Dnes je 21. januára a meniny má Vincent

Horká čokoláda vám zlepší náladu a uľaví pri depresii

5. augusta 2019

Čokoláda v akejkoľvek svojej podobe vyčarí úsmev nielen na tvárach detí. Pozitívne ovplyvňuje aj náladu dospelých . No tá horká zmierňuje príznaky depresie.

Hovorí o tom najnovšia štúdia, publikovaná vo vedeckom periodiku Depression and Anxiety (Depresia a úzkosť). Výskum, ktorého výsledky štúdia zverejňuje, realizoval medzinárodný tím vedcov z University College v Londýne v spolupráci s kanadskou Univerzitou v Calgary, kanadskými a americkými inštitúciami verejného zdravia. Výskum prebehol na vzorke 13 626 ľudí, ktorý vykazovali známky depresie. Ukázalo sa, že horká čokoláda tieto symptómy zmierňuje.

Zdroj: www.unsplash.com

Musí byť horká

Pri výskume vychádzali vedci zo zdravotných záznamov účastníkov. Zohľadňovali viacero faktorov, vrátane telesnej výšky, váhy fyzickej aktivity, fajčenia, chronických ochorení, ale aj etnicitu, vzdelanie, príjem či rodinný stav.

Zistilo sa, že pri testovaných subjektoch, ktoré konzumovali akúkoľvek horkú čokoládu v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich 24 hodinových periódach, sa pravdepodobnosť výskytu klinicky relevantných symptómov depresie znížila až o 70 percent v porovnaní so subjektmi, ktoré vôbec čokoládu nejedli.

Pravdepodobnosť sa výrazne znížila aj u štvrtiny testovaných, ktorí konzumovali najviac čokolády (tak horkej ako aj mliečnej) z celej skupiny. Vedci však nenašli žiadnu výraznú priamu spojitosť medzi inými druhmi čokolády, než je horká, a klinicky relevantnými symptómami.

Zdroj: tamtiež

Prečo práve horká

O vplyve čokolády na našu náladu sa vie už dlho. Vo všeobecnosti obsahuje táto pochutina množstvo psychoaktívnych látok, ktoré v nás vyvolávajú pocity eufórie podobné tým z kanabinoidu, prítomnom v kanabise. Jednou z je zložiek je aj neuromodulátor (molekula, ktorá mení citlivosť receptorov na postsynaptickej membráne synapsie voči neuromediátorom) – fenyletylamín (ten sa uvoľňuje aj u zamilovaných), ktorý je významným modulátorom našej nálady.

Experimentálne už bola dokázaná aj súvislosť medzi zmenou nálady a skutočnosťou, že nám čokoláda chutí a máme z nej pôžitok. Samotný pôžitok je teda rovnako dôležitým faktorom ako látky, ktoré čokoláda obsahuje.

V čom je ale špecifická horká čokoláda? Nachádza sa v nej omnoho vyššia koncentrácia flavonoidov a antioxidantov, ktoré významne potláčajú zápalové procesy v tele. Ukázalo sa, že práve zápalové procesy sprevádzajú aj nástup depresie a sú v súčinnosti s prejavmi klinických depresívnych symptómov. Preto je len horká čokoláda úspešným bojovníkom proti týmto prejavom.

Zdroj: www.pixabay.com

Liek na civilizačné ochorenie?

Podľa záznamov Svetovej zdravotníckej organizácie, postihuje depresia viac ako  300 miliónov ľudí na svete a je jednou z najčastejších príčin práceneschopnosti. Aj poznatok o súvislosti medzi konzumáciou čokolády duševným, či mentálnym stavom, by mohol byť do budúcna nápomocný pri prevencii, ale aj liečbe tejto civilizačnej choroby.

Na presné určenie biologického mechanizmu, ktorý sprevádza zmiernenie symptómov depresie po požití čokolády je potrebný ďalší výskum. Ak sa však tento mechanizmus podarí popísať, bude možné určiť aj množstvo čokolády, ktoré je potrebné pri prevencii, ale aj samotnej liečbe ochorenia.

Zdroj:
www.ucl.ac.uk
www.onlinelibrary.wiley.com

Titulné foto:
Unsplash.com/photos/tWe8ib-cnXYzobraziť dalšie