Dnes je 28. marca a meniny má Sona

Nesmrteľné ginko biloba ?

30. januára 2020

Strom, ktorého listy nachádzajú široké využitie v medicíne či kozmetike podľa vedcov neumiera na starobu. Aké tajomstvo dlhovekosti ginko ukrýva?

Ginko biloba je jedným z najstarších druhov stromov na tejto planéte. Rastie tu už približne 200 miliónov rokov a jeho stavba a vzhľad sa v podstate nezmenili. Tento strom dokáže prežiť viac ako 3000 rokov. Najnovšia štúdia odvážne tvrdí, že vedci našli kľúč k jeho dlhovekosti.

Zdroj: www.pixabay.com

Nestarne

Vedecký tím zložený z amerických a čínskych odborníkov porovnával a analyzoval vzorky z 34 stromov z troch čínskych provincií. Výskum letokruhov ukázal, že strom rastie aj po stovkách rokov skoro rovnako, jeho rast sa takmer nespomaľuje. Práve naopak, v niektorých prípadoch sa dokonca zrýchľuje. S vekom sa nemení ani veľkosť listov, ich schopnosť fotosyntézy ani kvalita semena, čo sú základné indikátory, určujúce vitalitu a zdravie stromu.

www.wikimedia.org

Na úrovni génov

Od porovnávania a analýzy vzoriek, pristúpili vedci k výskumu na molekulárnej úrovni. Porovnali génovú expresiu (vyjadrenie genetickej informácie génu) z listov a lyka. Ako sa dalo predpokladať, vo vzorkách odumierajúcich listov sa našlo viac génových expresií spojených so starnutím ako v mladých listoch. No v prípade lyka to tak nebolo. Vedci nezistili žiaden rozdiel medzi lykom mladého a starého stromu, pritom najmladšie z nich mali len 3 roky zatiaľ čo najstaršie až 667 rokov. Imunitný systém 1000 ročného stromu je takmer v takom stave ako imunitný systém toho 20 ročného.

Vedci tak dospeli k záveru, že ginko v podstate nemôže umrieť na starobu. Jeho listy odumierajú a menia sa, ale strom ako taký ostáva mladý. Čo pravdepodobne spôsobuje ich úhyn, sú vonkajšie faktory, respektíve stresory, ako pesticídy a dlhotrvajúce suchá.

Okrem výmeny listov prebieheajú v ginku aj ďalšie zmeny. V priebehu rokov sa znižuje obsah rastového hormónu, schopnosť bunkového delenia a ich diferenciácie.

Zdroj: www.pikrepo.com

Okrasné a liečivé

Ginko pochádza z Číny. V staroveku sa vysádzalo a pestovalo predovšetkým v čínskych a japonských chrámových záhradách. Dnes je rozšírené po celom svete. Vďaka svojej vysokej odolnosti voči hmyzím škodcom a hubám je obľúbeným okrasným stromom. Zvláda aj chladné počasie a nepriaznivé atmosférické podmienky v mestskom prostredí.

Je zaujímavé, že napriek svojej rozšírenosti a dlhovekosti, figuruje ginko na Červenom zozname ohrozených druhov IUCN (Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov). Dôvodom je jeho vzácny výskyt voľne v prírode. Vo svojom prirodzenom prostredí, v čínskej divočine, sa našli len dve jeho populácie.

Listy, ale aj ostatné časti stromu sa hojne využívajú v tradičnej čínskej medicíne. Západná civilizácia sa s ním začala stretávať ako s liekom, podporujúcim funkcie mozgu, predovšetkým pamäť a celkové prekrvenie až koncom 20. storočia. Orechy z ginka sú v mnohých krajinách považované za delikatesu.

Zdroj:
www.sciencemag.org
Titulné foto:
Pixabay

 

 



zobraziť dalšie