Dnes je 23. novembra a meniny má Klement

Vysokovýkonné batérie z recyklovaného skla

29. novembra 2017

Čo majú spoločné recyklované sklo a mobilný telefón? Donedávna vôbec nič. Až kým výskumníci z Kalifornie neprišli s kúzlom jeho premeny na batériu.

Tým výskumníkov z Technickej fakulty Kalifornskej univerzity v Riverside prišiel na to, ako možno využiť vyhodené sklenené fľaše a pomocou nenákladných chemických procesov z nich vyrobiť nano kremíkové anódy pre vysoko výkonné lítium – iónové batérie. Batérie budú napájať elektrické vozidlá a predĺžia ich výdrž. Dodajú tiež viac energie, pri kratšom nabíjaní, rôznym elektronickým zariadeniam, ktoré bežne používame, ako mobilné telefóny či notebooky.

Vedecký tím Kalifornskej univerzity

Kremík verzus grafit

Výhodou kremíkových anód oproti bežným grafitovým anódam v batériách je, že dokážu uchovať 10 krát viac energie. Nevýhodou je však nestálosť kremíka pri procese nabíjania a vybíjania. Tento problém sa vedcom podarilo zredukovať zmenšením kremíka na nano veľkosť. Kombináciou prebytočného oxidu kremičitého v pomerne čistej forme a chemických procesov sa vedcom podarilo vyrobiť batériu, ktorá uchová 4 krát viac energie ako batérie s grafitovými anódami. Sklenené fľaše sú práve zdrojom kremíkových nano častíc nových lítium – iónových batérií.

Tri kroky procesu

Výrobný proces anódy novej generácie pozostáva z troch krokov. Najskôr je potrebné rozdrviť a zbrúsiť sklo na kremíkový prášok, respektíve oxid kremičitý, ten sa následne megnéziotermickou redukciou transformuje na kremík s nanoštruktúrou. V poslednom kroku sa tento kremík pokrýva uhlíkom, aby sa zvýšila jeho stabilita a schopnosť uchovávať energiu. Jedna sklenená fľaša je pritom zdrojom dostatočného množstva nano kremíkových častíc napríklad na výrobu stoviek gombíkových lítium – iónových batérii.

Premena fľaše na kremíkovú anódu v troch krokoch

Šťastný koniec

Nejde o prvý výskum kremíkových anód v batériách. Vedci po celom svete sa už niekoľko rokov zaoberajú nedostatočnou kapacitou prenosných elektronických zariadení aj elektromobilov a snažia sa zdokonaliť technológie výroby lítium – iónových batérii. Zameriavajú sa pritom na tie, ktoré pracujú s materiálmi priateľskými k životnému prostrediu. Predchádzajúce výskumy sa sústredili napríklad na vývoj a testovanie anód z húb portobello, z piesku alebo z kremeliny ( na fosílie bohatá pôda, zdroj rastlinného kremíka). Až kremík z fliaš sa však ukázal ako najvhodnejší kandidát pre novú generáciu batérií.

Kryštalická štruktúra oxidu kremičitého.

Štúdia, ktorá bližšie pojednáva o tomto výskume je voľne dostupná na stránke vedeckého časopisu Scientific Reportshttps://www.nature.com/articles/s41598-017-01086-8 .

Zdroj:
newatlas.com
ucrtoday.ucr.edu

Titulná foto: pxhere.com 



zobraziť dalšie