Dnes je 8. mája a meniny má Ingrida

Na Seychelách vyrastie solárna elektráreň

28. apríla 2020

Pôjde o najväčšiu solárnu elektráreň plávajúcu na hladine Indického oceána. Jej výstavbou sa obmedzí spotreba uhoľnej energie, ktorá v oblasti dominuje.

Primárnym zdrojom energie tejto ostrovnej republiky v západnej časti Indického oceána sú v súčasnosti fosílne palivá, predovšetkým uhlie. Vláda súostrovia to chce zmeniť. Realizáciu projektu zveruje do rúk neštátnej firme.

Zdroj: www.pixabay.com

Zmeny v energetike

Len 2,5 percenta objemu energie pochádza z obnoviteľných zdrojov.  Krajina chce redukovať túto svoju závislosť dvoma spôsobmi – zvýšením energetickej efektívnosti a propagáciou zelenej energie. Jej využívanie by sa malo už v tomto roku zvýšiť na 5%. Cieľom do roku 2030  je 15% percentný podiel obnoviteľnej energie v rámci celonárodnej produkcie.

„Solárna lagúna“

Nová elektráreň s rozlohou 40 000 km2 sa bude rozprestierať v lagúne Mahé, čo je hlavný ostrov súostrovia (115 ostrovov) Seychely. Päť megawattov energie tu bude generovať dokopy 13 500 solárnych panelov. S inštaláciou konštrukcie sa začne už v júli. Tender v roku 2018 vyhralo s najlepším technickým aj finančným skóre konzorcium firiem Quadran Seychelles a VetiverTech. Po prvýkrát tak bude mať projekt na starosti nezávislá energetická spoločnosť.

Zdroj: www.flickr.com

Výhody plávajúcej elektrárne

Výstavbou elektrárne na vodnej hladine sa, logicky, šetrí pôda, ktorú tak možno využiť na iné účely. Keďže ide o konštrukciu bez podvodnej kabeláže, s minimálnym ukotvením, neobmedzuje elektráreň morské živočíchy, ani im nijako neškodí. Výhodou je tiež efektívnejšia energetická výnosnosť v dôsledku chladiaceho vplyvu vody a znížené množstvo prachu. Ak sa teplota panelu zníži o 1 stupeň, je schopný generovať  0,5% viac energie. Celkovo tak plávajúca fotovoltaika dokáže vygenerovať o 10 až 15% viac energie ako suchozemská či strešná v rovnakej lokalite. Vďaka relatívne rovnej ploche sa takisto na fotovoltaických paneloch nevytvárajú tiene.

Zdroj: www.pixnio.com

Plávajúca fotovoltaika je dobrou voľbou práve pre krajiny s obmedzenými pôdnymi zdrojmi. K tejto forme inštalácie solárnych panelov sa v súčasnosti uchyľuje čoraz viac krajín. Svoju prvú buduje aj Indonézia, zatiaľ čo v Indii dostal zelenú vývoj projektu 105 (!) megawattovej plávajúcej elektrárne.

Zdroj:
www.zmescience.com

Titulné foto:
Pikist

 zobraziť dalšie