Dnes je 29. marca a meniny má Miroslav

Mesačná parka – bunda ako z pavučinky

20. septembra 2019

Presnejšie zo syntetického pavúčieho vlákna. Bunda je prvým kúskom oblečenia, ktoré bolo vyrobené z proteínov, podobných prírodnému pavúčiemu vláknu.

„Moon parka“, ako znie názov tohto unikátneho produktu, mala svoju premiéru koncom augusta v Tokiu. Japonská firma Spiber, zaoberajúca sa vývojom biomateriálov si do spolupráce prizvala japonskú divíziu známej odevnej značky The North Face. Funkčná lyžiarska bunda sa na trh dostane v limitovanej sérii 12. decembra 2019.

Zdroj: www.pixabay.com

Tajomstvo pavúčieho vlákna

Pavúčie vlákno sa ako tkanina na odev používala naozaj zriedka, hoci jeho vlastnosti sú skutočne unikátne. Pavučina je totiž napriek svojmu jemnému a hebkému vzhľadu veľmi odolná, pevná a zároveň pružná. V prírodnej forme je 5x silnejšia ako oceľ a takmer taká silná (v niektorých prípadoch aj silnejšia) ako kevlarové vlákno.

Oblečenie z pavúčieho vlákna sa šil predovšetkým krajinách orientu či v Indii, no nosili ho len tí najbohatší ľudia. Talár z pavučiny dostala do daru aj Anglická kráľovná Viktória. Takto čínska delegácia predstavila pavúčie vlákno Európanom.

S vláknom pracovali aj prírodné národy. Vyrábali z neho siete na ryby aj na motýle či jednoduché vrecia.

V každom prípade, ku komerčnému použitiu na výrobu odevov nikdy nedošlo. Prírodné pavúčie vlákno nemôže konkurovať bavlne. Je totiž omnoho náročnejšie ho „pestovať“. Pavúky patria v živočíšnej ríši medzi kanibalov. Chovať ich mnoho na obmedzenom priestore je preto nereálne. Na rozdiel od bavlny chýba pavučine aj lesk a celkovo, je jej spracovanie náročné. Aj preto sa zrejme hodnota kilogramu tohto vlákna vyšplhala na 37 tisíc amerických dolárov…

Syntetické pavúčie vlákno .
Zdroj: www.materialdistrict.com

Syntetické vlákno

Je časopisom Forbes popísané ako svätý grál v oblasti biomateriálov. Namiesto pavúkov ho vyrábajú geneticky upravené baktérie. Tie sa kŕmia cukrom. Ten sa v procese fermentácie mení na proteín podobný prírodnému proteínu, obsiahnutému v pavučine. Spoločnosť spiber ho nazýva vareným proteínom – Brewed Protein. Odobratý od baktérií sa následne čistí a stáča do nití, z ktorých sa tká syntetické vlákno.

Tkanina je vode odolná, priedušná a výborne udržiava teplo. Svojimi vlastnosťami spĺňa všetky požiadavky na to, aby sa z nej mohol ušiť vysoko funkčný outdorový odev, typický pre značku The North Face. Na dosiahnutie týchto vlastností sa zväčša používajú syntetické materiály získané z ropy, ako je polyester či nylon.

Trvalo udržateľné a cyklické

Syntetické pavúčie vlákno predstavuje schopného a silného konkurenta, respektíve nádejného náhradníka umelých vláken s ropným základom. Je materiálom, ktorý spĺňa charakteristiku trvalo udržateľných a cyklických materiálov budúcnosti. Baktérie možno kŕmiť cukrom, získaným z poľnohospodárskeho odpadu a keďže je celá bunda vlastne z proteínu, je v pravom zmysle slova biodegradovateľná.

Zdroj: www.forbes.com

Prečo mesačná?

I keď nie je bunda nepriestrelná (pavúčie vlákno totiž je, a preto sa o ňom uvažuje ako o budúcom vojenskom materiály), tkanina, z ktorej je vyrobená, by obstála aj vo vesmíre. Biomateriály s vlastnosťami, aké má syntetické pavúčie vlákno, by sa mali používať aj na výrobu ochranných odevov astronautov.

Zdroj:
www.forbes.com
www.streetdirectory.com

Titulé foto:
Pixabay



zobraziť dalšie