Dnes je 28. marca a meniny má Sona

Kriticky ohrozené živočíšne druhy na planéte. Časť prvá.

26. januára 2018

Urbanizácia, priemyselná a poľnohospodárska činnosť, odlesňovanie, ale aj kruté ľudské aktivity, ako je pytliactvo a lov, sa ročne podpisujú na úbytku zvery na celej planéte. Ktoré druhy sú na tom najhoršie?

Ako sme vás už informovali, v novembri minulého roku vydalo viac ako 15 tisíc vedcov z celého sveta verejné varovanie pre ľudstvo. Okrem iného, je na zozname našich zlyhaní, ktoré v prípade našej nečinnosti budú mať katastrofálne dôsledky, aj vymieranie druhov. Správa uvádza, že sme spustili šieste hromadné vymieranie za posledných zhruba 540 miliónov rokov, tento krát celkom podmienené ľudskou aktivitou.

Svedčí o tom aj rozsiahly Červený zoznam IUCN, ktorý zostavuje a aktualizuje Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN). Nachádza sa na ňom niekoľko desiatok tisíc ohrozených druhov živočíchov a rastlín, z ktorých zhruba tretina je blízko vyhynutia. Okrem kategórie ohrozených druhov, ktorá ma tri ďalšie podkategórie – kriticky ohrozené, ohrozené a zraniteľné – na ňom nájdete aj kategóriu vyhynutých a menej ohrozených druhov. Podobný zoznam zostavuje aj najväčšia nezávislá ochranárska organizácia na svete – Svetový fond na ochranu prírody (World Wide Fund for Nature – WWF). Možno na ňom nájsť konkrétne živočíšne druhy aj s krátkou správu o ich stave. My vám v dvoch častiach predstavíme 18 tých, ktorým bez rýchlych a účinných ochranárskych opatrení, hrozí skoré vyhynutie.

Zdroj: www.worldwildlife.org

Leopard škvrnitý amurský alebo Amur Leopard

Z niekdajšej populácie, dnes zostalo voľne v prírode len 60 reprezentantov tohto druhu. Nádherné a majestátne zvieratá, ktoré dokážu, podobne ako ostatné leopardy, bežať rýchlosťou až 60 km za hodinu, obývajú drsné a nebezpečné lesy v Rusku. Ich priemerná dĺžka života je od 10 do 15 rokov, v zajatí to môže byť aj o 5 rokov viac.  Škoda len, že posledných 60 jedincov už zrejme nedokáže založiť početné budúce generácie.

www.en.wikipedia.org

Čierny nosorožec

Podľa odhadu WWF, ostalo nažive zatiaľ zhruba 5 až 5,5 tisíc týchto prehistoricky pôsobiacich nepárnokopytníkov. Obývajú prevažne pobrežné oblasti východnej Afriky, Namíbiu a okolité savany a polopúšte. Od bielych nosorožcov sa líšia najmä veľkosťou, sú menšie a svojou zaoblenou papuľou. Ich populácia sa dramaticky zmenšila najmä vďaka európskym lovcom a osadníkom, ktorí do ich domoviny prichádzali v 20. storočí. Medzi rokmi 1960 až 1995 klesol ich počet o 98%, teda zhruba na 2,5 tisíc jedincov. Vďaka zásahu ochranárov naprieč celou Afrikou sa do dnešného dňa podarilo ich počet zdvojnásobiť, čo je síce nemalý úspech, ale nemení to nič na fakte, že čierny nosorožec naďalej ostáva kriticky ohrozeným druhom. Príčinou je najmä pytliactvo a čierny trh s rohmi.

www.wikimedia.org

Orangutan bornejský

Z pôvodného počtu 300 tisíc sa dnes na Borneu nachádza menej ako polovica – 104 700 tunajších orangutanov. Za posledných 50 až 60 rokov sa však o polovicu nezmenšil len ich počet, ale aj rozloha ich prirodzeného prostredia, ktorým je tropický prales, močiare a horské lesy na Borneu. Najkritickejší stav je na severozápade krajiny, kde ostalo už len okolo 1500 jedincov.

Zdroj: www.wikimedia.org

Gorila nigérijská

Tento vzácny poddruh gorily nížinnej má tú smolu, že obýva husto zaľudnený región, ktorý sa ďalej rozširuje. Ťažba dreva a postupné odlesňovanie na poľnohospodárske účely a chov dobytka, celkom zmenšili gorilie teritórium. Aj vďaka pytliactvu, ktoré tu nie je ničím výnimočným, ostalo v tejto oblasti už len 200 až 300 goríl nigérijských. WWF v spolupráci s vládou v Kamerune a Nigérii už v tejto veci zasahujú a snažia sa vytvoriť chránené územie v pohraničných oblastiach oboch krajín.

Zdroj: www.wikimedia.org

Gorila nížinná

Ide o najväčšiu spomedzi druhov goríl, čo sa stavby tela týka. Má výrazne dlhé a mohutné predné, ale za to omnoho kratšie zadné končatiny. Napriek svojej veľkosti si vystačí s ovocím a miestnymi rastlinami. V polovici 90. rokov tvorilo túto skupinu asi 17 tisíc jedincov. Dnes je ich presný počet neznámy, za čo môžu dlhodobé vojnové konflikty v goriliom teritóriu. Ich domovom je totiž územie, ktoré spadá pod Konžskú demokratickú republiku. Za posledných 50 rokov sa ich územie zmenšilo o polovicu a vedci predpokladajú, že o toľko sa zmenšil aj ich počet. Akékoľvek pokusy o ich monitorovanie boli však zmarené, práve kvôli neutíchajúcemu násiliu v tomto regióne. Gorily sa stali obeťou pytliactva, ale aj bombových útokov rebelov, dokonca v oblasti Národného parku Kahuzi-Biega, kde žilo jedno z najväčších spoločenstiev gorily nížinnej. V súčasnosti ochranári postupne opäť preberajú kontrolu nad týmto územím.

Zdroj: www.flickr.com

Korytnačka Hawksbill

Koľko týchto vzácnych korytnačiek ešte brázdi svetové tropické oceány, to nevie s určitosťou povedať nikto. Sú však na zozname kriticky ohrozených druhov, pretože zbadať ich vo voľnej prírode sa podarí len málo komu. Ich obľúbeným miestom pobytu sú koralové útesy v teplých vodách. Na čiernom trhu je veľmi cenným artiklom korytnačina, farebný materiál, ktorý sa získava z horného panciera korytnačky. Používa sa na vykladanie nábytku, výrobu ozdobných predmetov či zdobenie luxusného tovaru. Morské korytnačky križujú oceány posledných 100 miliónov rokov, sú jedným z posledných reprezentantov prehistorických zvierat a zohrávajú podstatnú úlohu v morskom ekosystéme.

Zdroj: www.rhinos.org

Nosorožec jávsky

Patrí medzi najviac ohrozený poddruh nosorožca. Prežilo už len 58 – 68 týchto nosorožcov. A aj tie sa všetky nachádzajú v Národnom parku Ujung Kulon na ostrove Jáva. Posledný nosorožec jávsky vietnamský padol do rúk pytliakov v roku 2010.

Zdroj: www.wikimedia.org

Malajský tiger

Do roku 2004 bol malajský tiger klasifikovaný ako tiger džungľový indočínsky, tiež ohrozený druh, no testy DNA preukázali, že ide o samostatný poddruh. Malajské tigre možno nájsť len na Malajskom polostrove a v najjužnejšej časti Thajska, kde sa ich dohromady pohybuje okolo 250 až 300.

Zdroj: www.flickr.com

Gorila horská

Ako samotný jej názov napovedá, obýva táto gorila prevažne lesy v horských oblastiach na východe Konga. Obvykle siaha ich teritórium až do výšky takmer 4000 m n. m. Na život v chladnejších podmienkach sú síce prispôsobené, no zaľudňovanie tejto oblasti, núti gorily ostať vysoko v horách čoraz dlhšie obdobie. Takto sú vystavené nebezpečným a často smrteľným podmienkam. No aj napriek nepriazni osudu, sa vďaka postupným zásahom ochranárov podarilo tento poddruh zachovať, ba čo viac, ich populácia sa pomaličky zväčšuje. V súčasnosti ju tvorí 880 jedincov.

S ďalšími živočíchmi, z devätnástky kriticky ohrozených druhov na našej planéte sa zoznámime nabudúce.

Zdroj:
https://www.worldwildlife.org/
http://www.iucnredlist.org/

Titulné foto:
Unsplash by Wexor Tmg



zobraziť dalšie