Dnes je 23. septembra a meniny má Zdenka

Kapsulový šatník – v jednoduchosti je nielen krása

11. marca 2019

Znovuobjavený šatník, ktorý vás nenechá v štichu. Prehľadný, úsporný, pragmatický, šik a hlavne environmentálne zodpovedný.

Starý známy (?)

Aj keď by sa mohlo zdať, kapsulový šatník nie je výtvorom súčasných módnych blogov. Tento pojem je etablovaný natoľko, že pod vlastným heslom ho možno vo Wikipédií nájsť už 10 rokov. Píše sa v nej, že do sveta módy ho zaviedla istá Susie Faux, majiteľka londýnskeho butiku „Wardrobe“. V jej ponímaní šlo o nadčasový šatník, zložený z kúskov, ktoré nestarnú – dvoje nohavíc, sukňa alebo šaty, kabát, bunda, pletenina, 2 páry topánok a 2 kabely. Takýto by mal byť podľa Faux základ, s ktorým možno kombinovať niekoľko sezónnych kúskov.

Koncept jednoduchého šatníka však popularizovala až módna ikona Donna Karan v roku 1985, vystavením kapsulovej kolekcie 7 zameniteľných kúskov oblečenia, vhodných do práce aj do mesta. Modelky kolekciu prezentovali tak, že si k už oblečenému body a čiernym silonkám postupne pridávali šaty, sukňu, nohavice atď. Vyniknúť tak mala práve jednoduchá a štýlová kombinovateľnosť malého počtu kusov oblečenia.

Zdroj:
www.flickr.com

S kapsulovým šatníkom teda módne médiá pracujú už viac ako 30 rokov. Prečo sa nám potom javí, že v súčasnosti zažíva tento fenomén akýsi „novodobý boom“?

Snáď aj preto, že pragmatická úspornosť bola v jednom z najbohatších priemyslov nadlho zatlačená do úzadia. Pevnou rukou v ňom panovala nekompromisnosť trhovej ekonomiky a kult fast fashion. No situácia sa v posledných rokoch mení. Rozširuje sa environmentálne povedomie, a to aj vďaka informáciám o pomeroch v módnom priemysle a jeho dôsledkoch na zdravie planéty. Dostupnými sa stávajú mnohé alternatívne postoje a silnie trend s heslom „spomaľ“. Toto prostredie je nanajvýš vhodné na to, aby sa kapsulový šatník mohol stať „must have“ v duchu slow fashion.

Zdroj: www.buymeonce.com

Ako na to?

Ak sa rozhodnete, založiť si takýto šatník, na internete dnes už nájdete množstvo návodov. Neexistuje síce nič také ako prísny šatníkový kódex, no väčšina z nich sa začína „čistkou“. Prejdite si každý jeden kúsok, ktorý skladujete a zbavte (darujte, recyklujte) sa všetkého, čo ste na sebe nemali viac ako 6 mesiacov. Zo zvyšku si potom vyberte len to, čo vám naozaj dobre padne a je vyrobené z kvalitného materiálu.

Zdroj:
www.freenet.de

Neexistuje ani presne predpísaný počet kusov kapsulového šatníka. Pohybuje sa medzi číslom 10 až 50. Aj v tomto prípade je totiž potrebné zohľadniť individuálne potreby. V každom prípade ale platí, že čím menej, tým lepšie. Najdôležitejší je správny základ. Tento by mali tvoriť najkvalitnejšie kúsky, aké si môžete dovoliť, aby vydržali čo najdlhšie. Dôležitá je ich nadčasovosť a čo najväčšia jednoduchosť.

U väčšiny žien by tento základ mohli tvoriť jednoduché elegantné nohavice, džínsy, ktoré možno kombinovať s topánkami na vysokom opätku aj s teniskami, sukňa, neutrálne tielko, tričko s dlhým aj krátkym rukávom a košeľa, na ktoré môžete vrstviť kúsky podľa sezóny, jednoduché čierne šaty, plášť, pár topánok na opätku a pár čižiem.

Aj tento navrhovaný základ sa však môže meniť, podľa vášho životného štýlu a zamestnania. Dôležité je, aby boli kúsky dobre kombinovateľné a zameniteľné.

Ak máte dobre zostavený základ, budete potrebovať už len pár doplnkov a sezónnych kúskov. Tie ktoré v danej sezóne nevyužívate, odložte do škatule. Šatník  má byť jednoduchý a prehľadný.

Zdroj:
rubymoon.org.uk

Nakupovať či nenakupovať?

Ak ste si ´práve zostavili základ a pridali k nemu nevyhnutné sezónne kúsky, skúste už v danú sezónu nenakupovať. Uvidíte, či si s týmto arzenálom vystačíte. Ak ste si šatník otestovali a ste presvedčení, že vám čosi chýba, pokojne si daný kus dokúpte. Znova však majte namysli predovšetkým kvalitu a nadčasovosť. Takto by ste mali pokračovať v každej ďalšej sezóne prvého roka existencie vášho nového minimalistického šatníka.

Prečo áno

Kapsulový šatník šetrí životné prostredie, váš čas, v konečnom dôsledku aj vaše peniaze. Vďaka nemu spoznáte svoje skutočné (módne) potreby a nepodľahnete viac tlaku reklamy. Podporíte správny trend a prispejete k nevyhnutnej postupnej zmene v módnom priemysle.

PS: do kapsulového šatníka sa neráta spodná bielizeň, silonky a pančuchy, domáce oblečenie, pyžamo, oblečenie na športové aktivity a doplnky. No pozor, aj pre ne platí výzva k minimalizmu!

Zdroj:
www.wikipedia.org
www.independent.co.uk
www.theblissfulmind.com

Titulné foto:
Pexelszobraziť dalšie