Dnes je 27. mája a meniny má Iveta

Kanada investuje milióny do ochrany svojho morského pobrežia a vôd

5. januára 2018

Na rozdiel od iných (nemenovaných) vlád, leží tej kanadskej na srdci budúcnosť mora a oceánov. Štartuje preto plán ochrany pred ich znečistením olejovými škvrnami –  Oceans Protection Plan –  za desiatky miliónov dolárov.

Do fondu, určeného pre plán ochrany poputuje viac ako 80 miliónov kanadských dolárov. Tie sú určené najmä na výskum, spoluprácu a vývoj nových technológií, na zmierenie dôsledkov a prevenciu nehôd, akými sú úniky oleja do mora, ktoré predstavujú obrovské riziko pre živočíchy v mori aj na pobrežiach.

Ropná škvrna po havárii v Mexickom zálive v roku 2015.
Zdroj: www.novinky.cz

Podľa slov Scotta Brisona, prezidenta kontrolného úradu Treasury Board, ktorý dohliada na nakladanie s kanadským štátnym rozpočtom, je povinnosťou vlády, aby ochránila morský ekosystém aj pobrežné oblasti a zachovala ich pre budúce generácie. Aj preto, je 55,5 milióna dolárov, určených na výskumné programy, na ktorých majú spolupracovať tí najlepší odborníci z krajiny a zo sveta. Ide o iniciatívu, ktorá chce vytvoriť a podporiť takú spoluprácu medzi vedcami, ktorá povedie k pokroku všeobecného porozumenia tomu, ako sa olejové škvrny v moriach správajú, ako ich možno na vodnej hladine zadržať a čo najúčinnejšie z nej odstrániť a ako minimalizovať ich dopad na životné prostredie.

Na výskum samotných olejových škvŕn, teda na experimenty s ich vlastnosťami a správaním sa v rôznych podmienkach, vyčlenila kanadská vláda 16,8 milióna. Veľká časť z tejto sumy bude použitá na špeciálne vybavenie a  zvýšenie kapacít vo výskumnom centre v Halifaxe na pobreží Nového Škótska. Z fondu budú financované aj ďalšie externé výskumy, zaoberajúce sa vplyvom znečistenia olejovými škvrnami a v nich obsiahnutých zložiek, na ryby a vodné živočíchy.

Výskum a vývoj nových technológií by mal pomôcť s prevenciou proti takýmto ekologickým katastrofám.
Zdroj: www.wikimedia.org

A napokon, 17,7 miliónovú podporu získajú modely oceánskych prúdov, vĺn a pôsobenia vetra, ktoré budú v krízovej situácii slúžiť k presnejšiemu sledovaniu olejových škvŕn a k predikcii ich ďalšieho pohybu. Tieto modely pomôžu tiež lodiam pri navigácii a v prevencii samotného rizika úniku oleja.

Od plánovaných investícii do modelov, výskumu a vývoja, očakávajú Kanaďania, že im poskytne také poznanie a nástroje, ktoré pomôžu k zlepšeniu situácie na mori a ochránia rozsiahle vodné plochy pred znečistením. Veríme, že Oceans Protection Plan  bude úspešný a že podobné vládne iniciatívy sa budú objavovať čoraz častejšie.

Olejové škrvny majú na svedomí úhyn mnohých morských živočíchov.
Zdroj: www.greennews.ie

Zdroj:
www.ecomagazine.com

Titulné foto:
Pixabay by Dennisflarsenzobraziť dalšie