Dnes je 29. marca a meniny má Miroslav

Prečo detox pečene a čo to má spoločné s jarnou únavou?

10. marca 2018

Pojem detox je bežne zaužívaný a to už do takej miery, že ľudia tomuto slovu prestávajú dôverovať a nedávajú mu žiadnu vážnosť. Ale prečo sú detoxikačné kúry také dôležité, všade sa o nich hovorí a píše?

Nie je detox ako detox. Pokiaľ nedokážete rozpoznať aká časť tela je zaplesnená, plná baktérií, alebo dokonca zapálená, je zbytočné riešiť problém širokospektrálnym detoxom. Samozrejme, ak nejaký problém vôbec pociťujete. Treba počúvať svoje telo, reagovať na to, čo hovorí a hlavne ho neklamať neefektívnym placebom.

Detox s príchodom jari

Prichádza jar a s ňou celá rada rôznych očistných a detoxikačných kúr. Podľa Ajurvédy by sme sa mali zameriavať na detoxikácie častí tela, ktoré boli najviac zaťažované za posledné obdobie. Pokiaľ nemáte chronickú chorobu konkrétneho orgánu, detox stačí vykonať raz za rok. V opačnom prípade sa odporúča 3 – 4 krát za rok, zvyčajne pri striedaní ročných období. Jarný detox sa zameriava na detoxikáciu konkrétnych častí ľudského organizmu a to: tráviacu sústavu, črevný trakt, pečeň a krv, obličky a močové cesty a v neposlednom rade na detoxikáciu od alergénov a tiež detox lymfatickej sústavy.

 Únava tela spôsebená zanesením pečene toxínmi
Únava tela môže byť spôsebená zanesením pečene toxínmi
Zdroj: www.unsplash.com

Telo zaplavené toxínmi

Podstatnou funkciou pečene je, že dokáže premieňať látky a tým odstraňovať jedovaté zložky z tela von. Ale keď je pečeň sama zaplavená škodlivými látkami, teda toxínmi, ťažko dokáže pomáhať nášmu telu. Tým pádom nastáva opačný proces: celý náš organizmus pomáha pečeni. Telo sa potom cíti lenivejšie, oslabenejšie, unavenejšie. Častejšie nás bolí hlava, cítime sa nepokojne, nesústredene, podráždene, čo je vo vyššom stupni prepojené až s tráviacimi poruchami, žalúdočnými, či dokonca črevnými ťažkosťami. Všetky tieto príznaky zapríčiňujú práve toxíny.

Ako sa prejavujú toxíny navonok?

Najčastejšie majú toxíny biologický, prírodný pôvod, ktorý je produkovaný živočíchmi, rastlinami, hubami a baktériami. Ďalšia skupina má chemický pôvod, čiže pochádza zo znečisteného prostredia a zlej stravy. Toxíny, čiže chemické látky, usádzajúce sa v pečeni a žlčníku, dokážu spôsobovať aj negatívne emócie. Môžeme byť nervózni, nahnevaní, alebo máme pocit strachu, úzkosti a neistoty. Každý z týchto problémov sa prejavuje aj navonok organizmu. Svrbenie pokožky, bolestivé a zapálené vyrážky na chrbte, stuhnuté trapézy, pukajúce a oslabené kĺby, častá nárazová únava a bolesti hlavy, ktoré prechádzajú až do niekoľkodňovej migrény. Ďalšími príznakmi môžu byť aj štiepené, lámavé a vrúbkované nechty, či zhoršené videnie, slzene, pálenie, alebo únava zraku či výraznejšie potenie. Zvyčajne dochádza aj k precitlivenosti pohlavných orgánov s vyrážkami, svrbením a pošvovým výtokom. Dokonca môžu opúchať aj jednotlivé časti tela, najčastejšie jazyk. Opuchnutý jazyk zistíme viditeľnými otlačkami zubov na jeho boku.

Chorá pečeň môže meniť aj náladu
Chorá pečeň môže meniť aj náladu
Zdroj: www.unsplash.com

Nie nadarmo sa hovorí, že na jar prichádza aj jarná únava. Ako rozumne bojovať s jarnou únavou, resp. ako správne detoxikovať pečeň sa dočítame v nasledujúcom článku, keďže som sa po diagnóze chronickej choroby pečene sama rozhodla pre jarný detox.

Zdroj: www.slovenskypacient.sk
www.fitastyl.sk
www.zdravieportal.sk



zobraziť dalšie