Dnes je 22. oktobra a meniny má Sergej

McDonald´s už navštevujú aj včely

4. júna 2019

Najrozšírenejšia sieť rýchleho občerstvenia na svete predstavila svoje najmenšie prevádzky. Získala tak netradičnú klientelu – včely.

To ,aké sú včely pre život na tejto planéte dôležité je už všeobecne známe. Pracovité, inteligentné a nepochybne fascinujúce opeľovače majú pre prírodu aj človeka nedoceniteľný úžitok.

Včely a my

Ako vo svojom príspevku na blogu Sme uvádza Martin Hojsík „Len v EU živočíchy vrátane včiel opeľujú asi 80 percent z celého spektra plodín, 4000 odrôd zeleniny existuje len vďaka opeľovaniu včelami.“ A ďalej „Ekonomická hodnota práce včiel na opeľovaní bola celosvetovo vyčíslená na 265 miliárd eur ročne.“

Zdroj: www.pixabay.com

Okrem potravy a včelieho voku, nás včely zásobujú aj liečivými látkami, ktoré produkujú pri výrobe medu ako je včelia materská kašička, trúdie mlieko alebo perga. Dalo by sa vlastne povedať, že všetko, čo včely robia je pre nás nejakým spôsobom prínosné a užitočné.

To sa však nedá povedať o nás. Množstvo našich činností je naopak príčinou dramatického poklesu počtu včiel po celom svete. Kvôli chemickým postrekom, poľnohospodárskym monokultúram, či znečisteniu, umierajú po tisícoch celé kolónie. Ochranári, ale najmä včelári už niekoľko rokov bijú na poplach. Šíri sa osveta a vznikajú rôzne iniciatívy. V rámci EÚ sa pripravuje európska občianska iniciatíva za lepšiu ochranu včiel.

Zdroj: www.pixabay.com

Zmenšené prevádzky McHive

Krok smerom k ochranárskym aktivitám urobil aj gigant rýchleho občerstvenia –  McDonald´s. Koncom minulého mesiaca sa vo Švédsku otvorila namenšia prevádzka na svete. Včelí úľ s názvom McHive je miniatúrou štandardnej frenšízovej pobočky s prepracovanými detailmi. Na „budove úľa“ sa nachádzajú okienka pre McDrive, vonkajšia terasa aj funkčné vstupné dvere, ktorými včely vchádzajú dovnútra. McHive môže byť domovom pre 20 tisíc včiel.

Je zložený zo sady dielcov a pre severskú divíziu marketingovej skupiny DDB (DDB je celosvetovou marketingovou a komunikačnou sieťou, ktorú vlastní jedna z najväčších reklamných spoločnosti Omnicon Group Inc) ho navrhol a zostavil dizajnér Nicklas Nillson.

Síce reklama, ale užitočná

Prototyp McHive bol v aukcii vydražený a vyzbieraných 10 tisíc amerických dolárov putovalo na charitu. Po tom, čo úľ umiestnili na strechu reálnej prevádzky v meste Stattena, spolu s publicitou rastie aj záujem o tento jedinečný výrobok. V súčasnosti naň čakajú ďalšie tri švédske prevádzky.

Zdroj: www.inhabitat.com

Okrem pozitívneho PR je cieľom tohto projektu šírenie povedomia o situácii, v akej sa včelstvá nachádzajú. Pomôcť k jej zlepšeniu by okrem úľov mala aj výsadba pre včely prospešných druhov rastlín, ktoré nahradia klasický trávnik v okolí rýchlych občerstvení.

Hoci ide zatiaľ o lokálny trend, veríme, že sa časom rozšíri a McHive sa stane neodmysliteľnou súčasťou každého existujúceho „mekáča“.

Zdroj:
www.hojsik.blog.sme.sk
www.newatlas.com

Titulné foto:
Pixabayzobraziť dalšie