Dnes je spoločnosť najväčším predajcom želatínových výrobkov na svete, vlastní 16 tovární v 10 krajinách sveta, ktoré denne vyrobia zhruba 100 miliónov (len) svojich medvedíkov.
Minulý rok však aj tento želatínový gigant (podobne ako firma Nestlé, Coca Cola, či iné spadajúce pod monopol Monsanto) čelil náporu nepríjemných záverov a zistení. Tie priniesol investigatívny dokument nemeckej stanice ARD, v rámci cyklu „Merkencheck“. Ide o sofistikovanú podobu spotrebiteľského magazínu, ktorý sa zameriava na problematiku kvality, enviromentálneho dopadu a férovosti praktík známych obchodných značiek. Okrem zaujímavých sociálnych experimentov, zameraných na dôsledky toho, čo by sme mohli považovať za marketingové „vymývanie mozgu“, cez fakty o zložení, údajne, ovocného želé plného vitamínov, obsahuje tento dokument aj naliehavé etické a ekologické otázky.
Možno sa domnievate, že želatína je základnou a väčšinovou zložkou cukríkov Haribo. Podľa výsledkov analýzy, uverejnených v dokumente, je však jej podiel v 1 gumenom medvedíkovi zhruba 6%. Len pre zaujímavosť, ostatné suroviny sú v ňom zastúpené nasledovne: 16% voda, 2% aromatické látky, kyselina citrónová a ovocná šťava, 46% cukor, 30% ďalšie sacharidy. Hoci je teda hlavnou zložkou v tomto prípade cukor, rozhodne nie je zanedbateľné ani množstvo želatíny, ktoré táto spoločnosť pri výrobe cukroviniek spotrebuje. Tá je živočíšneho pôvodu, presnejšie je produktom, vznikajúcim spracovaním prasacej (tiež kravskej) kože a kostí.
Reportérom sa podarilo odhaliť, že dodávateľom želatíny pre nemecké pobočky Haribo je firma Gelita, ktorá spracúva kože z prasiat z mäsokombinátu West Fleisch. Ako sa v dokumente môžete na vlastné oči presvedčiť, zvieratá sú v ňom držané v otrasných hygienických podmienkach, dokonca bez prístupu k pitnej vode. Trpia chorobami a podvýživou, čo ich vedie k agresivite, a nezriedka aj ku kanibalizmu.
Kontroverzné a poburujúce sú nielen vyššie uvedené životné podmienky prasiat, ale rovnako tak životné podmienky pracovníkov palmových plantáží. Karnaubský vosk sa do cukríkov pridáva, aby sa krásne leskli. Ide o práškový produkt, ktorý sa vyrába mletím listov rovnomennej palmy. Táto sa pestuje len v troch brazílskych regiónoch. V chudobných regiónoch, kde sa pracujúci ľudia nechajú vykorisťovať, dehumanizovať a ohrozujú svoje zdravie v stave (nielen) pracovného bezprávia. Dôkazom toho sú aj brazílske plantáže s karnaubskou palmou. Nízky plat za ťažko odvedenú prácu je len jedným z množstva problémov. Otvorene možno povedať, že aj v tomto prípade sa stretávame s rozšíreným fenoménom novodobého otroctva. Pracovnými a životnými podmienkami na palmových plantážach sa už zaoberá aj samotná brazílska vláda. Priam tragikomický je fakt, že všetko sa to deje len kvôli tomu, aby želatínový cukrík vyvolal svojím vzhľadom pôžitok v detských očiach.
Spoločnosť Haribo, samozrejme, poprela, že by o niečom z toho, čo v dokumente odznelo vedela. Zároveň sľúbila, že celú situáciu podrobne prešetrí a zjedná nápravu. Hoci by sme sa s odpoveďou mohli uspokojiť, myslíme si, že čas a doba nás nútia, prehodnotiť naše vlastné spotrebiteľské rozhodnutia. Problém enviromentálneho dopadu, férovosti a v neposlednom rade kvality výrobkov je do veľkej miery problémom individuálneho nastavenia. Ak nám nie sú tieto faktory ľahostajné, pravdepodobne nám už gumený medvedík nemôže chutiť inak, než trpko a zrejme ani urobiť radosť … Alebo?
Zdroj:
www.ardmediathek.de
www.style.hnonline.sk
www.startitup.sk
www.huffingtonpost.com
Titulné foto:
Pixabay by Arcaion