Dnes je 23. apríla a meniny má Vojtech

Netradičný šperk menom záušnica

24. apríla 2018

VIVIEN ESME je dizajnérska značka, ktorá tvorí originálne záušnice výhradne z prírodných, recyklovaných a recyklovateľných materiálov. Každý kus je originál.

Rozprávame sa s Evou Vokounovou, ktorá stojí za značkou Vivien Esme. Jej tvorba nesie atribúty eko dizajnu a v súčastnosti sa venuje najmä netradičnému šperku – záušnici.

Vytvorili ste značku, ktorá je jedinčená tým, že sa výhradne venuje výrobe záušníc. Čo Vás k tejto tvorbe inšpirovalo a kedy ste vytvorili prvú záušnicu?

Vždy som mala silnú potrebu cítiť sa dobre v tom, čo mám na sebe. Vyjadriť sa, ukázať svetu kto som – vybočiť z radu. Pre mňa je dôležité komunikovať s ľuďmi aj cez oblečenie. Mám pocit, že je v nás od malička cielene zabíjaná osobitosť i fantázia. V móde je bežné byť súčasťou nejakej skupiny, alebo komunity, ktorá má určené pravidlá obliekania. Pre mňa je dôležité do celkového stylingu, napriek tomu, že niekedy môže, alebo musí byť ovplyvnený nejakými pravidlami (napr.v práci), vniesť seba. Svoju osobitosť, jedinečnosť, názor. Dá sa to dosiahnuť strihom, farbami, ale ja som si vybrala šperky. Nechcela som robiť nič, čo je na trhu bežné. Potrebovala som amulet, osobný šperk, s ktorým budem absolútne stotožnená – bude za mňa rozprávať môj príbeh tým, čo poznajú iba moju tvár. A tak vznikla prvá záušnica, zhruba pred piatimi rokmi, keď som bola ešte na vysokej škole. Odvtedy je to moja vášeň.

Zdroj: Eva Vokounová, Vivien Esme

Vaše záušnice sú nápadité, ale pôsobia krehko. Ako sa upevňujú na ucho?

Veľmi jednoducho. Záušnica drží iba položená na uchu. Má špeciálny tvar, ktorý kopíruje ucho a svojou ľahkosťou naozaj prekvapí každú zákazníčku. Potom sú aj zložitejšie kúsky na ktoré viem aplikovať špeciálne sponky do vlasov, ale väčšinou to vôbec nie je potrebné.

Tvoríte výhradne z prírodných a recyklovateľných materiálov. Aký materiál najradšej používate?

 Určite je to najradšej drevo. Všeobecne uprednostňujem prírodné materiály a momentálne sa orientujem aj na cruelty free pierka, ktoré sú súčasťou záušníc. Je pre mňa dôležité aby materiály, ktoré používam nespôsobovali alergické reakcie ich nositeľkám, aby sa do ich tela cez kožu nedostávali žiadne škodlivé látky, čo už je dnes bohužiaľ bežné.

Kde čerpáte inšpirácie pre dizajn?

Najmä v prírode, ale v podstate je inšpirácia všade naokolo. Často sú mojou inšpiráciou dámy, pre ktoré tvorím. Neraz sa mi stalo, že zákazníčka prišla s predstavou, ktorá sa zo začiatku zdala nesplniteľná. Avšak popri hľadaní cesty vždy objavím aj niečo nové. Či už sa to týka tvaru, nejakého vylepšenia, alebo materiálov. Zákazníčky ma najviac posúvajú vpred a za to som veľmi vďačná.

Záušnica z cruelty free pierok. Zdroj: Eva Vokounová, Vivien Esme

Kto sú Vaše klientky? Tvoríte výhradne na zakázky, či máte aj ponuku modelov na predaj?

Všetky sú to originálne, ústretové a veselé ženy, ktoré majú úctu k mojej práci a ja mam veľkú úctu ku každej jednej z nich. Pretože vďaka nim môžem robiť to, čo milujem. Ja osobne nemám rada obmedzenia a preto sa teším, že ani ženy pre ktoré tvorím, neriešia nejakú vekovú hranicu pri záušniciach. Mám zákazníčky od 15 do 65 rokov. A ten pocit, keď mi napíšu, ako sa cítia skvele s mojimi šperkami, je doslova nezaplatiteľný. K dispozícii sú aj modely, ktoré mám hotové a možno niekomu padnú do oka. Všetky nájdete na mojej stránke/eshope: www.vivienesme.com

 Čo považujete za Váš najväčší pracovný úspech a aké sú Vaše plány.

Najväčší pracovný úspech je to, že ma moja práca napĺňa a nesie posolstvo, ktoré je pre mňa dôležité. Heslom mojej značky je: Born to be happy. Narodila som sa, aby som bola šťastná. Robím veci tak, aby som sa cítila spokojná a slobodná. Aby som to bola ja, nie taká, akou sa odomňa očakáva. Nežijem bez pravidiel a aj moja práca má silné pravidlá, ktoré musím dodržiavať, aby som bola úspešná, ale i tak sa cítim slobodná v tom, čo robím a to je mojim najväčším úspechom. Moja radosť a radosť mojich zákazníčiek, ktorá snáď ide ďalej a ďalej, pomaly už do celého sveta.

Momentálne pripravujem kolekciu oblečenia, ktoré je farbené absolútne naturálne a bez chémie. Skúšam a testujem farbenie látky listami a prírodnými farbivami, ktoré sa skrývajú v bylinkách a plodoch. Tieto farbivá využívali uz naši predkovia a boli rovnako trvácne, ako tie chemické, ktoré používame teraz. Je to pre mňa zážitok a veľmi si to užívam, pretože nikdy presne neviem, aký bude výsledok. Kvety a listy si to zariadia samé, tak, ako je to aj v prírode. Maľujú na látku svoj príbeh… Zatiaľ skúšam na kúskoch zo second handu, ale som v procese navrhovania kolekcie z bio bavlny. Veľmi sa na to teším a doslova tancujem od radosti pretože to bol vždy môj veľký sen.

Zdroj: Eva Vokounová, Vivien Esme

Vo vašej práci sa riadite slow fashion princípmi. Keď sa zakúpená záušnica poškodí, viete ju opraviť, prípadne refreshnúť dizajn?

Je pre mňa dôležité snažiť sa nezaťažovať našu krásnu Zem. Netvárim sa, že som najekologickejšia značka na svete, ale mám veľkú snahu, hľadám materiály ktoré sú recyklované a recyklovateľné a to sa netýka len záušníc, ale aj ich obalov. Záušnica sa samozrejme opraviť dá a ja sama nevyhadzujem kúsky, ktoré považujem za nevydarené, či pokazené. Tvorba obnáša totiž aj mnoho skúšania a mnoho tzv.“nepodarkov“. Vždy použijem všetko, prípadne opravím tak, aby som s tým bola spokojná a mohlo to ísť do predaja.

Aký štýl vyznávate v móde? Čo najradšej nosíte? Vytvárate si aj vlastné oblečenie?

Od malička si šijem veci sama. A to skoro vôbec neviem šiť. (smiech) Mne to ale neprekáža, lebo rada strihám, upravujem, uzlíkujem, recyklujem oblečenie, ktoré sa mi už nepáči, na nové kúsky. Dokonca recyklujem aj topánky, nakoľko nosím iba kožené, kožu z topánok využívam na ozvláštnenie iných mojich topánok. Jeden kus viem upraviť na rôzne príležitosti a vždy to vyzerá, akoby som mala niekoľko párov a pritom to nie je pravda. Väčšina môjho šatníka, odhadujem tak 95%, je zo second – handu a pomaly už ani nie som schopná si kúpiť niečo v bežnom obchode. Veci zo “sekáča“ sú pre mňa originálnejšie, dávajú mi možnosť ich pretvoriť, upraviť, dávajú mi slobodu v obliekaní. Nemám problém sa s mojim sekáčovým šatníkom obliecť na akúkoľvek príležitosť a cítiť sa krásne. A to je odkaz pre tých, čo si myslia, že sa to nedá. Dá sa to, a ušetrené peniaze za oblečenie môžem vložiť do môjho podnikania, ktoré je momentálne mojou prioritou a zároveň radosťou.

Galéria obrázkov:zobraziť dalšie