Dnes je 26. februára a meniny má Viktor

Hviezdy z červeného koberca ako environmentálni aktivisti

11. júla 2019

Majú status celebrity. Okrem slávy a úspechu im prináša aj ďalšiu výhodu. Ako enviro aktivisti môžu osloviť široké publikum a pomôcť tak dobrej veci.

Väčšinu z nich poznáme predovšetkým ako hviezdy šoubiznisu. Známe tváre filmového plátna či stránok magazínov. Popri svojej kariére, vo voľnom čase a zväčša z vlastných zdrojov sa však tieto osobnosti angažujú aj v oblasti ochrany životného prostredia. I keď tento hviezdny evironmentalizmus naráža aj na vlnu kritiky, čoby len ďalšia z foriem seba prezentovania, mnohí sú mu naopak pozitívne naklonení. Po prvé, ak by aj šlo súčasne o zviditeľnenie, nič to nemení na skutočnosti, že ide o potrebnú, správnu a užitočnú vec. Po druhé, zo sociologického hľadiska je práve obdiv a uznanie jednou z najschodnejších ciest, akou možno šíriť osvetu a motivovať k činom. Práve vďaka svojmu globálnemu vplyvu, môžu byť títo hviezdni aktivisti úspešnými advokátmi životného prostredia. Nasledujúci zoznam nie je zďaleka vyčerpávajúci, ale sú na ňom mená, ktoré sa v súvislosti s ochranárskymi aktivitami objavujú pravidelne.

Zdroj: www.flickr.com

Robert Reddford

Charizmatický zakladateľ neziskovej organizácie a filmového inštitútu Sundance Institute, podporuje okrem malých nezávislých filmárov aj niekoľko environmentálnych iniciatív. Aktívne sa venuje ochrane prírody najmä v rodnom Utahu. Dlhodobo spolupracuje na zachovaní jednej z najväčších severoamerických rezervácii na Aljaške a už viac ako dekádu je Redford hlavným narátorom a váženým partnerom Goldmanovej ceny (Goldman Environmental Prize). Tá sa každoročne udeľuje za zásadný vedecký výskum, technický objav či prínos ľudskej spoločnosti. Redford podporuje mnohé ďalšie projekty, ktorých ústrednou témou je spoločenská zodpovednosť a politická angažovanosť v oblasti ochrany životného prostredia.

Zdroj: ww.flickr.com

Leonardo DiCaprio

Sa v posledných rokoch stáva akousi ikonou hviezdneho aktivizmu, no nie neprávom. Už v roku 1998 založil nadáciu, Lenardo DiCaprio Foundation, na podporu takých projektov z celého sveta, ktorých cieľom je stabilizácia klímy, ochrana divočiny, nastolenie rovnováhy ohrozených ekosystémov a komunít. Tému klimatických zmien a dezinformačných kampaní, ktoré majú zakryť skutočnosť narastajúcej klimatickej krízy zahrnul aj do príhovoru na Udeľovaní Cien Akadémie v roku 2016. Následne spolupracoval s National Geographic na strhujúcom dokumente Je s nami koniec? (Before the Flood). Je členom niekoľkých významných organizácii ako je Svetový fond na ochranu prírody (WWF), Rada pre obranu prírodných zdrojov (NRDC) či Global Green USA.

Matt Damon

Je spoluzakladateľom organizácie Water.org, ktorá rieši problémy s nedostatkom pitnej vody a už 25 rokov sa stará o to, aby ľudia na celom svete mali prístup k jej čistým a bezpečným zdrojom.

Pierce Brosnan

Je aj v reálnom živote bojovníkom. Nie v službách jej veličenstva, ale za prežitie svetovej veľrybej populácie. Spolu so svojou ženou sú aktívnymi členmi Sea Shepherd Conservation Society, ktorá sa od roku 1977 snaží zabrániť deštrukcii morských ekosystémov. Sponzoruje a podporuje aj ďalšie environmentálne organizácie a údajne je aj vášnivým milovníkom záhrad.

Zdroj: www.selvavidasinfronteras.wordpress.com

Merryl Streep

Rovnako ako Di Caprio a Brosnan aj Streep je členkou Rady pre obranu prírodných zdrojov(NRDC). Tu sa v 80. rokoch oficiálne začala jej cesta ochranárky a aktivistky. Jednou z veľkých kampaní, na ktorej spolupracovala so známou americkou právničkou Wendy Grodon, bola kampaň s názvom Mothers&Others. Zahájili ju v roku 1998, po tom, čo NRDC zverejnila znepokojivú správu o škodlivosti pesticídov na ľudský organizmus. Chemikálie a toxíny v potrave, vode a celkovo v prostredí sú herečkinou ústrednou témou aj v súčasnosti. Ako matka dvoch detí je členkou koalície za zdravie deti – Children Health Environment Coalition.

Zdroj: www.wikipedia.org

Daryl Dannah

Známa predovšetkým z Tarantinovej „kultovky“ Kill Bill“, je aktivistkou nielen za stolom ale aj priamo v teréne. Zúčastnila sa mnohých protestných aj zásahových akcií. Založila alianciu za trvalo udržateľné alternatívy pohonných látok The Sustainable Biodiesel Alliance. Prevádzkuje webovú stránku o zelenom spôsobe života a je členkou viacerých organizácií vrátane asociácie Environmental Mediia Association (EMA). Asociácia vytvára platformu, kde sa spája environmentálna komunita so svetom médií. Známe osobnosti, vedci, odborníci, ale aj rôzni influenceri, či ľudia z ekonomického sektora tu zdieľajú informácie, šíria osvetu a inšpirujú k trvalo udržateľnému spôsobu života na celej planéte.

Zdroj: www.tentree.com

Kate Blanchet

Ako umelecká riaditeľka Divadelnej spoločnosti v Sydney sa spolu so svojim manželom zaslúžila o to, že budova známeho divadla The Warf Theater je pokrytá solárnymi panelmi. Je zodpovedná rovnako za inštaláciu jedného z najväčších systémov na zadržiavanie dažďovej vody, ktorý takisto napája budovu divadla. Je presvedčenou zástankyňou emisných kvót a sama žije tak, aby zanechala čo najmenšiu uhlíkovú stopu, v energeticky sebestačnej zelenej domácnosti.

Zdroj: www.unhcr.org

Gissele Bündchen

Stálica na nebi super modelingu je dlhé roky obhajkyňou zdravého životného štýlu. Vo svete módy sa zaslúžila o vznik eco-friendly značky flip-flop šľapiek Ipanema. Výťažok z ich predaja je určený na ochranárske aktivity v Amazonskom pralese.  Bündchen tiež iniciovala spustenie projektu na obnovu a záchranu vegetácie a malých ekosystémov v rodnej Brazílii – Clean Water Project. Spolupracuje tiež s OSN ako vyslankyňa dobrej vôle Environmentálneho programu.

Zdroj: www.tentree.com

Aby sme nazačiatku uviedli, náš zoznam hviezdnych environmentálnych aktivistov by mohol pokračovať ďalšími menami. Veríme však, že aj táto „vzorka“ je dostatočnou ukážkou, že aj vo svete šoubiznisu má ochrana životného prostredia svoje miesto. V každom prípade budeme veľmi radi ak sa s nami podelíte o vášho obľúbeného hviezdneho aktivistu, ak sme ho vynechali.

Zdroj:
www.ca.hellomagazine.com
www.onegreenplanet.org
www.gardencollage.com
www.tentree.com

Titulné foto:
Picrylzobraziť dalšie