Dnes je 26. februára a meniny má Viktor

Plastová revolúcia v cestnom staviteľstve

27. novembra 2017

Plast nemusí byť nepriateľom životného prostredia. Možno ho využiť aj rozumným, zodpovedným a trvalo udržateľným spôsobom. Napríklad aj pri stavbe ciest.

Predstavte si, že by stavba cesty trvala namiesto niekoľko mesiacov (či v prípade Slovenska rokov), len niekoľko dní. Predstavte si, že by cesty vydržali trikrát dlhšie, než vydržia teraz a že ich nákladná údržba a s ňou spojené obmedzenia premávky sú minulosťou. Predstavte si, že by sa rovnako vyriešili problémy súvisiace s potrubiami a kabelážou pri stavbe ciest. Znie to ako scenár zo Sci-fi filmu? Možno, ale vďaka spolupráci troch špecializovaných spoločností z oblasti stavebníctva a vývoja materiálov sú dnes všetky tieto predstavy realizovateľné.

Firmy KWS, a VolkerWessels company, Wawin a Total spojili svoje dlhoročné skúsenosti v spoločnom projekte s názvom PlasticRoad. Tento sa zameriava na vývoj a stavbu ciest z komponentov, ktoré sú v čo najväčšej možnej miere vyrobené z recyklovaného plastu.

Koncept plastových ciest je založený na troch kľúčových myšlienkach:

Prefabrikácia a modularita

Prefabrikovaná produkcia, modulárny dizajn a nízka váha jednotlivých dielov cesty, umožňuje rýchlejšiu, jednoduchšiu a efektívnejšiu konštrukciu a údržbu ciest, než je tomu v prípade tradičných asfaltových ciest.

Dutý dizajn

Jednotlivé dielce plastovej cesty si zvnútra duté. Tento priestor preto možno využiť k priebežnému uskladneniu stekajúcej vody, čím sa zároveň zabráni jej udržiavaniu sa na vozovke v prípade výdatných zrážok. Dutý priestor môže rovnako slúžiť k uloženiu potrebnej kabeláže a rúr a vyhnúť sa tak výkopovým prácam. Týmto sa však potenciál vnútorného priestoru cestného dielu nevyčerpáva, jedným z ďalších využití je napríklad umiestnenie nabíjacej stanice pre elektromotory.

Trvalá udržateľnosť

Plastové cesty sú príkladom cirkulárneho (cyklického) produktu. Sú vyrobené z recyklovaného plastu, zanechávajú značne nižšiu uhlíkovú stopu než klasické cesty, a to aj vďaka ich dlhšej životnosti či redukcii logistiky spojenej s ich konštrukciou.

V súčasnosti je tento projekt stále vo vývoji a pracuje sa najmä na jeho obchodných parametroch, ale stále sa zdokonaľuje aj proces výroby plastových dielov. V krátkom čase by však mal uzrieť svetlo sveta prototyp. Niekoľko regiónov a samospráv už prejavilo záujem a ponúklo PlasticRoad oblasti pre ich testovanie. Pilotné cesty by sa mali začať konštruovať do konca tohto roka a najskôr budú slúžiť cyklistom.

Ak vás tento projekt zaujal a chceli by ste vedieť viac, na domovskej stránke tohto projektu sú vaším prípadným otázkam otvorení.

Zdroj: www.plasticroad.eu/en

Titulná foto: pxhere.com

 zobraziť dalšie