Dnes je 25. apríla a meniny má Marek

Nový obal na smartfón? Tak potom jeden z týchto!

26. februára 2018

Ochranný obal na smartfón môže šetriť nielen váš telefón, ale aj životné prostredie. Vyrobený z upcyklovaného či biodegradovateľného materiálu bude vašou ekologickou voľbou.

Vezmime si napríklad obľúbenú značku Apple. Už v roku 2016 zverejnila informáciu, že sa jej podarilo predať biliónty kus jej mobilného telefónu – iPhone. Snáď sa nemýlime, ak povieme, že jej popularita odvtedy nijako neutrpela. Podľa neformálneho prehľadu, uverejneného v Business Insider, používa obal na ochranu svojho iPhonu, zhruba 86 % užívateľov. To by znamenalo , minimálne, 860 miliónov obalov, od roku 2007. Čo tým chceme povedať? Len toľko, že ide o naozaj veľký počet obalov, z ktorých, povedzme, značné množstvo je vyrobené z plastu. Popri samotnom elektronickom odpade, ktorý predstavuje pre naše prostredie nemalý problém, sa tak hromadí aj ďalší, priamo s ním súvisiaci.

Dobrou správou však je, že to takto byť nemusí. O tom, že pekný obal na chytrý telefón sa dá vyrobiť aj v súlade s myšlienkou trvalej udržateľnosti, nás presviedčajú nasledujúce tri značky.

PELA

K životnému prostrediu priateľské obaly spoločnosti Pela sú, namiesto z plastu, vyrobené z biodegradovateľného materiálu. V angličtine mu hovoria Flaxstic – je zložený z recyklovaných materiálov, biopolymérov na rastlinnej báze a z vedľajších produktov, ktoré vznikajú pri spracovaní ľanu (anglicky „flax“). Obaly Pela totiž pochádzajú z mesta Saskatoon v provincii Saskatchewan v Kanade. Táto lokalita je svetovým lídrom v pestovaní a spracovaní ľanu. Tým, že Pela do svojich obalov pridáva odpadový materiál, zväčša slamu, ktorá pri jeho spracovaní vzniká a ďalej sa nijako nepoužíva, pomáha aj lokálnym farmárom. Ľan dodáva materiálu tvrdosť, odolnosť voči nárazom, ale aj zaujímavé strakaté svetlé sfarbenie.

Strakatú štruktúru Pela Case má na svedomí ľan, ktorý je súčasťou materiálu, zvaného Flaxstic.
Zdroj:www.suttonandgrove.com

Obal je ľahučký a dostupný v niekoľkých farebných variantoch.  Spĺňa všetky štandardy bidegradovateľného produktu, ktorý možno kompostovať tak v priemyselných kompostéroch, ako aj v domácom komposte na dvore.

Pokiaľ si radi strkáte  telefón do zadného vrecka svojich riflí, zvoľte radšej tmavú farbu obalu. Pela na svojej stránke totiž upozorňuje na to, že svetlé obaly sa môžu rýchlo zafarbiť od tmavších vecí, v ktorých telefón nosíte. Pela Case zoženiete v internetových predajniach za zhruba 30 eur.

Obaly Pela môžete pokojne kompostovať na záhrade.
Obaly Pela môžete pokojne kompostovať na záhrade.
Zdroj: www.notetotrash.com

MOSEVIC

Je anglická spoločnosť, ktorá sa špecializuje na výrobu slnečných okuliarov zo starej džínsoviny. Svoj repertoár však nedávno rozšírila aj o obaly na smartfóny, z toho istého inovatívneho materiálu. Obal je zložený z niekoľkých vrstiev starého denimu, zlepeného dokopy živicou, čím vzniká, takzvaný, pevný denim („Solid Denim“). Jednotlivé tlačidlá na okrajoch telefónu sú dostupné vďaka výrezom, olemovaným tenkým plastom. Obal je, podľa slov jeho výrobcov, krížencom medzi džínsami a karbónovým vláknom. Hoci je z látky, práve technológia jej spracovania, dodáva obalu všetky potrebné vlastnosti, ako je tvrdosť, odolnosť, a zároveň flexibilita. Obal je určený pre väčšinu typov iPhonu a jeho cena sa pohybuje okolo 45 eur za kus. Zadarmo vám ho  pribalia k novým slnečným okuliarom v čase výpredaja, známeho ako Black Friday.

Zo zvyškov nepotrebnej džínsoviny vyrába značka Mosevic módne okuliare aj svoje obaly na telefón.
Zdroj: www.idownloadblog.com

CARVED

Do tretice tu máme americký produkt, pochádzajúci z mesta Elkhart v Indiane. Pod značku Carved nájdete na trhu drevené obaly, ktoré sú nielen úžitkovým predmetom, ale aj malým umeleckým dielom. Najzelenšou voľbou je obal Live Edge Case, vyrobený z kazového dreva, vyhodnoteného ako odpadový materiál. A práve trhliny, uzle a vypukliny sú tým, čo robia obal na telefón zaujímavým. Podobne, ako v prípade džínsoviny, je aj drevo na obaly ošetrené živicou, ktorá mu dodáva silu a stabilitu. Celý obal je vyrezaný z kusu dreva, špeciálne ošetrený a doplnený o časti z prírodného korku. Otvory, sprístupňujúce potrebné tlačidlá, sú spevnené kovom, vyrobeným tiež v Indiane. Obal je pevný a odolný, no v prípade, že je vystavený drastickej zmene teplôt či intenzívnej vlhkosti, môže to mať vplyv na jeho vlastnosti. Live Edge Case je určený pre iPhone 6 a novšie modely. Jeho cena sa však šplhá až nad 100 eur.

Carved obaly sú vyrobené z kazového dreva, ale to ich práve robí jedinečnými.
Zdroj: www.igeeksblog.com

Aj keď priznávame, že uvedené obaly vás môžu vyjsť o čosi drahšie, než tie klasické, plastové, je potrebné sa na ich nákup pozrieť ako na ekologickú a tiež dlhodobú investíciu. Všetky tri značky zaručujú trvácnosť svojich unikátnych výrobkov.

Zdroj:
www.suttonandgrove.com
www.notetotrash.com
www.treehugger.com

Titulné foto:
Pixabay by newswatch

 

 

 



zobraziť dalšie