Dnes je 19. apríla a meniny má Jela

Mikro recyklačná linka

12. februára 2020

Inžinieri v Austrálii zverejnili technickú inováciu, ktorá môže byť vo svete recyklácie prelomová. Ich recyklačná linka sa zmestí do jednej miestnosti.

Potom, čo začiatkom minulého roka zakázala Čína dovoz a spracovanie 24 kategórií recyklovateľného odpadu zo západného sveta a v máji nasledovala jej príklad aj Malajzia, majú západné krajiny plné ruky práce s hľadaním efektívneho náhradného riešenia. Vo väčšine z nich už prebiehajú isté legislatívne zmeny v odpadovom hospodárstve, no produkcia odpadu je naďalej zväčša neúnosná. Inžiniersky tým zo Sydney tvrdí, že zmenšená recyklačná linka, ktorej vývoj je ukončený, by mohla byť revolučným riešením plastového odpadu a spôsobu, akým sa zúžitkuje na nový materiál.

Zdroj: www.pixabay.com

Linka do každej väčšej firmy

Obyčajne si recyklácia plastu vyžaduje jeho zozbieranie, transport na zberný dvor, kde sa triedi a následne do recyklačného strediska. To môže byť aj stovky kilometrov vzdialené od miesta, kde sa plastový odpad zozbiera a vytriedi. Niektoré krajiny dokonca nemajú žiadne recyklačné strediská.

Zmenšená recyklačná linka by mohla byť naopak súčasťou hociktorého priemyselného parku či väčšej firmy. Všetky procesy by sa tak skrátili, urýchlili a odbremenili by krajiny a mestá od nákladného transportu odpadu.

Materiál do 3D tlačiarne

Z plastového odpadu (dokonca aj toho, ktorý je súčasťou počítačového hardvéru) tak môže na lokálnej úrovni vznikať hodnotný recyklát. V mikro recyklačnej linke sa pod vplyvom tepla a tlaku mení na tenké vlákno, ktoré sa dobre uskladňuje a možno ho, okrem iného, použiť aj ako náplň do 3D tlačiarne. A ako dobre vieme, 3D tlačiarne sú dnes schopné vyrobiť takmer akýkoľvek produkt.

Mikro recyklačnú linku môžu oceniť nielen firmy, ktoré produkujú recyklovateľný odpad, ale aj firmy, ktoré naopak vyrábajú z recyklátu nové produkty.

Zdroj: www.altus.af.mil

Na turné

Prototyp tohto zmenšeného zariadenia sa zatiaľ nachádza v areáli univerzity, no inovatívna technológia by mala vojsť do skúšobného procesu na komerčnej úrovni už čoskoro. Vedecký tým dokonca plánuje uskutočniť niečo ako turné. Recyklačnú linku je totiž možné rozložiť a prevážať na kamióne z miesta na miesto.

V budúcnosti by sa každé jedno mesto mohlo stať súčasťou globálneho recyklačného a zásobovacieho reťazca. No predovšetkým, spracovávať a využívať svoj plastový odpad. Autorský tým tiež verí, že by ich zmenšené zariadenie mohlo byť jedným z komplexných riešení celosvetového plastového problému.

Zdroj:
www.aljazeera.com

Titulné foto:
Pikrepo

 



zobraziť dalšie