Dnes je 25. apríla a meniny má Marek

Prikrmovanie vtáčikov (nielen) v zime

8. decembra 2019

Obľúbenú aktivitu mnohých milovníkov prírody, nemusíte vykonávať len počas zimných mesiacov. Viete však ako na to a akým chybám sa vyhnúť?

Máme za sebou prvé snehové prehánky a teploty klesajúce do mínusových hodnôt. Hoci vďaka dlho pretrvávajúcemu teplému počasiu nemalo zatiaľ vtáctvo väčší problém so zháňaním potravy, nastáva obdobie, kedy im s ním môžeme pomôcť. Prikrmovanie vtákov je však aktivita, ktorú je potrebné dobre premyslieť. Nezačína a nekončí zavesením kŕmidla na vetvu najbližšieho stromu. Ako to spraviť čo najlepšie a vyhnúť sa najčastejším chybám si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Zdroj: www.pxhere.com

Kŕmidlo

Aké je vhodné a kam ho umiestniť? Nuž, hneď na začiatku je dobré si povedať, že nie všetky druhy vtákov prilákate na kŕmidlo. Mnohé z nich, napríklad vrabce, holuby či drozdy sa radi kŕmia priamo zo zeme. V takom prípade stačí potravu rozsypať na bezpečné, pred dravcami (či mačkami) chránené miesto na dvore, odkiaľ budú mať vtáčiky rozhľad. Toto miesto musí byť tiež suché, napríklad pri kríkoch (do nich sa v prípade núdze môžu stravníci aj schovať), a je potrebné ho pravidelne čistiť horúcou vodou. To platí aj o všetkých druhoch búdok a domčekov. Zbiera sa v nich totiž vtáčí trus.

Zdroj: www.pixabay.com

Ak chcete na svoj dvor prilákať čo najrozmanitejšie vtáctvo, budete potrebovať viacero druhov kŕmidiel. Od závesných vrecúšok cez závesné tuby s bydielkom až po klasickú vtáčiu búdku. No nič nepokazíte ani vhodne umiestnenými lojovými guľkami. Dôležité je, aby sa ku krmivu, skôr ako vtáčiky, nedostali hlodavce, veveričky, či iné divoké zvieratá. Kŕmidlo by malo byť v dostačujúcej výške nad zemou a aspoň 2 m vzdielené od presklených častí domu, tak aby k nemu mohli vtáky pohodlne a bezpečne nalietavať.

Zdroj: tamtiež

Umiestnenie a voľba typu kŕmidla je napokon aj vecou pozorovania. Časom uvidíte, či ste zvolili správne.

Krmivo

Čo sa množstva krmiva týka, nemusia vtáčie búdky praskať vo švíkoch a nevadí ak ostanú niekoľko dní prázdne. Divoko žijúce vtáky neumrú od hladu len preto, že v kŕmidle nič nenašli. Väčšina ich potravy tak či tak pochádza z prírody. Potrebná je však pravidelnosť. Dlho prázdne či nepravidelne dopĺňané kŕmidlo však budú považovať za nespoľahlivý zdroj potravy a v čase núdze sa k nemu nevrátia.

Zdroj: www.pxhere.com

Spoľahlivý zdroj potravy by mal byť vybavený aj vhodným krmivom. Najlacnejšie a veľmi rozšírené kŕmne zmesi obsahujú pomerne veľa nadrvenej sušenej kukurice, ciroku, ovsa a trávy. Tieto sú pre veľa druhov vtákov neatraktívne. Vyhodia ich z kŕmidla a zbytočne narobia neporiadok. Je preto užitočnejšie a aj ekonomickejšie, ak zistíte, čo majú lokálne druhy vtákov najradšej.

Tak napríklad pinka si určite pochutí na slnečnicových semienkach, konopnom osive a nasekaných kúskoch arašidov. Táto potrava je vhodná pre všetky vtáky, ktoré majú silný zobák a poradia si aj so zrnom (strnádka obyčajná, sýkorky, vrabce, ďatle). Na zmesi tuku a zŕn si pochutia najmä sýkorky, brhlíky, kôrovníky a ďatle. Ovsené vločky, otruby a hrozienka sú vhodné pre druhy, ktoré sa živia najmä larvami a drobným hmyzom – oriešok obyčajný, mlynárka dlhochvostá či vrchárka modrá. Zmes mäkkého krmiva priláka drozdy a červienky, ktoré sa kŕmia najradšej zo zeme.

Zdroj: www.publicdomainpictures.net

Chlieb, s výnimkou malého množstva celozrnného, vtáčikom radšej neponúkajte. Nie je pre nich nutrične vhodnou potravou.

Dostatok vody

Z hľadiska prežitia je voda pre vtáky nesmierne dôležitá. Zvlášť v zime je pre nich otvorený vodný zdroj ťažko dostupný. Preto je to práve voda, ktorá dokáže prilákať vtáky ešte viac ako samotné krmivo. Voda v miske s dvoj až trojcentimetrovým okrajom, by mala slúžiť aj ako miesto na kúpeľ. Čisté perie je zárukou lepšej tepelnej izolácie počas studených nocí. Vodu je potrebné meniť každý deň a misku čistiť horúcou vodou. Počas mrazivých dní sú ideálnu voľbou zahrievané „vtáčie kúpele“ s termostatom.

Zdroj: www.flickr.com

Kedy a ako dlho

Okrem zimných mesiacov je dobré prikrmovať vtáky aj v jari a na jeseň. Dávno neplatí, že to musí byť len v čase, keď krajinu zahalí snehová pokrývka. Samozrejme, s mierou a ohľaduplnosťou k ich prirodzenému zdroju potravy – prírode. Ak vo vašej záhrade nechýbajú bobuľoviny, ovocné stromy, nepostrekujete každý bzučiaci hmyz, ale naopak sa u vás nachádza aj hmyzí domček či úkryt pre ježkov, vtáky sa k vám s radosťou budú vracať. Verte, že vašu priazeň vám oplatia nielen spevom, ale aj udržaním rovnováhy vo vašom domácom ekosystéme. 

Zdroj:
www.thespruce.com
www.wildbirdhabitatstore.com
www.cas.sk

Titulné foto:
cocoparisienne



zobraziť dalšie