Dnes je 22. oktobra a meniny má Sergej

Obliekli by ste si tričko z mlieka?

9. augusta 2019

Vďaka najnovším technologickým inováciám je už možné aj to. Los Angelský start-up Mi Terro predstavuje tričko novej generácie.

Nie je to tak dávno, čo nás dokázala prekvapiť aj informácia o výrobe textilu z recyklovaného plastu. Dnes sú už tieto materiály pomerne známe a už nás až tak neudivujú. Celkom inak je to však v prípade, ak narazíme na materiál, vyrobený zo skutočne kurióznej suroviny, ktorú by sme dali do súvislosti s textilným priemyslom asi len v najdivokejších snoch. Domnievame sa, že o látke vyrobenej zo zvyškov mlieka to jednoznačne platí. Tričko, ktoré predstavila začínajúca spoločnosť Mi Terro, svojimi vlastnosťami údajne strčí do vrecka aj to bavlnené.

Zdroj: www.kickstarter.com

Výrobné tajomstvo

Ako možno z mlieka vyrobiť textilný materiál? Mi Terro to nijako netají a výrobný proces popisuje nasledovne. zozbierané zvyšné mlieko, ktoré viac nie je vhodné na konzumáciu sa najskôr fermentuje. Z fermentovaného medziproduktu sa odstredí všetok tuk. Následne je tekutina zbavená aj všetkej vody, mení sa teda na suchý mliečny prášok. Proces pokračuje čistením prášku, čo znamená, že sú z neho odstránené všetky zložky okrem jedinej. Prírodného proteínu – kazeín.

Práškový kazeín sa dvakrát namočí. Najprv do zásaditého kúpeľa a potom do kúpeľa s kyselinou sírovou. Vznikajú tak vlákna, ktoré je možné natiahnuť a spliesť do klbka.

Zdroj: tamtiež

Prečo mlieko

Keď spoločnosť Mi Terro hľadala materiál, z ktorého by mohlo vzniknúť inovatívne tričko, rovnako dynamické ako každodenný život sám, narazila na mliečne vlákno. Mliečne vlákno obsahuje 20 zdraviu prospešných aminokyselín. Zistilo sa, že tieto aminokyseliny, vyskytujúce sa v kazeíne majú úžasné vlastnosti. Pôsobia antibakteriálne, regulujú cirkuláciu krvi a telesnú teplotu, pôsobia proti starnutiu.

Mliečne vlákno je navyše omnoho jemnejšie a ohybnejšie ako bavlna. Aj po opakovanom praní si zachováva svoje absorpčné vlastnosti a tvar.

Vlákno dokáže dokonca zachytávať pachy a blokuje UV žiarenie, vďaka čomu ostávajú jeho farby trvácnejšie.

Ide teda o skutočne fascinujúcu upcykláciu mliečneho odpadu.

Zdroj: tamtiež

Ďalšie komponenty

Mliečne vlákno nie je jedinou zložkou textilného materiálu trička Mi Terro. K dosiahnutiu tých najlepších vlastností sa k nemu pridáva ešte micromodal a elastan.

Micromodal je ďalší eco friendly materiál, vyrobený z recyklovaného bukového dreva. Práve micromodal posilňuje termoregulačné vlastnosti mliečneho vlákna, rovnako ako jeho pružnosť a prievzdušnosť.

Tričko bez limitov

O svojom tričku hovorí spoločnosť ako o tričku bez limitov – Limitless Milk Shirt. Vyplývajúc z vlastností použitých materiálov, je toto tričko antibakteriálne, zachytáva pachy, neuveriteľne jemné – 3x jemnejšie ako bavlna, nekrčí sa, odvádza vlhkosť, prispôsobí sa telesnej teplote a pohybom tela, pretože sa ľubovoľne naťahuje a je bezšvíkové. Možno ho teda nosiť všade a za každých okolností. Jeho dizajn je celkom jednoduchý a nadčasový. Tričko je tiež veľmi ľahučké, takže napríklad v batožine, zaberá minimum miesta.

Environmentálny odkaz

Kúpou trička zákazník podporí okrem startupu aj upcykláciu v potravinovom priemysle. Len v USA sa v roku 2016 vyhodilo viac ako 162 miliónov litrov mlieka. Každé 5 tričko značky Mi Terro zachráni pohár mlieka od toho, aby skončilo v odpade. Okrem tričiek vyrába spoločnosť aj spodnú bieizeň. Cena trička je v rámci startupovej kampane 35 dolárov. Za spodky zaplatíte 25 dolárov. Prvým úspešným produktom značky Mi Terro bola nepremokavá taška.

Zdroj:
www.kickstarter.com

Titulné foto:
Goodfreephotoszobraziť dalšie