Dnes je 19. marca a meniny má Jozef

Indoorové kompostovanie na tri spôsoby

14. mája 2018

Nemusíte mať záhradu ani dvor. Kompostovať môžete aj v byte. Ako a hlavne prečo, vám povieme v nasledujúcich riadkoch.

Záhradkárska sezóna je už v plnom prúde a veríme, že sa aj tento rok rozšírila o ďalších balkónových pestovateľov. Aj na priemernom balkóne totiž možno vypestovať celkom slušnú úrodu. Dobrým pomocníkom je v takomto prípade aj vlastný domáci kompost, ktorý výdatne vyživí všetky domáce rastlinky. Domáce kompostovanie sa stáva celosvetovým trendom a to aj preto, že ho možno pohodlne praktizovať aj v byte. Ak nemáte k dispozícii záhradu či dvor, kompostujte pokojne v kuchyni, špajze alebo na spomínanom balkóne.

www.flickr.com

Kompostovanie s dážďovkami

Najbežnejší a jeden z najmenej nákladných spôsobov, ako indoorovo kompostovať je v takzvanom vermikompostéri. Vermikompostér je 2 až 3 poschodová nádoba s priliehavým vekom. Obyvateľkami tohto príbytku sú dážďovky hnojné alebo kalifornské, ktoré sa dajú bez problémov zakúpiť cez internet alebo v niektorých chovproduktoch. Práve dážďovky v pripravenom prostredí urobia všetku potrebnú prácu a váš biologický odpad premenia na úrodný kompost.

Zdroj: www.flickr.com

K dispozícii sú dnes už mnohé dizajnové kúsky semikompostéru. Ich ceny sa pohybujú okolo 100 eur. Náklady naň však značne znížite, ak si ho vyrobíte sami. Stačí trošku šikovnosti, vŕtačka, nepriehľadné nádoby, kartón, natrhaný papier, hlina, lístie, voda a samozrejme dážďovky.

Umiestniť si ho môžete v podstate kdekoľvek, kde vám nebude prekážať. Je však potrebné dbať na to, aby teplota v danej miestnosti bola od 18 – 25 °C a kompostér nebol vystavený priamemu slnku. Dávajte si pozor na chemicky striekané ovocie a zeleninu. Vo veľkom množstve by mohli dážďovkám uškodiť. Inak možno kompostovať takmer všetok biologický odpad okrem mäsa, kostí, rýb, mliečnych výrobkov, olejov a iných tukov. Naopak, prípustný je aj určitý odpad z kúpeľne, kancelárie, či niektoré druhy textilu. Výborný návod aj s najčastejšími otázkami nájdete napríklad na letáku Priateľov Zeme.

Kompostovanie bez dážďoviek

Pre tých, ktorí by chceli kompostovať, ale majú obavy zo starostlivosti o dážďovky a z experimentovania s nimi a odpadom, sú tu plne automatické elektrické kompostéry. Tie vyzerajú ako jeden z domácich elektrospotrebičov a aj sa tak správajú. Jediné, čo musíte urobiť je, nasypať do nich odpad a po niekoľkých hodinách ho transformovaný na hnojivo znova vybrať. Elektrické kompostéry premiešavajú, ohrievajú a spracúvajú odpad celkom samostatne. Okrem elektrikej energie, využívajú na rozklad odpadu účinné mikroorganizmy ACIDULO. Tieto sa vďaka vysokej teplote (nad 70 °C), salinite a kyslosti prostredia rýchlo množia a rozkladajú organický odpad už do niekoľkých hodín. Záleží od veľkosti, objemu a druhu elektrického kompostéru. Ďalšou výhodou týchto kompostérov je, že sú schopné si poradiť so živočíšnymi zvyškami potravy.

Zdroj: www.inhabitat.com

Výsledkom spracovania kuchynského odpadu je hygienizovaný kompost, voda a oxid uhličitý. Kompost je silno koncentrovaný, preto je potrebné ho pred použitím zmiešať so zeminou a nechať 3 až 4 týždne odpočívať.

Na trhu je dnes viacero značiek, no je potrebné sa pripraviť na to, že ich ceny sa pohybujú od 300 eur vyššie.

Bokashi kompostovanie

Cenovo veľmi prijateľnou a dostupnou metódou je aj rýchly rozklad organického materiálu pomocou probiotických kultúr. Ide o komostovanie bez prístupu vzduchu, ktoré sa podobá skôr fermentácii. Špeciálny kompostér so vzduchotesným uzáverom možno naplniť akýmkoľvek kuchynským odpadom. Celý proces fermentácie trvá zhruba dva týždne a vzniká počas neho prebytočná tekutina, tzv. Bokashi čaj. Ten možno využiť dvoma spôsobmi: na čistenie výleviek, sifónov a kanalizačných potrubí alebo po zriedení s vodou na hnojenie izbových rastlín. Bokashi čaj je bohatý na minerály, organické látky a hlavne SCD probiotickú kultúru.

Zdroj: www.wikimedia.org

Zvyšok odpadu sa premení na fermentované zvyšky, ktoré aj po ukončení procesu ešte môžete rozoznať, pretože nezhnili, ale fermentovali. Takto vzniknutá hmota je formou rastlinám priamo dostupných živín. Môžete ju preto priamo zakopať do zeme alebo  ho pridáte k už existujúcemu kompostu. Trvá ďalší mesiac až dva, kým sa fermentovaná hmota rozloží a stane sa súčasťou pôdy. Fermentovanému kompostu sa netreba nijako špeciálne venovať. Stačí ho len skladovať.

Prečo doma kompostovať?

Okrem toho, že získate skvelé prírodné hnojivo pre vaše rastlinky alebo pre svojich známych, pomôžete planéte. Podobne ako recyklácia iných materiálov aj recyklácia organických zvyškov znižuje množstvo odpadu na skládkach. Takže nielen zhodnocujete, ale aj redukujete komunálny odpad. Ten sa obyčajne skládkuje alebo spaľuje. Pri skládkovaní sa síce organický odpad rozkladá, ale v anaeróbnych podmienkach. Bez prístupu kyslíka. Okrem oxidu uhličitého, vzniká aj metán, ktorý je ešte 20 krát účinnejší než CO2 a takto prispieva k zmenám klímy. Pri rozklade aj pri spaľovaní vznikajú ďalšie toxické látky, ktoré môžu unikať a znečisťovať prostredie.

Aj pri kompostovaní síce vzniká CO2, no väčšina zostáva v komposte a neuvoľňuje sa do ovzdušia. Kvalitné prírodným hnojivom navše možno redukovať používanie umelých hnojív.

Zdroj: www.wikimedia.org

 

Veľmi vítané sú aj iniciatívy komunitného kompostovania medzi susedmi, obyvateľmi jedného paneláku alebo aj celej mestskej štvrte. Takáto projekty nachádzajú podporu aj u lokálnych samospráv.

Zdroj:
www.huffingtonpost.com
www.odpady-portal.sk
www.menejodpadu.shop
www.probioticky.sk

Titulné foto:
Flickr by Sembra en Saó

 

 

 

 

 



zobraziť dalšie