Dnes je 28. marca a meniny má Sona

Pozor! Padá satelit!

27. marca 2018

Počas veľkonočných sviatkov nebudú svoje domovy opúšťať len reprezentantky nežného pohlavia, v snahe vyhnúť sa šibačke. Svoju obežnú dráhu opustí aj čínsky satelit.

Podľa najnovších predikcií inžinierov Európskej vesmírnej agentúry a spoločnosti Aerospace corporation, spadne nekontrolovateľný čínsky satelit Tiangong-1 na Zem niekedy počas Veľkej noci.

Aký satelit? A prečo padá?

Tento satelit bez posádky sme mali možnosť na orbite sledovať od 29 septembra 2011. Stanica Tiangong-1 váži zhruba 9,4 tony, je dlhá 10,4m a široká 3,4m. Je zložená z 2 modulov. V jednom sa nachádzajú zásoby, solárna stanica a pohonný systém. V druhom, experimentálnom, určenom pre astronautov a výskumnícke vybavenie, sú dve postele a základné vybavenie. Satelit, respektíve stanicu mali astronauti iba navštevovať, nie v nej dlhodobo pobývať. Stalo sa tak tri krát, v rokoch 2011 až 2013. Tiangong- 1 potom ukončil svoju misiu a Číňania ho „uspali“. Z orbitu mal byť stiahnutý kontrolovane, no v marci 2016 náhle prestal vysielať dáta a stal sa zo Zeme neovládateľným. Satelit sa tak z orbitu zrúti a stiahne ho zemská atmosféra.

Kam spadne?

Kam presne spadne a kedy presne sa tak stane nevedia západní inžinieri presne určiť, lebo nevedia, čo všetko sa na Tiangongu 1 nachádza. No odhadujú, že niekedy medzi 30. marcom a 3. aprílom, niekde v rozsiahlej oblasti medzi 43 stupňami severnej šírky a 43 stupňami južnej, čo je pás tiahnuci sa od Nebrasky až po Tasmániu.

Čo dopadne až na zem?

Väčšina satelitu údajne zhorí v atmosféry. Na zem dopadnú len ťažšie časti stanice. Je však veľmi pravdepodobné, že sa z nich bude okrem iných, uvoľňovať aj vysoko toxická a korozívna substancia zvaná hydrazine. Experti varujú, že ak by aj náhodou niekto prišiel do styku s nejakou vymrštenou časťou, určite sa jej nesmie dotýkať, ani sa k nej približovať, aby toxíny nevdýchol. Zároveň však jedným dychom dodávajú, že šanca, že by nejaká padajúca časť niekoho zasiahla je 1 ku triliónu.

Uvidíme satelit padať?

Pokiaľ to poveternostné podmienky a poloha pozorovateľa dovolia, mohol by  byť svedkom nebeského divadla. Horiace časti letiace atmosférou by totiž za určitých okolností mali byť dobre viditeľné. Prichystajte si teda pre istotu okrem korbáčov a vajíčok aj ďalekohľady.

Tiangong-1 nebude najväčším človekom vyrobeným telesom, ktoré sa zrútilo z orbitu na zem. V júly v roku 1979 zhorela nad Indickým oceánom a západom Austrálie 85 tonová vesmírna stanica Skylab Space agentúry NASA. Mnohé jej časti dopadli neďaleko mesta Esperance. Vo februári 1991 zas došlo k zrúteniu ruského 22 tonového Salyutu 7 v dôsledku kolízie s iným 22 tonovým satelitom Cosmos 1686, ktorý sa k nemu mal pripojiť. Na palube Skylabu ani na palube Salyutu už v čase pádu atmosférou nebol nikto.

Koľko peňazí zhorí počas veľkej noci v atmosfére nevie nik, keďže čínska vláda nezverejnila svoje náklady na výstavbu a prevádzkovanie svojej vesmírnej stanice.

Zdroj:
www.space.com
www.independent.co.uk
Titulné foto:
Pixabay by PIRO4D

 



zobraziť dalšie