Dnes je 27. mája a meniny má Iveta

Prírodná alternatíva k plastom – listy, z ktorých sa dá jesť.

13. novembra 2017

BIologicky rozložiteľný outdoorový riad je vyrobený z listov, ktoré dorastajú trikrát do roka. Všetko bez štipky plastu, lepidla, či iných chemických prímesí.

Ako to už býva u väčšiny inovatívnych počinov – na začiatku bola vízia. Vízia biologicky rozložiteľného a obnoviteľného outdoorového riadu. A neostalo len pri vízii. Až sa nabudúce rozhodnete usporiadať záhradnú párty, piknik alebo si len jednoducho dať obed v lone prírody, užite si pripravené dobroty z taniera, či pohára vyrobeného z listov.

Eko riad

Po rokoch tvrdej práce, premýšľania nad dizajnom, jeho zlepšeniami a výrobe niekoľkých prototypov sa skupinka mladých nadšencov, združených pod firmou s príznačným názvom LEAF REPUBLIC nakoniec dopracovala k svojmu vysnívanému eko riadu.

Riad je vyrobený iba z listov, ktoré sa pestujú prevažne v Indii a dorastajú trikrát do roka. Medzi vrchnou a spodnou vrstvou sa nachádza vrstva papiera, samozrejme tiež vyrobeného z listov. A napokon je takýto trojvrstvový polotovar „zošitý“ vláknom z palmových listov. Polotovar putuje z Indie do továrne v Nemecku, kde je vylisovaný do požadovaného tvaru. Všetko bez štipky plastu, lepidla, či iných chemických prímesí.

Riad sa rozloží za 28 dní

Napriek svojmu jednoduchému zloženiu sa riad nerozmočí ani nepreteká. No na rozdiel od svojho plastového kolegu, ktorý ostáva v prírode neuveriteľných 730 tisíc dní, sa dokáže rozložiť v každom domácom komposte už za 28 dní.

Áno, dnes už bežne dostupný papierový variant piknikového riadu je oproti plastu, z hľadiska rozložiteľnosti „výhrou“. Netreba však zabúdať na neúprosnú štatistiku pretavenú do vskutku hrozivého prirovnania : každé dve sekundy je na našej planéte vyrúbaný les o veľkosti futbalového ihriska – 13 miliónov hektárov ročne – rozloha Anglicka. A súbežne s touto lesnou genocídou rastú iné hory, hory odpadu – viac ako bilión ton ročne – veľkosť Mount Everestu.

13 miliónov hektárov ročne vyrúbaných lesov
Recyklácia investovaných peňazí

Okrem skutočnej recyklácie samotného listového riadu, vám LEAF REPUBLIC ponúka ešte jednu. Recykláciu vašich investovaných peňazí. Všetky tržby sa totiž do jedného centu vrátia do výrobného procesu. Bližšie sa o tomto projekte môžete dočítať na ich stránke. V každom prípade, ekologický riad (z cukrovej trstiny, či palmových listov) je už dostupný aj na našom trhu. Stačí, ak do googlu zadáte spojenie – ekologický riad.

Zdroj: leaf-republic.comzobraziť dalšie