Dnes je 27. mája a meniny má Iveta

Na výrobu betónu nám bude postačujúci aj púštny piesok

11. mája 2018

Stavebný piesok, ako základná zložka betónu, by mohla byť v budúcnosti nahradená pieskom z púšte. Tento hlavný spojovací prvok vytvára až 5% celkového objemu CO2 emisií vo svete.  

Tím vedcov z britskej univerzity Imperial College v Londýne vyvinuli zdroj, ktorý doteraz ešte nikdy nebol používaný pri výstavbách. Náhrada betónu má byť biologický odbúrateľný stavebný materiál, ktorý pochádza priamo z púšte. Je rovnako silný ako betón, ale zanecháva o polovicu menej uhlíkovej stopy. Post-graduálni študenti Carolyn Tam, Matteo Maccario, Hamza Oza a Saki Maruyami si dali za cieľ vytvoriť stavebný materiál, ktorý by bol vyrobený z čisto prírodných zdrojov.

Piesok z púšte ako nová alternatíva betónu.
Piesok z púšte ako nová alternatíva betónu.
Zdroj: www.dezeen.com

Finite, nová alternatíva betónu

Púštny piesok sa doteraz nikdy nepoužíval ako stavebný materiál. Na výrobu betónu boli jeho zrnká príliš jemné a hladké. Spoločnosť Finite by mal v budúcnosti túto skutočnosť vyvrátiť. Vedci doteraz neoznámili, aké sú základné spojovacie zložky tohto materiálu, ale už teraz vieme, že púštny piesok zanechá o polovicu nižšiu uhlíkovú stopu ako pri výrobe bežného betónu.

Finite je ekologický

Rozložiteľný stavebný materiál od spoločnosti Finite.
Rozložiteľný stavebný materiál od spoločnosti Finite.
Zdroj: www.dezeen.com

Netoxický materiál Finite je kompletne rozložiteľný a môže sa opätovne použiť. Vedci sú presvedčení, že materiál sa dá ideálne využiť na Blízkom východe, pretože surovina sa získava priamo z púšte, a tak nemusí byť dovážaná. Materiál Finite sa oproti jeho priamemu konkurentovi – betónu dá dokonca opätovne použiť. Betón vo väčšine prípadov končí na skládkach a Finite sa dá jednoducho preformovať a na novo použiť. Je vhodný na krátkodobé stavby, pretože je bezpečne odstrániteľný. Skoré experimenty odhalili, že sa nový materiál v kombinácií so živicou dá použiť na vytvorenie predmetov ako misky alebo vázy. Matteo Maccario je presvedčený o tom, že spoločnosť Finite bude životaschopnou konkurenciou betónu v stavebníctve, akonáhle sa ich surovina začne vyrábať vo väčšom množstve.

Globálnym problémom je aj nedostatok piesku

Svet čelí potenciálnej katastrofe a tou je nedostatok piesku, ktorý pomaly mizne z pobreží. Piesok je po vode najväčším spotrebným zdrojom na zemi a to nie len v stavebnom priemysle. Aj z tohto dôvodu spoločnosť na výrobu alternatívneho betónu nazvali Finite. Ilegálna ťažba piesku je rozšírená po celom svete. Niekoľko miliardový biznis postihuje najmä krajiny ako je India, kde zločinecké skupiny ničia pláže a rieky a tým poškodzujú ekosystém.

Zdroj: www.dezeen.comzobraziť dalšie