Dnes je 20. februára a meniny má Lívia

Machové steny

14. januára 2018

Ako sa ľudia čoraz viac sťahujú do veľkomesta a začína im chýbať to pravé spojenie s prírodou. Ich túžba po zeleni ich inšpirovala k vytvoreniu nového nápadu interiérového dizajnu, a tým je machom obrastená stena.

Machom obrastená stena je krásny nízko nákladový spôsob, ako priviesť do vášho domova kúsok prírody. Steny síce môžu byť drahé na skonštruovanie, ale zato ľahké v údržbe. Namiesto machu sa môže použiť napr. aj lišajník. Ak sa v miestnosti udržiava dostatočná vlhkosť vzduchu a stenu chránite pred priamym slnečným žiarením, nemusíte ju ani polievať.

Machové steny sa veľmi ľahko udržiavajú

Machové steny sú jedinečné tým, že odfiltrujú toxíny zo vzduchu, nepotrebujú žiadnu údržbu, pohlcujú hluk a to aj v rozsahu ľudského hlasu. Kvôli odhlučneniu sa používajú najmä v kanceláriách a zasadacích miestnostiach. V lete zase napomáhajú ochladzovať betónové budovy. Všetko funguje za pomoci tzv. hydroponického pestovania rastlín. Je to umelo riadená minerálna výživa rastlín. Rastliny sa pestujú bez pôdy v živom roztoku, z ktorého prijímajú potrebné živiny a vlahu. Živý roztok si môžete vytvoriť z jednoduchých alebo viaczložkových minerálnych hnojív. Taktiež existujú špeciálne hydroponické prípravky, ktoré sa predávajú ako rozpustné tablety. (video)

Machové steny sú vhodné na odhlučnenie priestoru

Machové steny sú najnovším trendom v interiéroch, ale ich využitie má dlhú tradíciu. Pred tisíckou rokov sa Zen budhistickí mnísi z Japonska modlili v chrámových záhradách, ktoré boli obrastené chladným machom. Pestovali ho na kameňoch a stenách. Ich rozpínavosť predstavovala akúsi slobodu od chaosu až po každodennú pomätenosť. Pre nich bol mach symbolom harmónie, veku a tradícií, ktoré uľahčovalo meditáciu. Táto meditačná krajina bola cesta k osvieteniu, oddychu od ustavičného duševného hluku a útek od rušných problémov. Rovnako ako dnes, tieto miesta boli vždy preplnené a záhrady boli pritesné. Pomocou prostých kameňov a drobných rastliniek, mnísi vytvorili drobné oázy. Tieto machom obrastené svätyne stelesňujú absolútni minimalizmus ako úkryt pre telo a myseľ.

Machové steny ako doplnok do interiérov

Joe Zazzera a Pat Mahan stoja na čele tohto inovatívneho dizajnového trendu. Joe a Pat sú vlastníkmi Plant Solutions, spoločnosti, ktorá navrhuje “prírodné” steny v Arizone. Už viac ako 25 rokov navrhujú prírodnú inštaláciu, inšpirovanú klientmi, ktorá nevyžaduje zavlažovanie alebo údržbu, ale napriek tomu do interiérov prinesie pocit prírody. Začali pracovať s machom a lišajníkom, spolu s nádherným a udržateľným spôsobom ručne zozbieraných kusov naplavovaného dreva a ďalších prírodných prvkov. Ich práca je ohromujúca a všetko je jedinečné.

Zdroj: boredpanda.com
Zdroj foto: boredpanda.comzobraziť dalšie