Dnes je 26. mája a meniny má Dušan

Móda, ktorá má hýbať svetom. Upcyklujeme s Bagbet

20. apríla 2018

Móda hýbe svetom a lifestylové magazíny hýbu svetom. Ako však vieme, čo je módny trend? S určitosťou môžeme povedať, že pre značku Bagbed je to oblečenie, ktorého sa ľudia už zbavujú.

Móda, móda, móda

Prednedávnom som sa zamyslela nad tým, že za čias komunizmu bol veľký trend zdieľať si oblečenie medzi staršími súrodencami. V týchto časoch som teda moc nežila, ale oblečenie po staršom bratovi mi vždy ostalo. Po uliciach vidím prechádzať sa deti, ktoré sú pomaly lepšie oblečené než ja teraz, keď som už dospelá. Je pravda, že môj šatník je z väčšej miery zostavený z najvychytanejších secondhandov z Bratislavy, ale za myšlienku upcyklácie oblečenia to stojí.

Pravá móda, s ohľadom na životné prostredie

Značka, ktorá v módnom priemysle viditeľne upozorňuje na plytvanie textílií, je aj slovenská Bagbet. Zakladateľka ekologickej módnej značky Bagbet,  Alžbeta Ihrová vymýšľa, dizajnuje a navrhuje oblečenie, ktorým pomáha chrániť životné prostredie a zároveň podporuje slovenských dizajnérov:

Našou prioritou je byť ohľaduplní voči prírode a vrátiť späť medzi ľudí oblečenie, ktoré by za normálnych okolností skončilo v koši. V našom koncepte sme sa rozhodli pracovať s textilným odpadom, pretože si myslíme, že v súčasnosti sa vyhadzuje veľké množstvo kvalitného materiálu. Snažíme sa veciam vdýchnuť nový život a vnášať tak ekológiu do každodenného života.

Alžbeta Ihrová zakladateľka ekologickej značky Bagbet
Alžbeta Ihrová zakladateľka ekologickej značky Bagbet

Kolekcie zo série slow fashion

Značka Bagbet predstavila niekoľko kolekcií, ktoré majú hĺbku, sú každodenne nositeľné a vyrobené pod myšlienkou upcyklácie.

V súčasnosti hľadáme spôsoby, ako dizajnovo a originálne spracovať jednotlivé kusy oblečenia s prihliadnutím na neprodukovanie ďalšieho odpadu zásahom do odevu. Počas doterajšieho pôsobenia sme sa orientovali na dizajnové spracovanie košieľ. Vytvorili sme niekoľko zaujímavých kolekcií. Pred niekoľkými týždňami sme predstavili kolekciu „Festival“, ktorá je zameraná sa na dizajnové spracovanie rifľového materiálu. Rozhodli sme sa spolupracovať aj s dizajnérkou Sofiou Ravasovou, ktorá značku Bagbet oslovila svojim originálnym spôsobom spracovania tohto materiálu na dizajnérsky kúsok. Vytvorila jedinečnú limitovanú edíciu džínsových nohavíc, viest a búnd, ktorá sa v súčasnosti teší veľkému úspechu.

Značka Bagbed v módnom priemysle plnohodnotne upcykluje
Značka Bagbet v módnom priemysle plnohodnotne upcykluje

Na nedávnych jarných dizajnérskych showroomoch sme predstavili aj našu najnovšiu kolekciu upcyklovaných košieľ „Stone“. Kolekcia je inšpirovaná štruktúrou kameňa. Tvar košieľ a ich prirodzená krčivosť symbolicky znázorňuje asymetriu a vzor predstavuje jeho zvrásnenú štruktúru. Spolupracovali sme aj s grafikom a kresliarom Stanislavom Ondrušom. Urobil pre nás grafickú povrchovú štúdiu kameňa, ktorá sa následne ručne tlačila na jednofarebné košele sieťotlačovou technikou.

Zároveň sme mysleli aj na funkčnosť oblečenia. Strih košieľ je prispôsobený tak, aby sme zachovali prirodzenú cirkuláciu vzduchu pod odevom. Košele sú vyrobené z kvalitného bavlneného materiálu, takže sú veľmi vhodné aj do teplých jarných či letných dní.

Kolekcie sú založené na koncepte využitia textilného odpadu. Osobne si myslím, že aj košeľa, nohavice alebo iný kus oblečenia sa dá prerobiť na naozaj jedinečný kúsok. Snažím sa pracovať s prírodnými materiálmi, ako bavlna a ľan. Tieto materiály získavam predovšetkým od ľudí, ktorí sa zbavujú svojho oblečenia. Ďalším našim zdrojom sú secondhandy. Dodávajú nám tovar, ktorý sa nepredal ani v tých najväčších výpredajoch.

Galéria obrázkov:

Zdroj: www.bagbet.sk
Zdroj foto: Ľubo Baranzobraziť dalšie