Pri vianočných témach ostaneme aj v našom dvojdielnom seriály, v ktorom sa budeme venovať najrozšírenejšiemu „podstromčekovému“ sortimentu – hračkám. No, ako inak, pôjde o hračky s pridanou eko hodnotou.
V prvej časti vás zoznámime s hračkami, ktoré pochádzajú z Kene a sú vyrobené prevažne z recyklovaných flip – flop šľapiek. Šľapky a sandále sú najdostupnejším a najrozšírenejším druhom obuvi v celej Afrike. Ich životnosť je však krátka a preto tvoria veľkú časť miestneho odpadu. Hračky, ktoré sú z nich vyrobené však majú nádherné farby a ich výroba pomáha nielen životnému prostrediu, ale aj ľuďom z tropického ostrova Kiwayu.
Julie Church, niekdajšia pracovníčka konzervárne, ktorá sa narodila a vyrastala v Keni, začala v roku 1997 spolupracovať na projekte ochrany morských korytnačiek. Vďaka tomu si všimla dve veci, ktoré zmenili nielen jej život. Po prvé, rozsah znečistenia tamojšej oblasti, mora a rovnako pláží tiahnucich sa pozdĺž celého východného pobrežia Afriky, ktoré je pohromou pre všetky živočíchy, vrátane človeka. Po druhé, kreativitu a vynaliezavosť tamojších detí, ktoré si z plastového odpadu, prevažne z vyplavených šľapiek (žabiek), vyrábali rôzne hračky. Vtedy sa v hlave Julie Church objavila úžasná idea: Čo keby odštartovala projekt, v ktorom by sa prepojilo enviromentálne so sociálnym, znižovanie znečistenia a podpora lokálnych komunít? V roku 1999 začala pracovať s miestnymi ženami, ktoré zberali vyplavené šľapky, čistili ich, spracovali a vyrábali z nich hračky a rôzne iné úžitkové predmety, určené na predaj na lokálnych trhoch.
To, čo sa začalo ako malý komunitný projekt vyrástlo v priebehu niekoľkých rokov do svetovo známej značky. Z pracovníčky konzervárne sa stala spoluzakladateľka recyklačného strediska s názvom Ocean Sole, ktoré v súčasnosti zamestnáva zhruba 70 ľudí vrátane umelcov, navrhujúcich hračky a ďalšie úžitkové predmety. Ročne recykluje Ocean Sole približne 400 tisíc šľapiek. Tie, samozrejme nezbierajú len spomínaný zamestnanci. Spoločnosť spolupracuje s ďalšími 10 dodávateľmi hrubého materiálu, ktorý pochádza z vodných tokov v okolí Nairobi, rovnako ako z pobrežia Kene. Pracovníci Ocean Sole z hrubého materiálu vyselektujú ten použiteľný, čistia ho a triedia podľa farby. Šľapky nastrihajú a vymodelujú z nich nádherné úžitkové predmety, hračky, ale aj umelecké diela. Z hračiek ide najčastejšie o typicky africké zvieratká ako slony, žirafy či morské korytnačky.
Ocean Sole sa teší intenzívnej medzinárodnej podpore. Prvú veľkú objednávku (15 tisíc korytnačiek) si u nej urobila priamo švajčiarska centrála WWF ( Svetový fond na ochranu prírody), nasledovala finančná podpora známeho amerického producenta Michaela Lloyda, ktorá umožnila Ocean Sole svetovú expanziu. Od roku 2014 podporuje tento projekt aj holandský distribútor Nick&Mick a jeho partnerom sa stal aj UNEP ( Program spojených národov pre životné prostredie). Vďaka UNEP-u sa dostal do programu konferencií a mal tú česť, podieľať sa na realizácii najväčšieho medzinárodného čistenia pobrežia Kene v histórii. A aby toho nebolo málo, Ocean Sole sa v roku 2016 presťahoval do umeleckej a kultúrnej dedinky, kde v spolupráci s UNEP, UNESCO, UNDP a UNIC šíri posolstvo o miere znečistenia našej planéty a možnostiach jeho inovatívnych riešení. Podporuje obyvateľov Kene a oboznamuje ich s recyklačnými programami. A stále premieňa odpad na nádherné hračky.
Zdroj:
http://edition.cnn.com/2014/02/05/world/africa/where-do-flip-flops-break-ocean-sole/index.html
Titulné foto:
www.harritravels.com by Harriet Constable