Dnes je 20. apríla a meniny má Marcel

Kurkumín vám zlepší náladu aj pamäť

3. februára 2018

Kurkumu u nás poznáme najmä ako neodmysliteľnú súčasť indických jedál. To, že ju Indovia pridávajú takmer do všetkého, nie je iba vecou chuťových buniek, ale aj starostlivosti o zdravie.

Kurkuma sa už po stáročia používa nielen ako korenie, ale aj ako liek, napríklad v ajurvédskej medicíne. Obsahuje totiž špecifickú látku, kurkumín, ktorý ma silné protizápalové a detoxikačné účinky na celý náš organizmus a je vzpruhou pre našu imunitu. Vo vedeckých kruhoch sa o ňom už dlhšie hovorí aj ako o lieku, ktorý by sa mohol univerzálne používať na každý typ rakoviny, čo je skutočne neobvyklé. Potláča indukciu tvorby nádorov, ich rast aj tvorbu metastáz.

Účinnou zložkou kurkumy je látka zvaná kurkumín.Má silné protizápalové a antioxidačné účinky
Zdroj: www.pixabay.com

Najnovšia štúdia vedcov z Kalifornskej univerzity zas uvádza, že kurkumín v istej forme, zlepšuje pamäť aj náladu u ľudí, ktorí trpia miernou, s vekom pribúdajúcou stratou pamäte.

Štúdia bola publikovaná 19. januára v americkom psychiatrickom časopise (American Journal of Geriatric Psychiatry). Popisuje účinky ľahko sa vstrebávajúceho doplnku z kurkumínu na výkonnosť pamäte u ľudí, ktorí zatiaľ netrpia demenciou, no tiež jeho potenciálny vplyv na mikroskopické abnormálne proteínové fragmenty (amyloidné plaky a neutrofibrilové spleti), ktoré spôsobujú deformáciu mozgu v prípade Alzheimerovej choroby. To je pravdepodobne dôvod, prečo je v Indii Alzheimerom postihnutých menej seniorov a ich kognitívne funkciu sú lepšie.

V Indii je Alzheimerom postihnutých menej seniorov a ich kognitívne funkciu sú lepšie.
Zdroj: www.pixabay.com

Prečo kurkumín takto pôsobí na mozog, nie je celkom zrejmé.  Vedci predpokladajú, že môže ísť o jeho schopnosť zmenšovať zápal v mozgu, ktorý súvisí tak s Alzheimerovou chorobou ako aj vážnymi depresiami.

Výskum, z ktorého publikovaná štúdia vychádza, prebiehal na vzorke 40 ľudí, vo veku od 50 do 90 rokov, ktorí trpeli miernymi poruchami pamäte. Účastníkom boli náhodne prideľované buď kurkumínové alebo placebo doplnky, dvakrát denne po dobu 18 mesiacov. Všetkých 40 subjektov si na začiatku výskumu prešlo štandardizovanými kognitívnymi previerkami, ktoré sa opakovali v 6  mesačných intervaloch. Na začiatku a na konci výskumu sa zisťoval aj obsah kurkumínu v ich krvi a 30 účastníkov podstúpilo tiež tomografiu alebo PET scan, aby bolo možné sledovať vplyv kurkumínu na stupeň rozšírenia plakov a spletí v ich mozgu.

Kurkuma patrí do čeľade ďumbierovitých rastlín spolu so zázvorom a menej známou alpíniou galangovitou.
Zdroj: www.flickr.com

Subjekty, ktorým bol podávaný kurkumín, zaznamenali výrazne zlepšenie pamäte a schopnosti sústrediť sa. Naopak, tí, ktorým bolo podávané placebo, nezaznamenali žiaden rozdiel. V pamäťových testoch sa vďaka kurkumínu zlepšili jednotlivci za 18 mesiacov zhruba o 28%. Zlepšila sa im aj nálada a ich PET sken ukázal výrazné zníženie plakov a spletí v amygdale a hypotalame, čo sú práve tie časti mozgu, ktoré kontrolujú viacero pamäťových a emocionálnych  funkcií.

Boli zaznamenané aj vedľajšie účinky kurkumínu aj placeba – 6 ľudí pociťovalo bolesť brucha a nevoľnosť.

Kurkuma by sa mohla stať prírodným liekom na depresie
Zdroj: www.flickr.com

Vedci majú v pláne s výskumom pokračovať. Tento krát však na omnoho väčšej vzorke účastníkov. Zahrnú do nej aj ľudí s miernymi depresiami, aby moli potvrdiť aj antidepresívne účinky kurkumínu. Väčšia vzorka im tiež umožní zistiť, či sa účinok kurkumínu na pamäť bude líšiť v závislosti od genetickej predispozície k Alzheimerovej chorobe, veku a rozsahu kognitívneho poškodenia mozgu.

Účastníci výskumu, ktorým bol podávaný kurkumín, zaznamenali zlepšenie pamäte a koncentrácie.
Zdroj www.flickr.com

Ak by sa kurkumín osvedčil, znamenalo by to veľký posun v liečbe týchto ochorení, a čo je podľa nás najlepšie, smerom k prírodnej medicíne.

Zdroj:
www.sciencedaily.com
www.slovenskypacient.sk

Titulné foto:
Flickr by Prakhar srivastava



zobraziť dalšie